سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46741
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » به گفته شرمن کدام تحریم ها علیه ایران باقی می ماند!؟+ جدول تفصیلی
Print This Post

شرمن: توافق هم شود، تحریم های حقوق بشر و تروریسم علیه ایران باقی می ماند/ تحریم نفت و بانک در فهرست لغو نشدنی‌ها

به گزارش سلام دلفان، معاون وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که در صورت توافق نهایی نیز تحریم های مربوط به حقوق بشر و تروریسم علیه ایران پابرجا می ماند.
وندی شرمن که برای حضور در نشست «سیاست آمریکا در آسیای شرقی» به اندیشکده کارنگی رفته بود در جریان سخنرانی خود به موضوع هسته ای ایران اشاره کرد.
وی در این بخش از اظهاراتش گفت: اجازه بدهید درباره این مساله شفاف حرف بزنم. هیچ معامله بزرگی با ایران وجود ندارد. مذاکرات تنها درباره برنامه هسته‌ای آن‌ها (ایران) است. ما کاملا در جریان مسائلی که در منطقه خاورمیانه می‌گذرد، هستیم. تمام تحریم‌های ما علیه ایران درباره حمایت از تروریسم باقی می‌ماند؛ تمام تحریم‌های حقوق بشری باقی می‌ماند؛ تمام نگرانی‌ها درباره بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه باقی می‌ماند و این مساله برای یک زمان بسیار بسیار طولانی باقی می‌ماند.
شرمن ادامه داده است: ما همچنین بسیار نگران وضعیت امنیت و ثبات در منطقه هستیم. علت دیدار روز پنجشنبه جان کری، وزیر امور خارجه با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی نیز همین مساله است. من هم برای شرکت در اجلاسی در لندن به او می‌پیوندم. این مساله، علت اصلی ارتباط دائمی ما با اسرائیل است. این مساله، علت اصلی ارتباط دائمی ما با مسئولان اردن و رهبران سیاسی در لبنان است.
معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود: بگذارید صریح بگویم؛ ما در هر سفری که در خاورمیانه انجام می‌دهیم، درباره این مساله حرف می‌زنیم و گفتگو می‌کنیم. زمانی که در ژاپن بودم، با رهبران خاورمیانه دیدار کردم؛ همین طور در چین. البته نگرانی آنان علاوه بر ایران، مساله داعش هم هست. البته این موضوع به معنی اهمیت یکسان این دو پرونده نیست زیرا ایران هم دل خوشی از داعش ندارد. با این حال، اینکه ایران در حال مبارزه با داعش است و ما هم می‌خواهیم با داعش مقابله کنیم، به معنی همکاری و یا همسانی فعالیت‌های ما با ایران نیست. ما نگاه دقیقی به آنچه ایران در خاورمیانه انجام می‌دهد داریم و مذاکرات هسته‌ای فقط برای مذاکرات هسته‌ای است.
برای آنکه اظهارات شرمن مبنی بر باقی ماندن تحریم های مربوط به تروریسم و حقوق بشر مشخص شود، جدول تمامی تحریم های آمریکا علیه ایران به تفکیک علت تحریم، سال تحریم، مرجع تحریم و مقدار اثرگذاری بر اقتصاد ایران آمده است.
باید توجه داشت تحریم‌های یکجانبه امریکا علیه ايران به دو مرجع باز مي‌گردد.
یک) تحریم‌هایی که از سوی رئیس جمهوري امریکا اعمال مي‌شود و به فرمان‌های اجرایی دولت امریکا علیه ایران مشهور است.
دو) قوانین مصوب کنگره است.
در جدول زیر باید به این نکته توجه داشت که بنا بر تفسیر امریکا، در صورت همکاری کامل ایران که رضایت مقامات امریکا را جلب کند این دولت تنها تحریم‌هایی را لغو خواهد کرد که یک؛ تحت فرمان‌های اجرایی دولت امریکا باشد و دو؛ صرفاً برچسب عدم اشاعه داشته باشند و به دیگر موضوعات مربوط نشوند.
دولت امریکا البته این مطلب را هم تلویحاً اعلام کرده است که اگر شرایط به لغو تحریم‌ها بینجامد، با کنگره درباره لغو تحریم‌های عدم اشاعه گفت‌وگو مي‌کند هر چند که تصمیم‌گیری در نهایت به عهده کنگره است.
بر این اساس و در بهترین شرایط در صورت پذیرش خواسته‌های کشورهای ۱+۵ آن تحریم‌هایی که لغو خواهد شد، این تحریم‌ها است:
تحریم‌های فرمان‌های اجرایی دولت امریکا: تحریم ۱۳۳۸۲ (جدول الف – شماره ۹)، ۱۳۵۹۰ (جدول الف- شماره ۱۳) البته تحریم شماره ۱۳ نیز تبدیل به قانون شده است و بنابر اظهارات مقامات آمریکایی باید در کنگره درباره لغو یا تعلیق آن تصمیم گیری شود.
تحریم‌های کنگره: بودجه دفاعی ۱۹۹۳ (جدول ب – شماره ۱) و قانون “عدم اشاعه ایران” (شماره ۳) که به قانون “عدم اشاعه ایران، ‌سوریه، ‌کره ‌شمالی” تغییر نام داده است.

tahrim-1 tahrim-2

منبع:رجانیوز

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار