سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 4680
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
خانه » اخبار برتر » هر دم از این باغ بری می رسد / این بار گران شدن بهای بلیط اتوبوس های برون شهری
Print This Post
در سايه عدم نظارت مسئولين محلی اتفاق افتاد:
سرویس سیاسی:هنوز چند ماه از انتخابات مجلس در کشور نگذشته است و هنوز تصاویر حضور باشکوه مردم در این انتخابات زینت بخش شبکه های تلویزیونی است که مسئولان با فراموش ...

سرویس سیاسی:هنوز چند ماه از انتخابات مجلس در کشور نگذشته است و هنوز تصاویر حضور باشکوه مردم در این انتخابات زینت بخش شبکه های تلویزیونی است که مسئولان با فراموش کردن این حضور باشکوه بی خیال گرانی های افسار گسیخته شده اند تا پاسخ خوبی به مردم بابت حضور در انتخابات را داده باشند.
این افسار گسیختگی در بازار به حدی رسیده است که مردم نایی برای رفع نیازهای روزانه خود هم ندارند، به نظر می رسد که این گرانی ها در شهرهایی که از مرکز کشور دورترند بسیار شایع تر باشد به طوری که در شهری همچون نورآباد که تا حدودی از مرکز اتفاقات و اخبار به دور است و جایی در معادلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور و حتی استان برای آن قائل نیستند!!! این گرانی ها بسیار بیشتر و کمر شکن تر و بدون نظارت تر از جاهای دیگر است.
هنوز مردم در فضای گرانی های گذشته و حیران از پرواز بلند بالای قیمت مرغ بودند و داشتند جیب های خالی خود را با نیازهای بی پایان روزانه ضرب و تقسیم می کردند که گران شدن یک قلم کالای اساسی دیگر تمام حساب و کتاب های نداشته آنها را بر هم زد.؛ صحبت از گران شدن بهای بلیط اتوبوس های برون شهری در شهرستان دلفان است.
به نظر می رسد این آخرین ضربه تورم در روزهای اخیر باشد، تورمی که با گران شدن برخی اقلام کمتر، پرمصرف شروع شد و با بال پرواز در آوردن مرغ به اوج خود رسید و حال این غول بی شاخ و دم خود را آویزان جیب قشر کارگر و بهای بلیط اتوبوس های برون شهری کرده است.
موردی که مستقیم با قشر کارگر سروکار دارد، چرا که بیشترین افرادی که از اتوبوس های برون شهری برای مسافرت به تهران و سایر شهرها جهت یافتن کار مراجعه می کنند همین قشر کارگر هستند که مسئولان در تحویل نگرفتن آنها گوی سبقت را از هم ربوده اند!!!
گران شدن یک شبه بهای بلیط اتوبوس نشان دهنده این مورد است که در شهرهای کوچکی همچون نورآباد نه تنها تحت فشار بودن مردم هیچ اهمیتی ندارد بلکه تلاش هایی هم برای تثبیت این فشار مشاهده می شود.
کرایه مسافرت به تهران و بالعکس تا چند روز گذشته با اتوبوس های عادی ۱۰ هزار تومان و با اتوبوس های ویژه ۱۵ هزار تومان بوده است که این ارقام یک شبه به ترتیب به ۱۱ و ۱۷ هزار پانصد تومان رسیده است. این گرانی ها در حالی است که برخی از شرکت های مسافربری در سطح شهر- که به دلیل شناخته شده بودن برای همه نیازی به توضیح واضحات و معرفی شدن ندارد – برای جذب بیشتر مسافر در برخی مواقع حتی مسافران شرکت های رقیب را با ۵۰ درصد هزینه واقعی جذب خود می کنند.
در اینجا این واقعیت مشخص می شود که قیمت واقعی جابجایی مسافر همان هزینه ای است که شرکت مذکور از مسافران می گیرد چرا که اگر اینگونه نبود این شرکت هرگز حاضرنبود چنین ریسکی را انجام دهد و به جای سوددهی ضرر رسانی برای صاحبان خود داشته باشد.
بنده بارها شاهد این موضوع بوده ام که برخی از این شرکت های مسافربری از برخی از آشنایان خود هزینه بسیار کمتری را نسبت به قیمت واقعی بلیط دریافت کرده اند که همه اینها نشان دهنده این موضوع است که حتی با ۵۰ درصد قیمت فعلی جابجایی مسافر، این شرکت ها دارای سوددهی خواهند بود.
در اینجا باید به یک نکته دقت کرد و آن اینکه اگر این گونه است چرا به جای تثبیت قیمت باید شاهد افزایش بی رویه قیمت ها باشیم آن هم در حالی که قیمت بنزین که بزرگترین بهانه برای گران شدن هزینه ها در بخش حمل و نقل است در ماه های اخیر ثابت بوده است و گزارشی هم از گران شدن خدمات خودرویی در سطح کشور در یک ماه اخیر مشاهده نشده است.
قشر کارگر در شهرستان دلفان ظاهراً باید دیگر مطالباتی همچون پیدا کردن کار، افزایش دستمزد، بیمه و سایر موارد را فراموش کند و در واقع خواب این مطالبات را ببینند چرا که گران شدن کرایه بلیط اتوبوس های مسافربری چیزی بود که در این بازار مکاره گرانی ها واقعاً جایش خالی بود.

مردم گرانی را می بینند اما عکس العملی را از سوی آنانکه باید، نمی بینند؛ فشار را احساس می کنند اما نگرانی، تاسف و ناراحتی را در چهره مسئولان شهر خود مشاهده نمی کنند؛ انعکاسی از آنچه را که متحمل می شوند در اخبارشان نمی بینند تا به آن دل خوش کنند.

اما در پایان جمله ای به مسئولان تنظیم بازار شهرستان و- شاید هم مسئولان کشوری که مطمئنم نمی دانند در جغرافیای سیاسی ایران شهرهایی همچون نورآباد وجود دارد- که امیدوارم آویزه گوش خود کنند و آن هم اینکه حضرت امام در روزهای پایانی عمر با برکت خودشان، در همان روزهایی که در بیمارستان و در اوج بیماری غصه مردم فقیر را می خوردند جمله ای را بیان کردند که گمشده ذهن بسیاری از مسئولان در این روزهاست و آن جمله این بود که «بعد از من مواظب این کوخ نشین ها باشید». امام (ره) خوب می دانستند که در سال های نه چندان دورتر بعد از ایشان شرایط اقتصادی برای مردم کوخ نشین به گونه ای می شود که آرزوی خوردن نان خالی را خواهند داشت.
آرزویی که با توجه به گرانی های اخیر به نظر می رسد در ذهن بسیاری از همین کوخ نشین ها که در نورآباد کم هم نیستند شکل گرفته است و حال که هر دم از این گرانی ها بر نه نوبری می رسد بهتر است خاطرات خوش روزهای گذشته را در ذهن مرور کنیم و به کالاهایی که از دست مسئولان تنظیم بازار برای گران شدن در رفته است بخندیم و دل خجسته خودمان را به همین چند قلم کالای غیر اساسی که گران نشده اند راضی نگه داریم.

نه جاه و مقامِ رایگان می خواهیم / نه کاخ و نه گنجِ شایگان می خواهیم
نه یک زِ هزار آرمان می خواهیم / امروز گرسنه ایم، نان می خواهیم

امیرحافظ کاکائی

 1. نویسنده دیدگاه: داریوش
  تیر ۲۱, ۱۳۹۱ در تاریخ ۲۰:۰۷

  درسته که این بیش از 99درصد کارگریم ولی بجای این شلوغ کاری الکی که کارگر در هرماه اگه 2بار برای هزینه رفت و آمد به تهران باشد برابر 2000تومان افزایش روبروست در حالی که برای 1کیلو مرغ که در هفته حداقل یک عددمورد نیاز می باشد باید 5000تومان بیشتر از قیمت واقعی پرداخت کند بجای پرئاختن به اصل به فرع نپردازین که درست ما کارگر ولی بی شعور که نیستیم
  فهمیدی یا ….

 2. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  تیر ۲۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۳:۱۹

  من هم با داریوش موافقم
  به نظرم چیزهای مهمتری هم وجود داره

 3. نویسنده دیدگاه: محسن
  تیر ۲۴, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۴:۲۷

  درسته که شاید گران شدن بهای بلیط اتوبوس تأثیر بسیار زیاد و شدیدی بر زندگی مردم نداشته باشد، اما نکته بسیار مهم این است که مسئولا عادت کرده‌اند به بی توجهی به این گرانی ها و در واقع باید از روزی بترسیم که گران شدن اجناس اولاً به همین راحتی صورت بگیرد و ثانیاً این گران شدن برای مردم بخ امر عادی تبدیل شود، در این صورت باید گفت وا مصیبتا و …

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار