سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46417
تاریخ انتشار: ۹ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جزئیات قیمتی۸۴ قلم کالای شب عید
Print This Post

امسال اولین سالی است که وزارت صنعت، مسئولیت تنظیم بازار شب عید را برعهده ندارد، اما وزیر صنعت با ابلاغ دستورالعملی به اصناف کشور، خواستار توزیع گسترده کالاهای اساسی در نمایشگاه‌های بهاره شده است.

به گزارش سلام دلفان، اگرچه از ابتدای اردیبهشت ماه امسال با مصوبه دولت و تاکید محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور وظایف تنظیم بازار از وزارت صنعت، معدن و تجارت، جدا و به وزیر دیگر کابینه یعنی محمود حجتی سپرده شده است، اما محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت در دستورالعملی که به اصناف ابلاغ کرده، خواستار برگزاری نمایشگاه‌های بهاره و عرضه گسترده کالاهای اساسی شده است.

آن‌گونه که علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران می‌گوید: وزیر صنعت تاکید داشته تا کالاها با کیفیت بالا و قیمت مناسب به دست مصرف‌کنندگان برسد تا بخشی از نیاز آنها را در ایام پایانی سال تامین کند؛ به همین دلیل هم چند روزی است که در سه نقطه پایتخت، نمایشگاه‌های بهاره برگزار شده و بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از عرضه گسترده کالاهای اساسی و مواد شوینده مورد نیاز مردم دارد.

از سوی دیگر، تولیدکنندگان صاحب برند نیز امسال پس از سال‌ها با نمایشگاه‌های بهاره آشتی کرده و راه حضور در آن را برای توزیع کالاهای‌شان در پیش گرفته اند. اگرچه ممکن است بازار آنها را به این سمت کشیده باشد، اما به هر حال آنها با حضور خود و عرضه تخفیف‌های مناسب، توانسته‌اند تا حدودی نظر مساعد مصرف‌کنندگان را به خود جلب کنند.

در این میان، اگرچه مردم هم از کیفیت و قیمت کالاهای عرضه شده در نمایشگاه‌های بهاره رضایت نسبی دارند، اما آنگونه که یکی از کارمندان دولت که برای خرید به این نمایشگاه مراجعه کرده بود، به خبرنگار مهر می‌گوید: ممکن است دولت بخواهد در سال آینده برخی از افزایش قیمت‌ها را اعمال کند و به همین دلیل باشد که عرضه گسترده کالا را در بازار صورت داده است.

وی می‌افزاید: البته مردم هم می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و حداقل مایحتاج یک یا چند ماهه آینده خود را خریداری کنند. اگر هم گرانی که هر ساله بعد از پایان تعطیلات نوروزی رخ می‌دهد، سال ۹۴ هم در بازار نمود پیدا کرد، آنگاه بتوان بخشی از مایحتاج را با قیمت قبلی در اختیار داشت.

بررسی‌های میدانی،نشانگر عرضه گسترده گوشت، مرغ، برنج، روغن، مواد شوینده، خشکبار و چای و قند در نمایشگاه‌های بهاره است که با تخفیف‌هایی بین ۱۰ تا حتی ۴۰ درصدی عرضه می‌شوند. در این میان، بیشترین تخفیف را محصولات سلولزی و بهداشتی به خود اختصاص داده است و پس از آن روغن، برنج و گوشت از تخفیفات مناسبی برخوردار بوده است.

همچنین در این نمایشگاه‌‌ها گوشت‌های منجمد برزیلی و پاکستانی نیز عرضه می‌شود که البته چندان مورد استقبال مردم واقع نشده است.

جزئیات قیمت ۸۴ قلم کالا

بررسی‌های میدانی، نشانگر آن است که هر کیلوگرم برنج دم سیاه ۵۵۰۰ تومان، برنج جواهری ۷۹۰۰ تومان، برنج طارم ۷۴۰۰ تومان، برنج هاشمی ۵۵۰۰ تومان و برنج‌های وارداتی مرغوب نیز هر کیلوگرم ۴۳۵۰ تومان عرضه می‌شود، ضمن اینکه شرکت بازرگانی دولتی نیز که چند ماهی از وزارت صنعت جدا شده و به وزارت جهاد کشاورزی پیوسته است، کیسه‌های ۵۰ کیلوگرمی برنج آرژانتینی را به قیمت ۱۳۰ هزار تومان عرضه می‌کند.

همچنین قیمت روغن ۱۳۵۰ گرمی۷۵۵۰ تومان، روغن ذرت دو لیتری ۱۶ هزار تومان، روغن ۸۱۰ گرمی۴۶۵۰ تومان و روغن سرخ کردنی ۱.۵ لیتری ۵۸۰۰ تومان است.

قیمت هر کیلوگرم لوبیای سفید ۵۴۰۰ تومان، لوبیا قرمز ۴۵۰۰ تومان، لوبیا چیتی ۵۰۰۰ تومان، نخود ۲۶۰۰ تومان، لپه ۴۰۰۰ تومان و جو ۲۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.

در این نمایشگاه‌ها تن‌ماهی ۵۰۰۰ تومان عرضه می‌شود و برخی برندهای ناشناخته نیز هر سه عدد ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، ضمن اینکه قیمت هر قوطی رب ۴۲۰۰ تومان، سویا ۳۵۰۰ تومان، پنیر با برند نه چندان معروف سه عدد ۱۰ هزار تومان و روغن که با برند معتبر اما به تازگی وارد بازار شده است، هر سه عدد ۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود، ضمن اینکه قیمت هر بسته ماکارانی نیز ۱۹۰۰ تومان نرخ‌گذاری شده است.

بررسی‌های میدانی، حکایت از آن دارد هر کیلوگرم گوشت کف دست گوساله ۳۶ هزار و ۳۰۰ تومان، چرخ کرده مخلوط ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ران گوساله ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان و ران گوسفند ۳۶ هزار و ۷۰۰ تومان است، ضمن اینکه برخی غٌرف نیز سر دست منجمد برزیلی را ۲۲ هزار تومان، ران گوسفند منجمد را ۲۳ هزار تومان، کف دست ۲۲ هزار تومان، ‌ران گوساله ایرانی ۲۱ هزار تومان و ران گوساله پاکستانی را ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌کنند.

همچنین قیمت هر کیلوگرم ماهیچه گوساله با برند معتبر ۳۵ هزار و ۴۰۰ تومان، گردن گوساله ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان، قلوگاه بی‌استخوان گوساله ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان و سر دست گوساله ۲۹ هزار تومان عرضه می‌شود. ضمن اینکه گوشت گرم خورشتی گوسفندی ۳۰ هزار تومان، راسته پاک کرده گوسفندی ۳۳ هزار تومان، ران پاک کرده‌ گوسفندی ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان، گردن ۳۵ هزار تومان و قلم گوسفندی ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود.

هر کیلوگرم ران مرغ گرم با پوست ۸۰۰۰ هزار تومان، ران مرغ بدون پوست ۹۴۰۰ تومان، مغز ران بدون پوست ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، ساق مرغ ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان، ساق مرغ بدون پوست ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان، سینه با پوست ۹۷۰۰ تومان و سینه مرغ بدون پوست ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم مرغ خٌرد شده ۸۰۰۰ تومان عرضه می‌شود. قیمت هر کیلوگرم جوجه‌کباب زعفرانی نیز ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان در نمایشگاه‌های بهاره است.

قیمت هر کیلوگرم ماهی تیلاپیا ۲۲ هزار تومان، استیک حلوا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شوریده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان، شیر ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان و سرخو ۱۲ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت هر ۲۰۰ گرم چای سبز ۹۰۰۰ تومان، هر ۵۰۰ گرم چای تله مورچه ۱۴ هزار تومان و ۵۰۰ گرم چای قرمز ۱۴ هزار تومان است. ضمن اینکه هر ۴۰۰ گرم چای ارگانیک نیز ۹۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.

قیمت هر عدد پودر دستی ۱۰۰۰ تومان، پودر ماشینی ۱۳۰۰ تومان، دستمال کاغذی ۶ قلوی دٍلسی ۵۰۰۰ تومان، ۱۲ قلو ۱۲ هزار تومان، ۴ قلو ۳۵۰۰ تومان و ۶ قلو ۷۰۰۰ تومان است؛ ضمن اینکه هر عدد دستمال کاغذی ۲۰۰ برگ نیز ۱۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.

بررسی‌های میدانی، در غرفه آجیل و خشکبار نمایشگاه‌های بهاره نیز حکایت از آن دارد که هر کیلوگرم گردوی مرغوب ۵۰ هزار تومان، فندق ۴۵ هزار تومان، تخمه ژاپنی ۳۷ هزار تومان، ‌ تخمه کدو ۲۴ هزار تومان، پسته شور اکبری ۵۲ هزار تومان، آجیل چهار مغز مرغوب ۵۰ هزار تومان، پسته فندقی ۳۸ هزار تومان، تخمه کدوی مرمر ۲۳ هزار تومان، ‌ آجیل مخلوط ۴۰ هزار تومان، آجیل مخلوط ممتاز ۵۰ هزار تومان، مغز بادام ۵۰ هزار تومان، مغز گردوی سوپر ۶۰ هزار تومان، فندق ترش ۴۶ هزار تومان، بادام کاغذی ۳۷ هزار تومان، پسته احمد آقایی ۴۷ هزار تومان، مغز فندق شور ۷۵ هزار تومان، بادام هندی ۴۸ هزار تومان، بادام خام ۴۸ هزار تومان و تخمه کدوی گوشتی ۲۲ هزار تومان عرضه می‌شود.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار