سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46867
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اوباما خواستار توقف ۱۰ساله برنامه هسته‌ای ایران
Print This Post

رئیس جمهور آمریکا گفت: ایران برای دستیابی به یک موافقتنامه، دستکم باید برای ۱۰ سال فعالیت های هسته ای خود را متوقف کند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از واحد مرکزی خبر، باراک اوباما در مصاحبه با خبرگزاری رویترز، جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را هدف مشترک آمریکا و اسرائیل دانست و افزود: روابط واشنگتن و تل آویو همچنان محکم است.

وی در عین حال سخنرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره را درد سر آفرین توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه با اشاره به اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در گذشته درباره پرونده هسته ای ایران اشتباه کرده است، اعلام کرد با او مشکل شخصی ندارد.

اوباما در مصاحبه با رویترز با اشاره به توافقنامه موقت که اواخر سال 2013 امضا و بر اساس آن بخشی از فعالیت های هسته ای ایران در ازای لغو بخشی از تحریم ها متوقف شد، اعلام کرد تحلیل نتانیاهو از این پرونده اشتباه بود.

اوباما در آستانه سخنرانی روز سه شنبه نتانیاهو در کنگره آمریکا که با توافق با تهران به شدت مخالف است، گفت: « نتانیاهو این چنین گفته بود.»

رئیس جمهور آمریکا افزود: « این توافقنامه بسیار بد به ایران امکان می دهد 50 میلیارد دلار به دست آورد و ایران آن را اجرا نخواهد کرد. هیچ یک از این اظهارات درست نبود.»

باراک اوباما تاکید کرد: «در واقع ما در این دوره شاهد بودیم برنامه ایران پیشرفتی نداشت. ایران از بسیاری جهات درباره برخی عوامل برنامه هسته ای خود پسروی کرد.»

رئیس جمهور آمریکا درباره تنش بین تل آویو و واشنگتن در روزهای اخیر اعلام کرد این «‌ یک مشکل شخصی» بین او و نتانیاهو نیست.

وی در همین حال بر ضرورت رعایت « روند » سیاسی موجود در آمریکا تاکید کرد.
دعوت جان بینر، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره بدون آنکه کاخ سفید از آن مطلع باشد، خشم کاخ ریاست جمهوری آمریکا را بر انگیخته است.
اوباما هر نوع دیدار با نتانیاهو را در جریان این سفر رد کرده است.

رئیس جمهور آمریکا درباره پرونده هسته ای ایران بار دیگر تاکید کرد واقعیت این است احتمال اینکه این مذاکرات به نتیجه نرسد همچنان بالا است.

وی گفت: «من می گویم احتمال اینکه ایران نه بگوید بسیار زیاد است.»
اوباما بر موضع آمریکا مبنی بر اینکه هدف رسیدن به توافق بیش از 10 ساله است، بار دیگر تاکید کرد.

وی همچنین بر زمان یک ساله که ایران برای ساخت بمب اتمی لازم دارد، اشاره کرد و گفت: «باید بین زمان تلاش آنها برای ساخت سلاح هسته ای و موقعی که در عمل قادر به انجام آن خواهند بود دست کم یک سال باید بگذرد.»

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار