سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46347
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » ضرب المثل “یک لقمه نان و پنیر هست!” کم کم دارد رنگ می بازد
Print This Post
به بهانه گرانی نان؛

شاید به یاد داشته باشید که با این جمله اولین مشق شب های کودکیمان را شزوع کردیم “بابا نان دارد ” اما اگر این جور پیش برود به زودی شاهد حذف این جمله خاطره انگیز از کتاب های درسیمان هم خواهیم بود .

سرویس اقتصادی سلام دلفان
در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته مردم با توجه به وضع موجود به حجت الاسلام روحانی که مدعی تغییر دروضع معیشت مردم بود رأی دادند.
دولتی که قرار بود سیاستی را در کشور به اجرا بگذارد که مردم ظرف مدت ۱۰۰ روز در وضع معیشت خویش به صورت محسوس شاهد تغییرات مثبت بوده و از گرانی های موجود رهائی یابند.
پرداختن به سیاستی که هیچ گاه مجال اجرا نیافت و مسئله هسته ای که از طرف دولت تدبیر و امید و نظریه پردازان وابسته به دولت به عنوان ریشه تمام مشکلات شناخته میشد مجال دیگری می طلبد. اما مسئله این جاست که چرا باید در حالی که گرانی و تورم امان مردم را بریده است دوباره شاهد گرانی نان باشیم؟
نان در فرهنگ ایران، قوت اول مردم را تشکیل می دهد و از این رو نوسان قیمت آن در زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد. ارزش نان برای مردم تا به آنجاست که در دوران ذلت تسلط متفقین در دوران جنگ جهانی دوم، ۱۷ آذر سال ۱۳۲۱ در تهران در پی قحطی نان گروهی به مجلس حمله کردند و گروهی دیگر به خانه نخست وزیر نظام‌ السلطنه یورش بردند. چرا که در حالی که سالیان سال ایران صادر کننده عمده غله بود اما به دلیل کارشکنی نیروهای متخاصم متفقین که ایران را تصاحب کرده بودند با ارسال غله ایران به شوروی و چاپ بی‌ رویه پول توسط دولت وقت، ایران دچار قحطی مرگباری شده بود.
کرایه های بین شهری درست یک ماه قبل از شروع تعطیلات آغاز سال جدید شمسی افزایش می یابد تا سوء استفاده کنندگان بتوانند در ایام تعطیلات این افرایش را تا دو برابر قیمت کنونی نیز برای خود مجاز بدانند. نیز در روزهای بد گرانی مسکن و اقلام خوراکی حالا نان هم گران تر شده تا به تدریج از سبد بسیاری از خانوارهای ضعیف حذف شود! تا به این ترتیب ضرب المثل “یک لقمه نان و پنیر هست!” نیز کم کم رنگ ببازد و دیگر نان و پنیر هم زینت بخش سفره های فقرا نباشد.
بالاخره پس از مدتی شایعه و تایید و تکذیب قیمت نان همانگونه که از قبل نیز حدس زده می‌شد، ظاهرا ۳۰ درصد به نام اصلاح افزایش یافت که با واکنش‌های بسیاری مواجه شد و هم‌اکنون نیز تبعات آن ادامه دارد. که البته در این اقدام که در ظاهر به منظور اصلاح قیمت نان صورت گرفته بود، وزن چانه تغییری نکرده و به همان میزان قبلی ۱۷۰ گرم در نان لواش، ۵۰۰ گرم در بربری و ۵۵۰ گرم در نان سنگک باقی ماند.
در شهرستان دلفان اما شاهد افزایش حدودا ۶۰ در صدی قیمت نان بودیم. لازم به تذکر این که چند روز قبل و در جریان سفر رئیس و مسئولان عالی قوه قضائیه، به نمایندگی از دستگاه قضا، دکتر کهزادی، معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضائیه با اعلام این که “نرخ بیکاری در شهرستان بالای ۲۵% است و بنا بر آمار شهرستان دلفان رتبه نخست بیکاری را در بین شهرستانهای استان دارد” خاطر نشان کردند: ” با توجه به اینکه شهرستان دلفان عضو ۱۰ شهر آسیب پذیر مسائل اجتماعی از سوی وزارت کشور اعلام شده است، مسئولین باید توجه ویژه ای به دلفان داشته باشند”
آیا افزایش ۶۰ درصدی نان در شهرستان محروم دلفان ظلم در حق این مردم مظلوم به حساب نمی آید؟
چرا مسئولین شهرستان و خصوصا فرماندار بومی! شهرمان فکری به حال این مردم نمی کنند؟
چرا قبل از اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها و در میان اعتراض و گلایه مردمی که نان غذای اصلی آنهاست، نان گران می شود؟
نکته قابل توجه در افزایش قیمت نان اینجا ست که به ارتقای کیفی نان در کنار افزایش قیمت توجهی نشده و در واقع نان گران شده بدون آن که کیفیت آن تغییر کند و حتی به شهادت شاهدان عینی بد کیفیت تر و کوچک تر هم عرضه می شود.
در پایان با تکرار نقل قول از دکتر کهزادی، معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضائیه ” با توجه به اینکه شهرستان دلفان عضو ۱۰ شهر آسیب پذیر مسائل اجتماعی از سوی وزارت کشور اعلام شده است، مسئولین باید توجه ویژه ای به دلفان داشته باشند” خاضعانه و خاشعانه از مسئولین محترم شهرستان و نیز استان تقاضا داریم جهت کسب رضای حضرت باری تعالی و نیز دلگرمی مردم محروم شهرستان دلفان از گرانی نان و سایر اقلام مورد نیاز این خطه محروم اما همیشه در صحنه، ممانعت نمائید.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار