سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47549
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » تشنگی ۱۶۶ روستای دلفان در دامنه‌های پر از برف زاگرس؛ مردم به‌خاطر نبود آب مهاجرت می‌کنند
Print This Post
«گزارشی از کم آبی دلفان»

بی‌آبی سبب شده بسیاری از مردم روستاهای دلفان دامداری و کشاورزی خود را تعطیل و به شهر مهاجرت کنند.

به گزارش سلام دلفان، شهرستان دلفان در استان لرستان دارای 432 روستا است که از این تعداد 166 روستا هنوز آب‌رسانی نشده است.
بسیاری از روستاهای شهرستان دلفان از امکانات اولیه زندگی مانند آب شرب محروم هستند و از طرفی بخش عمده‌ای از چشمه‌های روستاها به دلیل خشک‌سالی خشک‌شده مردم برای تأمین آب با مشکلات فراوانی روبه‌رو هستند.
تنگنای آب سبب شده مردم برخی از روستاهای شهرستان دلفان کار و کشاورزی خود را رها و به شهر مهاجرت کنند.
به دلیل خشک شدن چشمه‌های آب روستاهای دلفان آب شرب مردم با تانکر تأمین می‌شود اما همین مردم باید چند روز یک‌بار در انتظار آمدن تانکر آب باشند.
مهاجرت از روستا به‌خاطر کمبود آب
سید خدا مراد حسینی دهیار روستای عزیزآباد کشته شهرستان دلفان اظهار داشت: سال 68 لوله‌کشی آب روستای عزیزآباد انجام‌شده اما به دلیل خشک شدن چشمه با مشکل آب‌داریم.13931216094424024873614

‌وی افزود: به دلیل کمبود آب بیشتر ساکنان روستا مهاجرت کرده به‌طوری‌که از 300 خانوار تنها 72 خانوار در روستا باقی‌مانده‌اند.
حسینی عنوان کرد: آب آشامیدنی مردم روستای عزیزآباد کشته هر سه روز یک‌بار به‌وسیله تانکر فراهم می‌شود که آن‌هم مشکلات خود را دارد چراکه شورا و دهیار باید آب را درست بین مردم تقسیم کنند و همیشه منجر به درگیری می‌شود.
وی بیان کرد: اگر آب تانکر به کسی نرسد حدود پنج کیلومتر باید پیاده‌روی داشته باشد تا بتواند از روستاهای اطراف آب بیاورد.
‌دهیار روستای عزیزآباد کشته تصریح کرد: مردم این روستا به خاطر کمبود آب، کار کشاورزی خود را رها کردند، خیلی از آن‌ها به شهر رفته و به شغل‌های کاذب و دست‌فروشی مشغول‌اند.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان برای رضای خدا به مشکل این مردم توجه کنند، برای رفع مشکل آب پیگیری‌های زیادی انجام‌شده اما به هیچ جوابی نرسیدیم.

‌رها کردن کشاورزی به دلیل نبود آب

سید حسین بیگی دهیار روستای سرمرنگ شهرستان دلفان در این رابطه اظهار داشت: سال 64 لوله‌کشی آب این روستا انجام‌شده اما علاوه بر فرسودگی ساخت‌وساز لوله‌ها, با خشک‌سالی مواجه هستیم.139309101527025534196574
وی افزود: به خاطر کمبود آب در فصل بهار و زمستان یک روز در میان آب نداریم و برای تأمین آب هر دو روز یک‌بار فقط برای یک ساعت از آب منبع استفاده می‌کنیم.
‌دهیار روستای سرمرنگ شهرستان دلفان عنوان کرد: مردم این روستا به خاطر مشکل آب واقعاً خیلی زجر می‌کشند تا جایی که خیلی از مردم این شرایط را تحمل نکرده و به شهر مهاجرت کردند.
‌وی بیان کرد: کمبود آب سبب شد از 100 خانوار روستای سرمرنگ از سال 92 تاکنون 75 خانوار به شهر مهاجرت کند.
بیگی تصریح کرد: سال گذشته با همکاری مردم برای ساخت منبع، لوله خریداری شد تا در نزدیک روستا یک چشمه ایجاد شود اما متأسفانه به‌خاطر خشک‌سالی به نتیجه نرسید و باز به حالت اول برگشتیم.

‌مشکل کم‌آبی در 40 درصد روستاهای بخش مرکزی دلفان
حسینی  داشت: مردم روستای سرمرنگ از بی‌آبی خیلی رنج می‌برند و چون تمام بحث بهداشت به آب ربط دارد کم‌آبی سبب مریضی مردم روستا شده است بنابراین از مسئولان تقاضا داریم که برای رفع این مشکل اقدام کنند.139312160943431764873604
ابوالقاسم خسرو پور بخشدار مرکزی دلفان دراین رابطه اظهار داشت: در بخش مرکزی دلفان 162 روستا وجود دارد که جمعیت آن‌ها حدود 40 هزار نفر است و در مجموع 40 درصد این روستاها مشکل آب‌دارند.
‌وی علت کمبود آب روستاهای شهرستان دلفان را کمی آب چاه و سفره‌های زیرزمینی دانست و افزود: روستاهای میربگ جنوبی، دهستان‌های نورعلی و نورآباد عمدتاً مشکل آب‌ دارند.139312160947006124873654
بخشدار مرکزی دلفان عنوان کرد: بااتصال منبع آب‌رسانی ده فیروز وند آب‌رسانی به روستاهای یار آباد، میرآخور و روستاهای تابع انجام گرفت که درنهایت 20 درصد از روستاهای فاقد آب کاسته شد.
وی بیان کرد: با افتتاح مجتمع آب‌رسانی روستای دمباخ، آب حدود 12 روستا تأمین می‌شود که در این زمینه چاه زده‌شده اما متأسفانه تجهیزات کامل نیست و از طرفی انجام شبکه داخلی آن‌یک میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد که هنوز تخصیص داده نشده است.

وصل شدن آب روستا فقط یک ساعت در روز
‌خسرو پور تصریح کرد: در برخی از روستاهای نزدیک شهر آب پایدار نیست به‌طوری‌که در طول روز حداقل شش ساعت آب قطع است مردم با مشکل مواجه‌اند.
‌وی با اشاره به اینکه منطقه میربگ مشکل آب دارد گفت: مردم دامدار و کشاورز این روستا به دلیل کمبود آب ضربه سنگینی خورده‌اند و مجبور به مهاجرت شده‌اند بنابراین از مسئولان تقاضا داریم که حداقل آب شرب مردم تهیه شود.13931216094424024873614
یار حسین بیگی عضو شورای روستای گور محمد تیزاب اظهار داشت: این روستا همیشه مشکل آب دارد به‌طوری‌که زمستان روزانه فقط یک ساعت آب‌داریم اما در تابستان همین یک ساعت هم آب به ما نمی‌رسد.
وی افزود: بیشتر اهالی این روستا به دلیل کم‌آبی به شهر مهاجرت کردند به‌طوری‌که اکنون فقط 32 خانوار در این روستا زندگی می‌کند.
‌عضو شورای روستای گور محمد تیزاب عنوان کرد: آب شرب مردم روستا از آب‌انبار تهیه می‌شود که آن‌هم به خاطر کمبود آب چند ساعت آن را می‌بندیم تا آب روز بعد را داشته باشیم.

محروم بودن 166 روستای دلفان از آب
حجت‌الاسلام جعفر هاشمی نژاد امام‌جمعه دلفان در این رابطه اظهار داشت: در شهرستان دلفان با وجود اینکه اقدامات زیادی در زمینه آب‌رسانی انجام‌شده اما متأسفانه هنوز بالای 150 روستا فاقد سیستم آب‌رسانی هستند.
وی افزود: با توجه به کم شدن بارش‌ها متأسفانه برخی از مردم روستاهای شهرستان دلفان که فاقد آب‌رسانی‌اند شرایط سختی را می‌گذرانند.
امام‌جمعه دلفان عنوان کرد: امسال برای آب‌رسانی بخش روستایی روستا دلفان هشت میلیارد تومان اختصاص داده شد بنابراین اگر این بودجه به‌موقع به دست مسئولان برسد کمک خوبی به حل این مشکل می‌شود.
وی بیان کرد: از مسئولان تقاضا می‌شود که عنایت ویژه‌ای برای آب‌رسانی روستاهای شهرستان دلفان داشته باشند.139312160946048724873644
علی فاضلی رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان دلفان در این باره اظهار داشت: از 432 روستای شهرستان دلفان 266 روستا آب‌رسانی شده است.
‌وی در رابطه با وضعیت آب‌رسانی روستاهای دلفان افزود: در سطح شهرستان دلفان 166 روستای این شهرستان هنوز آب‌رسانی نشده است.

آب‌رسانی به روستاهای دلفان درگرو 120 میلیارد ریال اعتبار
رئیس آب و فاضلاب روستایی دلفان عنوان کرد: از 166 روستای آب‌رسانی نشده شهرستان دلفان 26 روستا بالای 20 خانوار و مابقی زیر 20 خانوار هستند.
وی با اشاره به اینکه 74 روستای شهرستان دلفان به‌طور خودگردان از چشمه استفاده می‌کنند گفت: برخی از روستاهای این شهرستان با کمبود آب مواجه هستند.
فاضلی بابیان اینکه خشک‌سالی‌های چند سال اخیر سبب خشک شدن بسیاری از چشمه‌ها و منابع آب شرب روستاهای شهرستان دلفان شده اظهار داشت: در حال حاضر شرکت آب و فاضلاب روستایی به‌وسیله تانکر سیار به 8 روستا آب‌رسانی می‌کند.139312160945088214873624
وی در رابطه با پروژه‌های شرکت آبفار شهرستان دلفان خاطرنشان کرد: برای آب‌رسانی 68 روستاهای شهرستان دلفان 17 پروژه آب‌رسانی وجود دارد.
رئیس آب و فاضلاب روستایی دلفان با اشاره به اینکه تکمیل پروژه‌های آب‌رسانی شهرستان دلفان نیازمند بیش از 120 میلیارد ریال تصریح کرد: پروژه‌های آب‌رسانی که شامل 15 روستا در مناطق دره یادگار، کرگان، عزیزآباد، شهدای میربگ هستند نیمه‌کاره‌اند.
وی بیان کرد: شرکت آب و فاضلاب روستایی در حال اجرای پروژه‌های مجتمع چم حصار کاکاوند، مجتمع هزار خانی، مجتمع کوله مرز و فاز یک مجتمع شهدای میربگ است که 31 روستا را در برمی‌گیرد.
فاضلی اظهار داشت: از مجموع اعتبارات 90 میلیارد ریال برای خشک‌سالی و سایر بخش‌ها در نظر گرفته‌شده که حدود 45 میلیارد ریال از اعتبارات عمرانی به شهرستان دلفان اختصاص یافت.

 

منبع:تسنیم

  1. نویسنده دیدگاه: فلاحی
    اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۲۹

    جناب فرماندار اینقدری که تو عزل ونصب ها …..نصفشم وقت واسه این بنده خداهای روستایی بذاری اینهمه مهاجرت صورت نمیگیره…

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار