سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47689
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » برق مصرفی ايراني‌ها به اندازه ۲۰۰ميليون نفر
Print This Post

متوسط مصرف سرانه برق خانگي در ايران ۲۹۰۰ کيلو وات ساعت است در حالي که متوسط مصرف جهاني زير ۱۰۰۰ کيلو وات ساعت است. بدين ترتيب متوسط مصرف سرانه برق خانگي در کشور ما ۳ برابر متوسط جهاني است،

آب، برق و گاز از جمله منابع انرژي هاي مهمي است که با صرف هزينه بسيار توليد مي شود و به دست مصرف کنندگان مي رسد. بخش مهمي از اين گونه هاي انرژي به مصارف خانگي مي رسد. کشور ما در مصرف آب، برق و گاز از متوسط جهاني پيشي گرفته و هدر رفت و مصرف غيراصولي را در کارنامه خود ثبت کرده است.

وضعيت مصرف آب

به گزارش سلام دلفان، رئيس مرکز تحقيقات و ارتباط با صنعت شرکت آب و فاضلاب کشور گفته است: متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگي در ايران به طور متوسط ۱۹۰ ليتر در روز به ازاي هر نفر و در دنيا ۱۳۵ تا ۱۴۰ ليتر است. در برخي از کلان شهرها اين ميزان در فصل گرم سال به حدود ۲۵۰ ليتر مي رسد که با اين اوصاف ايرانيان ۲ برابر متوسط جهاني در سال آب مصرف مي کنند. همچنين بر اساس اعلام بانک جهاني الگوي مصرف آب آشاميدني براي يک نفر در سال يک مترمکعب و براي بهداشت در زندگي به ازاي هر نفر ۱۰۰ متر مکعب اعلام شده است در حالي که در ايران اين رقم به دليل استفاده نادرست از آب آشاميدني براي شست و شوي خودرو، استحمام، آبياري باغچه ها، لباس شويي و ظرف شويي حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بيشتر از الگوي جهاني آن است.

صرفه جويي و استفاده بهينه از ضروريات در مصرف آب است زيرا هم اکنون کشور با خشکسالي مواجه است و بارش ساليانه در ايران ۲۵۰ ميلي متر است که اين عدد يک سوم متوسط بارش جهاني محسوب مي شود اما ميزان هدر رفت آب در ايران ۲۸ تا ۳۰ درصد است. در حالي که اين ميزان اتلاف آب در دنيا ۹ تا ۱۲ درصد گزارش شده است.بررسي جديدترين تحقيقات انجام شده در زمينه ميزان سرانه مصرف آب هر نفر در کشورهاي مختلف نشان مي دهد که ايران با وجود محدوديت منابع آبي با ۱۹۰ ليتر مصرف آب شرب خانگي از جمله بيشترين مصرف کنندگان آب بين کشورهاي مختلف است، طبق برآوردها هر شهروند تهراني در روز ۸۳ ليتر آب براي حمام و ۵۰ليتر نيز براي دستشويي استفاده مي کند، همچنين ۷۷ليتر براي ظرف شويي و ۲۲ ليتر نيز براي روشويي استفاده مي شود. بررسي وضعيت سرانه مصرف آب هر نفر در روز بين ۲۴ کشور نشان مي دهد که هر آمريکايي در روز ۳۶۰ ليتر آب مصرف مي کند و اين ميزان بيشترين مصرف در بين ساير کشورهاست و کمترين ميزان مصرف نيز در آلمان است که در اين کشور هر نفر در روز ۱۰۷ليتر آب مصرف مي کند.

وضعيت مصرف برق

امروزه تقريباً اکثر وسايل خانگي با برق کار مي کنند، مشترکان خانگي با توجه به تعداد آن ها و افزايش روزافزون لوازم الکتريکي خانگي سهم قابل توجهي از مصارف برق را به خود اختصاص داده اند، متوسط مصرف سرانه برق خانگي در ايران ۲۹۰۰ کيلو وات ساعت است در حالي که متوسط مصرف جهاني زير ۱۰۰۰ کيلو وات ساعت است. بدين ترتيب متوسط مصرف سرانه برق خانگي در کشور ما ۳ برابر متوسط جهاني است، از اين رو برق مصرفي توسط خانوارهاي ايراني با در نظر گرفتن استانداردهاي جهاني پاسخ گوي ۲۰۰ ميليون نفر جمعيت است، در نتيجه صرفه جويي در مصرف برق مشترکان خانگي ضرورت دارد که با فرهنگ سازي و بهينه کردن لوازم خانگي برقي به ويژه به کارگيري چراغ هاي کم مصرف شاهد کاهش مصرف برق در اين بخش خواهيم بود بدون اين که به رفاه مشترکان لطمه اي وارد شود. از اين رو استفاده از چراغ هاي کم مصرف، جلوگيري از باز و بسته کردن متناوب در يخچال، قرار ندادن غذاي گرم و داغ در يخچال يا فريزر، توجه به برچسب انرژي کالاهاي برقي در هنگام خريد و استفاده درست از وسايلي چون کولر، ماشين لباس شويي و اتو از جمله راهکارها براي صرفه جويي و کاهش مصرف برق است که در عين حال مي تواند به افزايش عمر وسايل برقي نيز بينجامد .کارشناسان اقتصادي معتقدند اگر تنها ۱۰ درصد صرفه جويي در برق مصرفي خانوارها داشته باشيم مي توانيم از محل صرفه جويي ها ۶ نيروگاه ۸۰۰ مگاواتي در سال راه اندازي کنيم و چنان چه هر خانوار ايراني ۱۰ درصد در مصرف برق خانگي صرفه جويي کند، دولت سالانه ۵۰۰ ميليون دلار بيشتر نفت و گاز صادر مي کند. از اين رو مصرف بالاي برق در کشور باعث شده است که ايران نوزدهمين مصرف کننده برق در جهان باشد و با مصرف بيش از ۱۴۵ ميليارد کيلووات برق در زمره ۲۵ کشور پرمصرف برق جهان قرار گيرد.

وضعيت مصرف گاز

ايران بيشتر از اروپا گاز مصرف مي کند اين اظهارنظر مديرعامل شرکت ملي گاز ايران مي باشد او گفته است: هم اکنون متوسط مصرف گاز در ايران چهار برابر متوسط جهاني و حدود ۱۸ برابر کشور ژاپن است و سرانه مصرف گاز هر ايراني ۱۰ برابر مردم کشورهاي اروپايي است از اين رو مصرف گاز در کشور به اندازه کل مصرف نفت در اروپاست و بر اساس مطالعاتي که انجمن نفت انجام داده است اگر ايران با چنين نرخ مصرف پيش رود تا سال ۱۴۰۴ روزانه ۵۲۰ ميليارد متر مکعب گاز مصرف مي کنيم. بر اساس آخرين آمار مصرف گاز در کشور به طور متوسط ۴۸۰ ميليون مترمکعب رسيده است که از اين ميزان ۳۵۰ ميليون مترمکعب آن توسط بخش خانگي مصرف شده است. افزايش سهم مصرف خانگي از کل مصرف گاز طبيعي در ايران روند صعودي داشته است همين سير صعودي مصرف باعث شده است ايران به عنوان سومين مصرف کننده در رديف پرمصرف ترين مصرف کنندگان گاز طبيعي در دنيا قرار گيرد. متوسط مصرف گاز در ايران ۴ برابر متوسط جهاني و حدود ۱۸برابر ژاپن و سرانه مصرف گاز هر ايراني ده برابر مردم کشورهاي اروپايي است. از اين رو با توجه به سير صعودي در مصرف گاز نياز به الگوسازي در مصرف وجود دارد. ابراهيم کارخانه عضو کميسيون انرژي مجلس نيز در خصوص مسير اصلاح الگوي مصرف در کشور به خراسان گفت: در مسير اصلاح مصرف اقدامات زيادي انجام گرفته، اما نتيجه آن ها به گونه اي نبوده که در چرخه مصرف کشور هدفمند وارد شود و موثر باشد.وي گفت: يکي از اهداف قانون هدفمند کردن يارانه ها، مديريت صحيح مصرف انرژي و منابع آن در کشور بود که تا حدودي موفق عمل کرد. سياست هاي اصلاح الگوي مصرف هنوز به خوبي اجرايي نشده و با آن فاصله زيادي داريم و ميانگين مصرف انرژي در کشور ۴ برابر ميانگين جهاني است.اين نماينده مردم اظهار داشت: اصلاح الگوي مصرف بايد به صورت جدي در دستور کار قرارگيرد.

 

منبع: خراسان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار