سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47102
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » دولت خیلی گرفتارتر از آن است که از الان به فکر انتخابات باشد/ برنامه‌های خود را بدون توجه به نتیجه مذاکرات تنظیم کرده‌ایم/ اگر مصوبه‌ای برای ممنوع‌التصویری هست می‌پذیریم
Print This Post

سخنگوی دولت گفت: سرنوشت کشور را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره نزدیم و امیدواریم از این گردنه هم عبور کنیم.

به گزارش سلام دلفان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت با بیان اینکه مبلغ 173 میلیارد تومان برای مقابله با خشکسالی و طرح آب‌رسانی به شهرستان میانه، ساماندهی رودخانه زاینده‌رود و تامین آب شرب در استان کرمان و همچنین تامین اعتبارات لازم برای شهرستان دشستان با موافقتنامه سازمان مدیریت اختصاص و توزیع می‌شود گفت: برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی مبلغی بر 125 میلیارد تومان اعتبار نیز اختصاص یافت.

وی همچنین از اختصاص 50 میلیارد تومان برای 5 استان مرزی خبر داد و گفت: در سفر امسال رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان مبلغ 293 میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 18 پروژه در این استان در نظر گرفته شده بود که 15 پروژه از این 18 پروژه به بهره‌برداری رسیده و مابقی در روزهای آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

سخنگوی دولت با اشاره به مراحل تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: روز گذشته در مجلس ما بیش از 20 هزار نفر از کسانی که مراحل استخدامی‌شان را طی کرده بودیم تامین منابع کردیم و در سال آینده استانداران می‌توانند نسبت به استخدام آنها اقدام کنند. همچنین 10 هزار نفر از کسانی که در طرح ناظرین کشاورزی فعال بودند را نیز اعتباراتشان را تامین کردیم و استانداران محترم نیز می‌توانند نسبت به استخدام آنها اقدام کنند؛ علاوه بر آن نیز زمینه استخدام 6 هزار نفر برای موسسات و واحدهای فنی و حرفه‌ای فراهم شده است.

نوبخت با بیان اینکه تمام تلاشمان این است که دروقت معین حقوق کارکنان خود را پرداخت کنیم، گفت: همچنین علیرغم تمامی فشارهایی که بر دولت وارد می‌شود ناگزیریم طبق تعهدی که به مردم داده‌ایم مبلغ 45 هزار و 500 تومان در قالب پرداخت یارانه‌های نقدی به حساب سرپرستان خانوارها واریز کنیم.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در نشست خبری با خبرنگاران به مصوبات امروز هیأت وزیران پرداخت و اظهار داشت: گزارشی از وضعیت عمران و توسعه در استان سیستان و بلوچستان ارائه شد.

وی به آبرسانی و مقابله با خشکسالی و تکمیل سدها در مناطق مختلف کشور اشاره و تصریح کرد: طرح آبرسانی به شهرستان میانه و همچنین ساماندهی رودخانه زاینده‌رود، تأمین آب شرب در استان کرمان و تأمین آب زراعی آن برای حوزه آبریز نکاح با توجه به فعل‌های سال‌های اخیر تسهیلاتی صورت گرفت.

وی همچنین به اعتبارات و تسهیلاتی برای شهرستان دشتسان اشاره کرد و گفت: مجموعاً‌ 173 میلیارد تومان با تصویب هیأت وزیران برای این امور صورت گرفت.

سخنگوی دولت همچنین تأکید کرد: برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی بالغ بر 125میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و برای 5 استان مرزی یعنی کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان 50میلیارد تومان اختصاص یافت.

نوبخت در عین حال یادآور شد: در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان از چگونگی عمران و توسعه این استان گزارشی را ارائه کرد و در خصوص 46هزار هکتار زمین زراعتی که باید از طریق آب رسانی قابل بهره‌برداری باشد سخن گفت.

وی با تأکید بر اینکه در سفر آقای روحانی در آغاز سال 93 به این استان 293میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 18 پروژه در نظر گرفته شده بود، گفت: 15 پروژه از 18 پروژه تا کنون به بهره‌برداری رسیده است که سه پروژه دیگر که شامل بیمارستان زهک، هیرمند و سرباز می‌شود برای روزهای آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

نوبخت همچنین از استخدام 6 هزار نفر برای مؤسسات و واحدهای فنی و حرفه‌ای سخن گفت که در سال 94 صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با اشاره به روزهای پایانی سال 93 نیز خاطرنشان کرد: 3هزار و 500 میلیارد تومان پرداخت هدفمندی یارانه‌ها را علی‌رغم فشاری که به دولت می‌آید ناگزیریم ارائه دهیم.

وی در ادامه به لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان که موجب تحول در این بخش خواهد شد اشاره و تصریح کرد: در نظام پرداخت‌های آنها خوشبختانه بسیار مهم خواهد بود و این لایحه بعد از اتمام بودجه یعنی هفته آتی از سوی آقای فانی تقدیم مجلس می‌شود.

نوبخت در ادامه سخنان خود به مذاکرات 1+5 اشاره و خاطرنشان کرد: ما سرنوشت کشور را به نتیجه مذاکرات گره نزده‌ایم و در واقع برای هر شرایطی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در خصوص دستمزد کارگران یادآور شد: امروز بعد از ظهر جلسه‌ای تشکیل شده و تا امشب تصمیم شورای مربوطه در ارتباط با چگونگی دستمزد کارگران اعلام می‌شود.

وی درباره پرداخت یارانه‌ها در سال آتی تصریح کرد: مجموعه منابع مصوب قانون بودجه همان پیشنهادی بود که از سوی دولت به مجلس تقدیم شد که تغییراتی در آن به وجود آمد.

نوبخت با تأکید بر اینکه در لایحه دولت تا 42 هزار میلیارد تومان برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی در مصرف در نظر گرفته شد که پرداخت خانوارهاست گفت: این مقدار در مجلس به 39هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد که برای کمک به برنامه اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان از سوی مجلس در نظر گرفته شد که در سال 94 تا 4هزار میلیارد تومان نیز می‌شود اضافه کرد.

نوبخت در ادامه یادآور شد: هزار و 200 میلیارد تومان هم برای کمک به تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن برای زنان سرپرست خانوار و زوج‌های جوان از سوی دولت اختصاص یافته بود که مجلس پذیرفت.

وی همچنین به 4هزار و 800 میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت و 5هزار و 200 میلیارد تومان برای تولید اشاره کرد که از سوی مجلس با موافقت روبرو شد.

نوبخت با بیان اینکه با توجه به مصوبه مجلس باید 3هزار میلیارد تومان رایانه کمتر پرداخت کنیم، اظهار داشت: البته مجلس بدون تعیین سقفی برای مشمول شدن افراد در جهت دریافت یارانه‌های نقدی این امر را عنوان کرده است و اینکه چه کسانی باید یارانه‌شان قطع شود مشخص نشده است چرا که وقتی عنوان می‌شد که کسانی که 2.5میلیون درآمدشان است حذف شوند اما اینکه حال این افراد شهری هستند یا روستایی مشخص نشده است.

وی اضافه کرد:‌ از این رو مجلس این بخش را تأئید نکرده و به طور کلی در اختیار دولت قرار داده است؛ مجلس همچنین حکم دیگری قائل شد که به رزمندگان معسر که شش ماه بیشتر در جبهه بودند مستمری پرداخت شود و نامه آن را به وزارت دفاع و دستگاه‌های دیگر دادند.

نوبخت با تأکید بر اینکه ما هرچه را که شورای نگهبان تأئید کند و قانونی شود اجرا می‌کنیم، اظهار داشت: با توجه به تبصره 21 دولت باید آئین‌نامه‌ای را برای اجرای پرداخت‌ها تهیه و اجرا کند و ما هم در صدد این کار هستیم و سال گذشته نیز این آئین‌نامه بودجه 93 را در سال 93 تصویب کردیم. امسال هم این تصمیم را داشتیم اما امروز که سیزدهم اسفندماه است بودجه از مجلس خارج شده است.

نوبخت ادامه داد: 7 الی 10 روز نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه هستند. انتظارمان این بود همانگونه که دولت به وقتش بودجه را تعیین کرد مجلس هم آن را به دولت می‌داد اما ما از مجلس تشکر می‌کنیم برای همکاری‌ای که داشتند.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ورود زودهنگام دولت به انتخابات یادآور شد: نمی‌دانم چه اقدامی موجب شد که چنین بحثی پیش بیاید. در گردهمایی شاخه جوانان حزب و اعتدال توسعه آنها از من دعوت کردند و من با توجه به حجم کاری آخرین سخنران بودم و حدود نیم ساعت راجع به مسائل کشور صحبت کنم.

وی افزود:‌ ممکن است برخی بخواهند در انتخابات مجلس شرکت کنند اما دولت مشغول‌تر از این است که به فکر انتخابات مجلس باشد. این موضوع برای نمایندگان، مردم و دولت مهم است اما ما خیلی گرفتاریم و موضوعاتی همچون تأمین حقوق، طرح‌های عمرانی، افت قیمت نفت وجود دارد و ما گرفتارتر از این هستیم که به انتخابات مجلس فکر کنیم.

نوبخت همچنین اضافه کرد: من دبیرکل حزب اعتدال و توسعه هستم اما مشغله‌ام بسیار است ولی کانون جوانان آماده هستند و در چارچوب قانون و مقررات کار می‌کند و به نظرم این مشکلی ندارد.

سخنگوی دولت همچنین گفت که ممکن است به برخی از نمایندگان گفته شود که آقای نوبخت که رئیس سازمان برنامه و بودجه است در حزب اعتدال و توسعه سخنرانی کرده است و آن نماینده هم موضع‌گیری کند اما آنها نیز باید خلاف قانون صحبت نکنند چرا که عواقب قانونی خواهد داشت. البته بنده منظورم تهدید کردن نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که اولین بار آقای مرعشی این موضوع و حضور انتخاباتی شما را مطرح کرده مرعشی اطلاعات نادرستی را به این ترتیب مطرح کرد. سخنگوی حزب فرد دیگری است.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور اسبق نیز خاطرنشان کرد: سخنگوی قوه قضائیه شخصیت قانونمندی است و اگر مطلبی بگوید مستند قانونی دارد؛ در شورای امنیت ملی که بنده هم عضو آن هستم به خاطر ندارم در جلسه‌ای این مصوبه را داشته باشیم بنابراین این مسئله مرتبط می‌شود با موضوعی که سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد.

وی ادامه داد: قطعاً وقتی سخنگوی قوه قضائیه این را اعلام می‌کند حتماً مصوبه و حکمی در این رابطه دارد و به همین جهت اعتماد و اعتباری که وی در کشور دارد ما هم همینطور تلقی می‌کنیم وحتماً همینطور است.

نوبخت در ادامه این نشست به ارائه خبری از وضعیت بودجه پرداخت و گفت:‌ بودجه سال 1394 838هزار میلیارد تومان بود که مجلس با 8دهم درصد افزایش به 844هزار میلیارد تومان ارتقاء داد.

وی افزود: بودجه عمومی که در لایحه درج شد 267هزار میلیارد تومان است که مجلس آن را به 274هزار میلیارد تومان افزایش داد؛ همچنین اعتبارات هزینه‌ای یا جاری که در لایحه بودجه 166هزار میلیارد تومان بود از سوی مجلس به 174هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

نوبخت با اشاره به بودجه دو سقفی خاطرنشان کرد: 220هزار میلیارد تومان از منابع عمومی در 6ماهه اول و 236هزار میلیارد تومان مربوط به 6ماهه دوم خواهد بود؛ 11هزار و 700میلیاردتومان به جاری اختصاص یافته و 3هزار و 500 میلیارد تومان بودجه عمرانی و هزار میلیارد نیز به تملک دارایی‌های مالی اضافه کنیم.

نوبخت در پایان درباره معوقات معلمان نیز خاطرنشان کرد: ما بودجه آموزش و پرورش را به صورت 100درصد ارائه کردیم و با توجه به اجازه‌ای که از قانون‌گذار به سازمن مدیریت داده شده 10درصد را با جابه‌جایی به بودجه وزارت آموزش و پرورش اضافه کردیم و با لایحه رتبه‌بندی کردن فرهنگیان امیدواریم شاهد وضعیت مناسب‌تری برای حقوق آنها باشیم.
منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار