سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46714
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تخریب منزل پیامبر(ص) و بازسازی قصر پادشاه+تصاویر
Print This Post

مسئولان سعودی به تازگی اقدام به مرمت و بازسازی قصر ملک عبدالعزیز که ۱۰۷ پیش ساخته شده و بعد از مرگش به ویرانه‌ای تبدیل شده بود کرده‌اند.

به گزارش سلام دلفان، رژیم آل سعود که از یک دهه پیش تخریب آثار اسلامی و تاریخی مکه مکرمه را آغاز کرده و به عنوان مثال خانه محل تولد پیامبر(ص) و خانه همسر ایشان خدیجه(س) را تخریب و به جای آن کتابخانه عمومی و سرویس‌های بهداشتی عمومی ساختند!! به تازگی کار بازسازی قصر ملک عبدالعزیز اولین پادشاه و بنیانگذار کشور عربستان سعودی را به اتمام رسانده است.

مسئولان سعودی که بر لزوم توسعه صنعت گردشگری دینی تأکید می‌کنند قصر ملک عبدالعزیز را در منطقه الدواسر که 107 پیش ساخته شده و بعد از مرگ پادشاه به ویرانه‌ای تبدیل شده بود ترمیم و بازسازی کرده است.

اداره کل گردشگری و آثار باستانی سعودی مسؤولیت بازسازی قصر پادشاه را بر عهده داشته و طبق اخبار منتشر شده 1412916ریال سعودی برای مرمت قصر عبدالعزیز خرج شده است. همچنین قرار است بخشی از این قصر به موزه‌ تبدیل شود.

اداره کل آثار باستانی عربستان اعلام کرده که دقت زیادی در بازسازی قصر صورت گرفته تا آن به شکل اولیه خود بازسازی شود و به هیچ قسمتی در حین عملیات آسیبی وارد نشود.

عبدالعزیز بن عبدالرحمن بن فیصل بن ترکی بن عبدالله بن محمد بن سعود معروف به ملک عبدالعزیز و ابن سعود اولین پادشاه و بنیان‌گذار کشور عربستان سعودی که در سال 1953 مُرد. خانواده او رهبران سنتی وهابیت بودند و بر مناطق مرکزی عربستان معروف به نجد حکومت می‌کردند.

اقدام تأمل برانگیز مسؤولان سعودی در بازسازی قصر ملک عبدالعزیز درحالی صورت می‌گیرد که «عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ» مفتی اعظم سعودی بر لزوم تخریب آثار اسلامی و تاریخی در حرمین شریفین تاکید کرده است.

بر اساس گزارش‌ها در عربستان 95 درصد بناهایی که عمر آن‌ها به صد‌ها سال پیش باز می‌گردد، طی دو دهه گذشته تخریب شده است. میادین جنگی دوران صدر اسلام از جمله محل وقوع جنگ بدر به پارکینگ تبدیل شده است و برای توسعه مدینه منوره به‌ویژه مسجد پیامبر اعظم(ص) و آرامگاه مطهر ایشان نیز برنامه دارند.

قابل توجه آنکه سازمان‌های بین المللی مرتبط با میراث فرهنگی و تاریخی، از جمله یونسکو که در برابر تخریب یا حتی تغییر در بنا‌ها و سازه‌هایی با قدمت و اهمیت کمتر، به شدت واکنش نشان داده و مقاومت می‌کنند، در قبال این موج گسترده تخریب و انهدام میراث تاریخی و فرهنگی از خود واکنشی نشان نمی‌دهند.

resized_926239_840 resized_926240_954 resized_926241_326 resized_926244_272

منبع: ابنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار