سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 4726
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۱
تعداد نظرات: ۸ نظر
خانه » اخبار برتر » تنگ گاوشمار دلفان در آستانه تخریب ،و تحریف شدن به معشوره کوهدشت
Print This Post
یادگار ایران باستان در دلفان در آستانه تخریب و تحریف راه تاریخی تنگ گاوشمار شهرستان دلفان که بخشی از راه شاهی ایران باستان است و در فهرست آثار ملی ایران به ...

یادگار ایران باستان در دلفان در آستانه تخریب و تحریف
راه تاریخی تنگ گاوشمار شهرستان دلفان که بخشی از راه شاهی ایران باستان است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، در پی بی تفاوتی مسئولان و بر اثر فعالیت های جاده سازی و احداث سد در حال نابودی کامل است.

تنگ گاوشمار
راه باستانی تنگ گاوشمار که هر ساله در رسانه ها به عنوان یکی ازآثار ملی و جاذبه های تاریخی و گردشگری لرستان معرفی می شود امروزه بر اثر فعالیت های احداث جاده و سد سازی و بدون توجه به قدمت و ارزشش، قسمت هایی از آن تخریب و کل این میراث ملی و گرانبها در معرض نابودی قرار گرفته است.
انجام این فعالیت ها بر دهانه ی تنگه گاوشمار و انفجارهای دینامیتی و استفاده از ماشین آلات جاده سازی در مجاورت این راه باستانی، با بی توجهی سد سازان و عدم نظارت میراث فرهنگی، یادگار باستان را در معرض نابودی و محو شدن قرار داده است.
با مستنداتی که از سازمان میراث فرهنگی اخذ شده است این اثر تاریخی که بخشی از راه شاهی دوران ایران باستان است در سال 1382با شماره ی 10016 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سد معشوره
این درحالی است که احداث سد بر روی این تنگه باعث غرق شدن و آبگرفتگی کامل این اثر تاریخی و ملی می شود.
این تنگه معروف و باستانی که متعلق به شهرستان دلفان است و نام آن در اسناد و نقشه های تاریخی، منطقه و تنگ «گاوشمار» ذکر شده است، در یک اقدام خود سرانه نام آن را به «معشوره» تغییر داده و اسم تاریخی و دارای قدمت آن را که همانا گاوشمار است تحریف نموده اند.
معشوره نامی نا آشنا برای ساکنین منطقه بوده و معلوم نیست که ریشه ی آن به کجا برمیگردد؟؟؟این در حالی است که معشوره برای اولین بار است که به گوش مردمان منطقه می خورد!
با این حال یک ماه پیش امام جمعه نور آباد در مصاحبه با یکی از سایت های خبری با انتقاد از تغییر نام منطقه گاوشمار به معشوره گفت:« گاوشمار متعلق به مردم شهرستان دلفان است و با مصاحبه ها نه نام آن تغییر می کند و نه از پیکره دلفان جدا خواهد شد»
حجت الاسلام صرفی پور با بیان این نکته که براساس اسنادتاریخی و کتب جغرافیایی خبری ازنام معشوره نیست و نام این منطقه تنگ گاوشمار است و از لحاظ تقسیمات کشوری متعلق به شهرستان دلفان است از مسئولان و رسانه ها گله مند شده و از آنها خواست این تحریف تاریخی را جبران کنند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا: تنگه گاوشمار كه در ۵۴كيلومتري جنوب غربي نورآباد مركز شهرستان دلفان و در روستاي گنج دره (دهستان ميربگ جنوبي) واقع شده است؛ راهی از وسط آن می گذرد که بخشی از شاه راهی است که در زمان هخامنشیان احداث شده و همدان را به شوش وصل کرده و ارتباط دو پايتخت زمستاني و تابستاني هخامنشيان را ميسر مي‌كرد.
علی سجادی مدیر میراث فرهنگی لرستان در پروژه راه شاهی به نقطه آغاز اين راه که از طريق دره گنجنامه همدان شروع و پس از گذر از دشت تويسركان – نهاوند و دلفان از طريق تنگ گاشمار به كوهدشت – پلدختر و سرانجام به دشت خوزستان(شوش) ختم می شود، اشاره می کندو اظهار می دارد که این راه با استفاده از قلوه سنگ‌هاي رودخانه‌اي و ملاط گچ(ساروچ) و احتمالا درصدي آهك با معماری خاص آن زمان طراحی و ساخته شده و با استفاده از سنگ‌هاي پاكتراش تيره نماسازي شده است که رنگ و بوی معماری و مهندسی ایران باستان در آن به نمایش درآمده است.
این راه که در میان کوه های سخت و خشن منطقه که همچون سدی محکم، عبور را سخت کرده است تنها معبر منطقه بوده و در طول رودخانه ای دائمی که از اتصال رودهای کاکا رضا و رضاویس بوجود آمده، کشیده شده است .
راه گاوشماردر ابتدا 600 متر طول داشته ولی با توجه به تخریب بخشی از آن بر اثر سیلاب، طول فعلی آن در این منطقه هم اكنون حدود ‎ 400متر است و عرض آن نیز بین چهار تا هفت متر است که بنا به موقعیت تنگه تغییر کرده است.
اسم این تنگه برگرفته از دو کلمه ی «گاو» و « شمار» است که در زبان محلی به آن «گاشمار» می گویند. طبق گفته ی ساکنان منطقه فلسفه ی این نام گذاری بدین علت است که چون این راه از داخل تنگه می گذشته و خیلی هم باریک بوده است بنابراین عبور گاوها از آن فقط به صورت تکی میسر بوده است؛ یعنی دو گاو به صورت هم زمان نمی توانستند از آن بگذرند به طوری که به گفته ی اهالی منطقه حتی عبور گاو یا اسبی با بار زیاد از آن به سختی ممکن بوده است؛ بنابراین مکانی برای شمارش گله های گاو بوده است و فلسفه ی این نامگذاری هم به این علت است.
حال این سوالات پیش می آید؛
یک اثر ملی تا چه اندازه ارزش دارد و نابودی آن با چه قیمتی قابل توجیح است؟

آیا مسئولان میراث فرهنگی نظارتی بر این اثر تاریخی داشته اند؟ اگر نظارت دارند چرا آن را به امان خدا رها کرده و هر کس بخواهد با بیل و کلنگ یک روزه می تواند بخشی از آن را نابود کند؟
چرا نام معروف و تاریخی گاوشمار تحریف و به معشوره ی ناآشنا تبدیل می شود؟
و…
این در حالی است که هر چند وقت یکبار شاهد خبرهایی مبنی بر تخریب آثار ملی در گوشه و کنار کشور هستیم اما دریغ از توجه بیشتر مسئولان ذی صلاح.
گزارش: کاظم خزایی، کارشناسی جغرافیای طبیعی

 1. نویسنده دیدگاه: شهروند بی زبان
  مرداد ۵, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۷:۱۷

  وقتی نماینده کوهدشت …. ما را گول می زند و سرش را کلاه می گذارد
  بنام دلفان بنام کوهدشت
  بارها شاهد بوده ایم افرادی از کوهدشت با ارتباط با ….دلفان بهره برداری خود را کرده اند نمونه اشن هم معلوم است

  • نویسنده دیدگاه: کوهدشتی
   مرداد ۱۲, ۱۳۹۱ در تاریخ ۰۰:۴۹

   آقایون دلفانی که به خدا به اندازه جان دوستون دارم من از تعصب شما نصبت به این اثر باستانی خیلی خوشحالم و البته معشوره هم اسم همون منطقه هست که با تنگ گاو شمار گره خورده ، که صد البته بنده و هر کوهدشتی دیگه صد در صد مخالف استفاده از نام معشوره برای تنگ گاو شمار هستیم چون درسته که تنگ گاو شمار و معشوره هردو متعلق به مناطق لک زبانه ولی وقتی قدمت و ارزش تاریخی به میان میاد معلومه که اسم تنگ گاو شمار رو به معشوره ترجیح میدیم، ما هم بهتره همین طور که نسبت به دلفان تعصب دارید نسبت به لکستان هم تعصب داشته باشید چون گاها دیده شده لک و هویت لکستان رو بهش بی اعتنا هستید. پس سعی کنید تو این مساله هم با الفاظی که باعث ایجاد تلخی بین افکار عمومی کوهدشت و نورآباد بشه بپرهیزید ، به خدا من یه کوهدشتیم و یه ذره هم دوست نداریم اسم و اصل تنگ گاو شمار لطمه ببینه و این تحریف و تغییر اسم ها تو کوهدشت هم رخ داده و ما کوهدشتی ها نیستیم که باعث این کار شدیم خودتون خوب فکر کنید و نمونه ها رو ببینید و دقیقا همین بلا سر کوهدشت هم اومد قضیه سد سیمره رو میگم ده ها سال وعده اونو به کوهدشت دادن و امروز اونو تو دره شهر ساختن (البته نوش جون دره شهری ها باشه بالاخره هم زبونمونن ما که بخیل هم خون و هم زبونمون نیستیم ) و نکته جالب اینه که در قضیه سد سیمره بازم آثار تاریخی لکستان شدیدترین آسیب ها رو دید و قسمتی از تاریخ کوهدشت و دره شهر و در کل لکستان به کلی نابود شد. این سدها واسه شهرامون خوبه ولی اگه با تدبیر و عقل و علم و دلسوزی محلشون رو مشخص میکردن اینجوری به تاریخمون لطمه نمیزدن

 2. نویسنده دیدگاه: رضايي
  مرداد ۷, ۱۳۹۱ در تاریخ ۰۹:۴۴

  اسم اين سد الان ديگه گاوشمار است قبلا آن اشتباه صورت گرفته بود شما هم ديگه آن اسم جعلي را هي تكرار نكنيد
  سد گاو شمار دلفان
  ضمنا خيلي از سد ها هستند كه طوري واقع شده اند كه سودشان بيشتر به مناطق اطراف ميرسد ما هم بخيل كوهدشت نيستيم فقط اسم سد و منطقه تاريخي باستاني گاوشمار تحريف نشود

  اداره ميراث فرهنگي بايد طومار بنويسد

  • نویسنده دیدگاه: کوهدشتی
   مرداد ۱۳, ۱۳۹۱ در تاریخ ۱۳:۳۱

   عزیزم اداره میراث فرهنگی اگه دلسوز کوهدشت و نورآباد بود ازین دست کارا نمی کرد

 3. نویسنده دیدگاه: امیر بخشیان
  شهریور ۲۸, ۱۳۹۱ در تاریخ ۰۱:۰۲

  با سلام ما مخلص همه اهل کوهدشت هستیم کوهدشت آباد شود انگار دلفان آباد شده تعصب بیجا هم نداریم اما باور دارید که گاوشمار در تمامی اسناد معروف تر است ! واین نام جعلی هم کار همان سواد داران بیسواد ی است که هم از دلفان وهم از کوهدشت دل خوشی ندارند از خود هیچی ندارند می خواهند خودی نشان بدهند

 4. نویسنده دیدگاه: کوهدشتی
  فروردین ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۱۸

  بادرود بر دلفانی های عزیز بنده کوهدشتی هستم باور کنین من از شما غمگین تر هستم بابت این کار ولی دوستا بیایید یک طومار بلد به اداره ی میراث فرهنگی کشور بگذاریم وچند تجمع اعتراضی در استانداری تا این اثر ملی وباستانی نابود نشود

 5. نویسنده دیدگاه: نوراباد بزرگ
  بهمن ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۱۹

  شما اعصابتونو خراب نکنید. کاشکی درست بشه وایسا اسمشو ……بوق بزارن.

 6. نویسنده دیدگاه: پیرمحمدی
  فروردین ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۳۷

  باعرض سلام به همه نورابادوکوهدشت ودر کل لرستان
  همشهری ها ومردم لرستان به اندازه ای شروع کار وبهره وری از این سد برای منطقه در بخش کشاورزی وبه تبع ان تاثیر بر رفع بیکاری مهم است که جایی برای عنوان کردن این حاشیه ها نمی ماند….یعنی همه مشکلات واما اگرهای این پروژه حل شده وما در عالم تعصب و سرخوش از رفع مشکلات اجرایی سد سراغ حاشیه بریم..?بنده به مدت ۹سال است در دوسد کشور مشغول به کار هستم مردم ان مناطق دنبال این بحثها نبوده اند با اینکه تغییراسم سد انجام شده…اگر دلسوز وپیگیر هستیم بدانید دوچیز به دنبالش باشیم وهمه انرژی خودمان را صرف ان کنیم ۱:از مسولین استانی وکشوری بخواهیم مشکلات وموانع اجرایی سد سریع تر انجام شود تا در شروع کار بخشی از بیکاری جوانان منطقه رفع شود ودر اینده با بهروری از کاربری سد شاهد رونق کسب کار و به حداقل رساندن بیکاری در متطقه باشیم.۲:از مسولین بخواهیم اجازه ندهند بیش از اندازه نیروهای غیر بومی استان در مشاغل اجرایی پروژه استفاده شود.بنده با قاطعیت اعلام میکنم در استان لرستان تعدادی نیرو متخصص واموزش دیده در صنعت سد سازی وجود دارد که با استفاده از توان اجرایی انها در پروژه و اموزش نیروهای استخدامی کم اموزش دیده یا دانشگاهی وحتی کارگر ساده منطقه هیچ نیازی به نیروی متخصص غیر بومی در این ضمینه نداریم .نبود نیروی بومی مجرب وکاردان در مشاغل سدسازی در بعضی شهرهای کشور این بهانه رابه شرکتها می دهند که بیش از اندازه از نیروهای غیر بومی استفاده کنند ومتاسفانه در اکثر مواقع این نیروها از اموزش دادن به نیروهای بومی دانشگاهی و …. تفره میروند واین ضربه بزرگی به نیروهای بومی می زند.باتشکر از صبر وحوصله تان در خواندن متن اینجانب.به امید راه اندازی کامل پروژه

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار