سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47501
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » بزرگترین واردکننده تسلیحات نظامی درجهان کیست؟
Print This Post

تازه ترین آمارهای منتشر شده از سوی موسسه آی اچ اس نشان می دهد که عربستان سعودی طی سال گذشته با پیشی گرفتن بر هند، به بزرگترین وارد کننده سلاح در جهان تبدیل شده است.

به گزارش سلام دلفان، آسوشیتدپرس نوشت: موسسه آی اچ اس که در زمینه تجارت جهانی اسلحه تحقیق می کند، اعلام کرد که میزان هزینه های نظامی عربستان سعودی طی سال گذشته با 54 درصد رشد به بیش از 6.5 میلیارد دلار رسیده است. هند طی سال گذشته 5.8 میلیارد دلار صرف واردات تسلیحات نظامی کرده است.
پیش بینی می شود میزان واردات تسلیحات نظامی عربستان، امسال نیز با 52 درصد رشد به بیش از 9.8 میلیارد دلار برسد. در واقع از هر 7 دلاری که در جهان برای واردات اسلحه هزینه می شود، یک دلار به عربستان اختصاص خواهد داشت.

“بن مورس” نویسنده این گزارش تاکید کرد که افزایش چشمگیر هزینه های نظامی عربستان، یک مساله کاملا بی سابقه است. نفت به کشورهای خاورمیانه اجازه می دهد تا خود را مسلح کنند، از خود دفاع کنند و عزم و تصمیم خود را بر تحولات منطقه تحمیل کنند.

دیوید کورت رایت مدیر مطالعات سیاسی دانشگاه نوتردام در این باره گفت: عربستان در حالی زرادخانه تسلیحاتی خود را گسترش می دهد که نگرانی در خصوص تحولات ژئوپلیتیک خاورمیانه رو به افزایش است و آمریکا به دنبال مقابله با داعش است. مذاکره کنندگان در حال نزدیک شدن به توافق هسته ای با ایران هستند و کاهش تحریم ها علیه ایران، فرصت‌های جدیدی را برای توسعه اقتصادی ایران ایجاد خواهد کرد و این مساله روابط بلند مدت آمریکا و عربستان سعودی را تهدید می کند.

آمریکا بیشترین سود را از افزایش واردات تسلیحات از سوی کشورهای خاورمیانه کسب کرده است. سال گذشته بیش از 8.4 میلیارد دلار تسلیحات آمریکایی به کشورهای خاورمیانه صادر شده است. این رقم در سال 2013 میلادی به 6 میلیارد دلار رسیده بود. عربستان و امارات متحده عربی طی سال گذشته بیش از 8.7 میلیارد دلار سامانه های دفاعی خریداری کرده اند که این رقم از کل اروپا بیشتر بوده است.

در سطح جهانی، ارزش تجارت اسلحه طی سال 2014 میلادی برای ششمین سال متوالی با افزایش روبرو شده و به بیش از 64.4 میلیارد دلار رسیده است. آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات نظامی در جهان بوده و طی سال گذشته بیش از 23.7 میلیارد دلار سلاح صادر کرده است که نسبت به سال قبل از آن 19 درصد رشد داشته است. روسیه با 10 میلیارد دلار در رتبه دوم قرار داشته است. فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا، اسرائیل و کانادا نیز از دیگر صادر کنندگان عمده سلاح در سال گذشته بوده‌اند.

پس از عربستان سعودی نیز کشورهای هند، چین، امارات متحده عربی، تایوان، استرالیا، کره جنوبی، اندونزی و ترکیه بزرگترین وارد کنندگان تسلیحات نظامی بوده اند.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار