سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47247
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نه بزرگ حاج قاسم به جان کری
Print This Post

روزنامه لبنانی الاخبار به بهانه عملیات نیروهیا مقاومت مردمی عراق برای آزادسازی تکریت به بررسی نقش مستشاری ایران در عراق پرداخته است. در این گزارش آمده است: هم‌زمان با حملات تروریستی داعش در عراق و عقب‌نشینی گسترده نظامیان این کشور به سمت مناطق داخلی، آنچه بیش از همه خود را نشان داد تلاش آمریکایی‌ها برای ورود به عرصه نظامی عراق بود.

به گزارش سلام دلفان ،روزنامه لبنانی الاخبار به بهانه عملیات نیروهیا مقاومت مردمی عراق برای آزادسازی تکریت به بررسی نقش مستشاری ایران در عراق پرداخته است. در این گزارش آمده است: هم‌زمان با حملات تروریستی داعش در عراق و عقب‌نشینی گسترده نظامیان این کشور به سمت مناطق داخلی، آنچه بیش از همه خود را نشان داد تلاش آمریکایی‌ها برای ورود به عرصه نظامی عراق بود.
آمریکایی‌ها که در سال ۲۰۱۲ با اردنگی ایران از عراق اخراج شدند، اما ساختن داعش بهانه‌ای بود برای بازگشت دوباره به میان‌رودان.
آمریکایی‌ها از همان ابتدا با ناکارآمد توصیف کردن ارتش عراق و بزرگ‌نمایی فساد در آن، اقدام به شروع یک جنگ روانی گسترده علیه دولت عراق کردند تا خود فرماندهی را به دست بگیرند.
آمریکایی‌ها از همان ابتدا شروع به مسخره کردن تصمیم‌های گرفته شده در داخل این کشور کردند، آنها که از سال ۲۰۰۳ در عراق حضور داشتند و قدرت مرجعیت شیعه را می‌دانستند، ابتدا فتوای آیت‌الله سیستانی مبنی بر جهاد علیه داعش را ناکافی دانستند، در حالی که تروریست‌های داعشی با حمایت ترکیه، عربستان، قطر، اردن و مسعود بارزانی به دروازه‌های بغداد رسیده بودند و شهر بلد را هم تصرف کرده بودند و سامراء هم تا سقوط فاصله چندانی نداشت، در تهران این رهبر ایران بود که با هر گونه دخالت آمریکایی‌ها مخالفت کرد و گفت: فرزندان عراق می‌توانند متجاوزان را نابود کنند.
ابراهیم الامین سردبیر روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی که در شماره روز گذشته این روزنامه منتشر شده، در ادامه نوشته است: سرلشکر سلیمانی مشت محکم آیت‌الله خامنه‌ای بود که به عراق فرستاده شد، او ابتدا با جمع‌وجور کردن یگان‌های پیاده موجود در عراق راهی سامرا شد و با پاکسازی شهر بلد، تا اندازه بسیار زیادی این شهر مذهبی برای شیعیان را امن کرد.

ss

پس از آن مرحله‌ای شروع شد که همه از آن باخبریم، ارتش عراق و نیروهای حشدالشعبی به سرعت بسیاری از مناطق را پاکسازی کردند و از مرحله دفاع، وارد مرحله تهاجم شدند.

مناطق گسترده‌ای پاکسازی شد، اما آمریکایی‌ها که چشم دیدن موفقیت‌های نظامی محور مقاومت را نداشتند، به نقل از سخنگوی کاخ سفید اعلام کردند که در طول نبردهای صورت گرفته تنها ۷۰۰ کیلومتر مربع پاکسازی شده، در حالی که تا آن زمان همه استان دیالی، اطراف بغداد و شمال بابل پاکسازی شده بود و این مقدار اعلامی، حتی از مساحتی که توسط کردهای شمال عراق هم پاکسازی شده بود، کمتر می‌شد.
مشکل بزرگ آمریکایی‌ها این بود که می‌دیدند در مبارزه با داعش خود ساخته کاره‌ای نیستند، آنها با فشار بر حیدر العبادی خواستار حضور مستقیم نظامی در این نبرد بودند، اما العبادی با پاسخ تند و قدرتمند ژنرال دوستاره ایرانی مواجه شد که از طریق فرماندهان حشد الشعبی به اطلاع نخست‌وزیر رساند که به هیچ عنوان حاضر به همکاری با آمریکایی‌ها حتی در پوشش هوایی نیستند و اگر نظامیان آمریکایی وارد شوند، آنها میدان نبرد را ترک خواهند کرد و اگر پای آنها به مناطق حضور نیروهای حشد الشعبی باز شود، به آنها حمله خواهند کرد.
این پیام تند توسط العبادی به سرعت به طرف‌های آمریکایی منتقل شد، اما آنها از حربه دیگری استفاده کردند و آن نیز تحریم تسلیحاتی ارتش عراق بود که از سلاح‌های آمریکایی استفاده می‌کرد.
اما این‌بار نیز ایرانی‌ها به عنوان یک متحد مطمئن از کار درآمده و با برقراری یک پل هوایی میان مراکز نظامی خود با فرودگاه‌های بغداد، اردبیل و کرکوک تسلیحات لازم را به ارتش عراق می‌رساندند. کسانی هم که از مرزها عبور می‌کردند می‌توانستند تریلرهای ایرانی حامل مهمات را مشاهده کنند که در حال عبور از مرزها به سمت عراق است. ایرانی‌ها پا را فراتر گذاشتند و نیروهای مردمی را به تسلیحات پیشرفته ساخت خود مجهز کردند.
پس از این موارد بود که آمریکایی‌ها وارد مرحله جدیدی شدند و خواستار مذاکره با ایرانی‌ها شدند، به این منظور چندبار حیدر العبادی واسطه شد تا جان کری با سردار سلیمانی دیدار کند که این درخواست با قدرت از طرف ایرانی‌ها رد شد. پیش از آن نیز ژنرال‌های آمریکایی برای هماهنگی بیشتر برای عملیات‌‌ها خواستار دیدار با این سردار ایرانی شده‌ بودند که این درخواست‌ها راه به جایی نبرده بود.
نبردها این روزها در اطراف تکریت متمرکز است، ژنرال ایرانی این عملیات بزرگ نظارت می‌کند، نیروهای ارتش، حشدالشعبی، شبه‌نظامیان عشایر و پیشمرگ‌های کرد همه از یک نفر فرمان می‌برند و فرمانده واقعی میدان نبرد است. استان صلاح‌الدین به لحاظ راهبردی اهمیت بسیار دارد و در صورت پاکسازی نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده نبردها خواهد داشت.
آمریکایی‌ها به شش ماه پیش که غول ترور از چراغ بیرون آمد و به دلیل اشتباه محاسباتی ترک‌ها و عرب‌ها بسیاری از مناطق عراق را عرصه تهاجم خود قرار دادند، نگاه می‌کنند، آنها فقط در آسمان پرواز کردند و حتی نتوانستند یک روستا را از دست داعش آزاد کنند، عراقی‌ها به آنها اجازه بازگشت به خاک خود را ندادند و اندک مستشارانی هم که وارد این کشور شدند، فقط نیروهای اندکی را آموزش دادند و امروز بدون مشارکت واشنگتن، بزرگ‌ترین شهر شمالی عراق تا چند ماه دیگر طعم آزادی را خواهد چشید.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار