سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 46901
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » استعفای وزیر خارجه عربستان پذیرفته شد+تکذیبیه
Print This Post

منابع آگاه در ریاض پایتخت عربستان، اعلام کردند: سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان با استعفای سعود الفیصل وزیر خارجه این کشور موافقت کرد.
استعفای وزیر خارجه عربستان پذیرفته شد+تکذیبیه

به گزارش سلام دلفان، روزنامه الوطن چاپ لندن موافقت با استعفای سعود الفیصل قدیمی ترین وزیر خارجه جهان که از سال 1975میلادی تاکنون در این پست بود را در چارچوب تغییرات وزارتی که پادشاه جدید عربستان از زمان روی کار آمدن انجام داده، صورت گرفته است.

به اعتقاد کارشناسان تغییر وزیر خارجه سعودی یکی دیگر از اقدامات پادشاه جدید عربستان در راستای حذف سیاستمداران دوران پادشاه قبلی یعنی ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود است.

گفته می شود درخواست استعفا در حالی توسط وزیر خارجه سعودی مطرح شده است که وی چند روز پیش برای انجام عملیات جراحی بسیار سختی در یکی از کشورهای اروپایی، تحت عمل جراحی قرار گرفت و اکنون عنوان شده است که از حال بدنی مناسبی برخوردار نیست و توان ادامه فعالیت در پست خود را ندارد.

سعود الفیصل که نزدیک به چهار دهه وزیر خارجه عربستان بود، قدیمی ترین و با سابقه ترین وزیر خارجه جهان به شمار می رود.

او در سال 1975 میلادی به عنوان وزیر خارجه عربستان سعودی انتخاب شد و طی سال های گذشته بارها و بارها علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام موضع کرده بود.

استعفای وزیر خارجه عربستان تکذیب شد
وبگاه خبری «عربی 21» امارات عربی متحده به نقل از «منابع خاص» خود مدعی شد که «سعود الفیصل» وزیر خارجه عربستان سعودی استفعا کرده و ملک سلمان شاه عربستان، استعفای او را پذیرفته است.

وبگاه خبری عربی‌21، تابع سیاست‌های امارات عربی متحده‌ای است که پس از روی کار آمدن ملک سلمان، برخی‌ سیاست‌هایش در عربستان با ریاض دچار تعارض شده است.

این منبع خبری نوشت: این منابع علت این استعفا را اعلام نکردند اما ناظران آن را با تغییر سیاست عربستان و عزل و نصب‌های اخیر در دولت عربستان مرتبط می‌دانند.

در مقابل، اسامه نقلی سخنگوی وزارت خارجه عربستان سعودی خبر استعفای سعود الفیصل را تکذیب کرد و گفت که چنین خبری صحت ندارد.

وبگاه خبری «المصدر 24» اعلام کرد که نقلی این مطلب را در صفحه توئیتر خود در پاسخ به یکی از دنبال‌کنندگان خود در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرده است.

اسامه نقلی در ادامه گفت: الان 10 سال است که هر از گاهی یا خبر مرگ سعود الفیصل را تکذیب می‌کنم یا خبر استعفای او را. نه شایعه‌پراکن‌ها خسته شده‌اند نه من.

سعود الفیصل از سال 1975 وزیر خارجه عربستان سعودی است و یکی از قدیمی‌ترین وزرای خارجه جهان است که اکنون به دلیل کهولت سن دچار بیماری است و اخیرا در بیمارستانی در آمریکا، تحت عمل جراحی قرار گرفت.

ماه گذشته میلادی نیز مجلس شورای عربستان سعودی، برای اولین بار موافقت شاه عربستان برای احضار سعود الفیصل را برای ارائه پاره‌ای توضیحات به دست آورد اما اعلام نکرد که الفیصل چه زمانی در مجلس شورا حاضر خواهد شد.

ناظران سیاسی در آن زمان این اقدام را مقدماتی برای برکناری سعود الفیصل دانستند.

 

 

منبع :مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار