سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47803
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۲۲ نظر
خانه » اخبار برتر » دلفان بدون سونوگرافیست زن/ شهرستانی با 150 هزار نفرجمعیت و یک سونوگراف مرد
Print This Post
گزارش اختصاصی سلام دلفان

در حال حاضر بیمارستان شهر فاقد مرکز سونوگرافی است و فقط یک مرکز خصوصی درمانی سونوگرافی در شهرستان دلفان فعال است که در این مركز متخصص مرد فعالیت می‌كند و این موضوع انتقاد بسیاری از شهروندان را در پی داشته است.

به گزارش سلام دلفان، از زمان‌های قدیم، زنان برای مراجعه به پزشک مشکلات بسیاری داشتند و با آنکه از همان سنین کودکی در گوششان خوانده می‌شد پزشک محرم بیمار است باز هم ترجیحشان نرفتن به نزد پزشک مرد بود.

تمرکز خدمات پزشکی در پایتخت و یا مراکز استان‌های بزرگ موجب شده است تا اهالی بسیاری از استان‌ها از دسترسی به خدمات پزشکی مناسب محروم باشند.

در این میان، یکی از مشکلاتی که موجب رنجش بیشتر مردم این مناطق می شود، نبود پزشک زن است که موجب شده تا بانوان برای درمان به پزشکان مرد مراجعه کنند. این مشکل وقتی حادتر می‌شود که موضوع درمان کاملاً مربوط به زنان باشد.

نبود نیروی متخصص زن برای سونوگرافی و استفاده از نیروی مرد برای سونوگرافی بیماران زن، استفاده از کادر مرد در جراحی سزارین مادران باردار و کمبود نیروی متخصص زن در دلفان از مشکلات جدی و مهم مردم این شهرستان 150000 نفری است.این شرایط در حالی رقم می‌خورد که فرهنگ مردم منطقه دلفان از یک‌سو مراجعه به سونوگرافیست مرد را با مشکل مواجه کرده است و چنین موضوعی را نمی پذیرد و از سوی دیگر کمبود و همین‌طور نبود سونوگرافیست سبب ایجاد یک بازارمالی نامناسب در این حوزه از درمان شده است.

در حال حاضر بیمارستان شهر فاقد مرکز سونوگرافی است و فقط یک مرکز خصوصی درمانی سونوگرافی در شهرستان دلفان فعال است که در این مركز متخصص مرد فعالیت می‌كند و این موضوع انتقاد بسیاری از شهروندان را در پی داشته است.

یک شهروند دلفانی در این خصوص گفت: همسرم بیمار است و هر بار كه پزشك برای او سونوگرافی تجویز می‌كند به علت نبود متخصص خانم باید به کرمانشاه یا خرم آبادبرویم ، این مسأله هم هزینه بالایی به همراه دارد و هم اینكه به علت زمان‌بر بودن و طول مسیر، برای سلامتی همسرم خطرناك است.
وی افزود: درست است كه در دین اسلام پزشك محرم است اما به هر حال وجود متخصص سونوگراف خانم در همه شهرستان‌ها ضروری است، چرا كه بسیاری از خانم‌ها دچار مشكلاتی می‌شوند كه نیاز به سونوگرافی دارند و انجام این كار درمانی از سوی متخصص مرد برای آنها سخت است.

یکی دیگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار سلام دلفان میگوید: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، پزشكان متخصص در زمینه‌های مختلف به شهرستان آمده‌ و ماندگار شده‌اند كه این مسأله باعث حذف‌ تردد بیماران به مراکز استان های همجوار شده است. اگر در زمینه انتقال متخصص خانم سونوگرافی نیز اقدام شود مشكل بزرگی در این شهرستان رفع می‌شود.

دیگر شهروند دلفانی نیز گفت: اكثر پزشكان برای تشخیص بیماری، انواع آزمایش‌ها و عكسبرداری یا سونوگرافی را تجویز می‌كنند، لذا مراكز درمانی باید مجهز به نیروی انسانی متخصص باشند. چرا كه نمی‌توان برای برخی از این روش‌ها سراغ متخصص مرد رفت و به ناچار باید به متخصص خانم مراجعه کنیم و مسافتی طولانی را طی کنیم .این روز ها باید در خاطر مسئولین بماند! البته شاید هم در ذهنشان نماند؛ چون درد نداشته اند، چون خانواده ی آنها به سونوگرافی نیاز نداشته اند.اما قطعا این ایام به تلخی در یاد و ذهن بیماران و مراجعه کننده جهت اخذ نوبت برای سونوگرافی خواهد ماند.صف طولانی، سیل جمعیت، بحث و جدل ها،تلف شدن وقت،دلهره ی فرزندان کوچک و بزرگی که در خانه تنها گذاشته شده اند و… در ذهن این مردم خواهد ماند!

در این رابطه امام جمعه شهرستان دلفان در دیدار با سرپرست جدید شبکه بهداشت و درمان اظهار داشت:یکی از انتظارات بحق مردم وجود یک سونوگراف خانم در شهرستان است که امیدوارم سرپرست جدید تلاش خود را برای حل این مشکل بکار بگیرد.

حجت الاسلام هاشمی نژاد همچنین بر لزوم وجود یک درمانگاه ویژه متخصصین در شهر اشاره کرد و گفت:هم اکنون بسیاری از مردم در دسترسی به پزشکان متخصص در تگنا هستند و با توجه به مسافت طولانی بیمارستان با مرکز شهر در نظر گرفتن محلی در شهر جهت ارائه خدمات از خواسته های مردم دلفان است.

به گزارش سلام دلفان ،طبق شواهد موجود به دلیل رسوبات و املاح زیادی که در آب دلفان وجود دارد ، (این مساله خود جای تهیه یک گزارش کامل از کیفیت آب شهر را می طلبد) عده زیادی از شهروندان ما دچار امراض کلیوی از جمله سنگ کلیه هستند و بیشتر اوقات برای تشخیص باید به یک متخصص سونوگرافی مراجعه کنند که وجود یک متخصص سونوگرافی در شهر با هزینه بالا هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ اقتصادی مردم محروم ما را در تنگنا قرار داده و حل این مشکل همت مسئولین مربوطه را می طلبد.

امیدواریم گزارش بعدی سلام دلفان تشکر و قدردانی از مسئولین مربوطه به خاطر رفع این مشکلات باشد.

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۴۱

  چند روز پیش فرماندار فرمایش کردن که خانواده زندانیان برای ملاقات بستگان زندانیشان به شهرها و استانهای دیگر میروند و همین باعث میشود هزینه زیادی صرف کنن بنابراین ما یک زندان لازم داریم برای رفع این مشکل
  آیا اینهای که میرن شهرهای دیگه که خانومشون برا مشکل پزشکی احتیاج به سونوگرافی دارن هزینه نمیکنن
  امام جمعه 400آخوند به مساجد روستاها میفرسته و این همه هزینه میکنه که بیان راجب حلال و حروم، محرم و نامحرم……….

  • نویسنده دیدگاه: سید حسین
   اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۳۸

   وقعا درست گفتی
   مسئولین مربوطه جا دارد به خاطر بی کفایتیشان دغ کنند
   متاسفم برای این مسئولین
   جناب اقای هاشمی نژاد امام جمعه محترم چرا با چنین منکر هایی برخورد نمیکنید.
   خیلی ها زیر بار این مسئله نمیروند و به شهر های دیگر میروند اما متاسفانه عده زیادی به دلایل مختلفی چون عوامل اقتصادی به این سنوگرافی مراجعه میکنند

   • نویسنده دیدگاه: من
    اسفند ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۲۳

    .آیا مسِولین حاضر میشن که خانواده خودشون رو بفرستن پیش سونوگرافی مرد؟

 2. نویسنده دیدگاه: سید حسین
  اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۱۷

  با سلام از گزارشات بسیار عالیتون کمال تشکر را دارم
  واقعا برای مردم شهری که از اعتقادات مذهبی قوی هم برخوردار هستند و پایبند به محرم و نامحرم هستند متاسف هستم.
  خیلی از خانواده های دلفانی به دلیل نبودن سونوگرافیست زن به شهر های دور و نزدیک مراجعه میکنند.
  لطفا مسئولین بیمارستان جوابگو باشید!!!
  امام جمعه محترم پیگیر این بحث خیلی حساس و اعتقادی باشید!!!%

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اسفند ۲۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۵۲

  چه عجب بالاخره از عرش به فرش اومدید و به رسالت اصلیتون که پوشش اخبار محلیه رو آوردید باور کنید مطالب کیهان رو از همون روزنامه میخونیم نیاز به بازنشرشون تو سایت نیست شما لطف کنید مثل این خبر کاستی های منطقه رو پوشش بدید اینجوری مخاطباتون هم بیشتر میشه ما هم دعاگوتون مبشیم سیاست کلان مملکت رو بزارید برای مردان کلان مملکت !!!!!!!

 4. نویسنده دیدگاه: سلام
  اسفند ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۴:۴۰

  سایت مغرض دلفان آیا میدانی که دونفر از فامیلهای بنده متخصص سونو گرافی هستند واز ترس جو مسمومی که افراد تازه به دوران رسیده ای چون شما دراین شهر درست کرده اید در شهر های دیگر با خیال آسوده مشغول به خدمت هستند ورنج غربت را به خاطر افراد فدر نشناسی چون تو تحمل می کنند

  • نویسنده دیدگاه: سید حسین
   اسفند ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۰۱

   مغرض خودتی
   اتفاقا خیلی هم گزارش به جایی تهیه کردن
   بی غیرتی تا چه حد رسیده که از اون هم دفاع میکنید
   اره دیگه وقتی فیلمبردار محرم شد این که دیگه سنو تشریف دارن
   به جهنم که رفتن غربت
   بعدش نگفتن که مرد نباشه گفتن برای خانم ها از سنوگرافیست زن استفاده بشه
   حالا تو مغرضی یا

  • نویسنده دیدگاه: سید حسین
   اسفند ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۱۰

   این از اون حرف ها بود (تازه به دوران رسیده ها)
   ببینم شما خان زاده ای
   یا فامیلاتون متخصص به دنیا اومدن
   پر این شهر فوق تخصص این قد ادعا ندارن
   از قدیم به دوران رسیده ها
   در ضمن فضای دینی و غیرت رو مصموم میدونی مدرن؟

 5. نویسنده دیدگاه: دوستدار دلفان
  اسفند ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۹:۲۳

  سلام بر مسولین سایت
  سایتتون همش دنبال اخبار غیر مرتبط با شهر است و گرنه مردم اینطور ازتون ناراضی نبودند. سعی کنید مردم دار و وابستگی جناحی نداشته باشید.
  ماندگاران این سرزمین کهن خادمین اند نه خائنین.

  • نویسنده دیدگاه: سید حسین
   اسفند ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۰۴

   هه هه
   مثل اینکه تو باغ نیستی
   پس این گزارش مال نیویورک بود
   بیا تو باغ خادم جان

   • نویسنده دیدگاه: دوستدار دلفان
    اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۱:۳۱

    به رسم ادب سلام
    العاقل و اشاره.

    • نویسنده دیدگاه: نام شما...
     اسفند ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۲۶

     خیلی مودبانه برجکش رو آوردی پایین

     • نویسنده دیدگاه: سید حسین
      اسفند ۲۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۱۹

      سلام. شما هایی که اگه کسی هم میخواد کاری برای این شهر بکنه این تور جبهه گیری میکنید چه انتظاری از غریبه ها دارید
      در ضمن من تا جایی که دیدم این سایت همیشه سعی کرده که دغدغه های شهر رو به گوش مسئولین برسونه
      و حالا شما به جای حمایت از این سایت باعث دل سردی هم میشید
      تا جایی هم که میدونم در بین مردم هم محبوب هستن.

  • نویسنده دیدگاه: محمد قبادی
   اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۲۴

   کیه که از سایت بدش بیاد؟؟؟؟؟مثلا شما دوستدار دلفان البته مثلا دوستدار…شما چه کاری برا دلفان کردی؟؟؟ برگردیم به شغل های موجود در دلفان میاد رو کارگری که مردم میخوان باشرافت ی لقمه نون برا زن و بچشون در بیارن و این که سواد در شهر ما زیر صفره تو که دوستدار دلفانی تو از این رنج نمیبری که ناموست بره پیش ی دکتری که…….مثلا دوستدار دلفان

 6. نویسنده دیدگاه: a
  اسفند ۲۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۲:۲۵

  باسلام خدمت انسانهای با هوش و مسلمان دلفان.محرم و نامحرم سرجاش. ببرسید که دکتر… سونوگرافی چی از….می برسه؟

 7. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۳:۳۱

  سلام دوستان. تا زمانی که خود مردم شهرستان علیه این شخص به ظاهر متخصص سونوگرافی که به جرات میشه گفت هیچ کدوم از تشخیص هاش درست نیستند(تمام پزشکای سطح شهرستان و… تایید میکنن که کارش چقد بده)کاری نکنن وضعیت همینطوره. همین جناب نمیزاره متخصص سونوگرافی دیگه ایی بیاد نوراباد حالا چه زن چه مرد چونکه دارن کاسبی میکنن. و چون ترس از خدا ندارن همین روال رو ادامه خواهند داد مگر فقط مردم علیه ایشان قیام کنن. امیدوارم همه بفکر باشیم تا همچین افرادی از سادگی مردم سواستفاده نکنن.موفق باشید

 8. نویسنده دیدگاه: میربگ
  اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۳۶

  1_چرا نورآباد باید فقط یک متخصص سونوگرافی داشته باشه؟؟؟
  2_چرا شهرهایی که به اندازه نورآباد جمعیت دارن چندین سونوگرافی دارن؟؟؟

  پاسخ سوالات 1 و 2 : چون اگه یه سونوگرافی داشته باشیم هیچ رقیبی در کار نیست،و پزشک محححترم به راحتی میتونه پول پارو کنه…..
  اگه یه سونوگرافی توی شهرستان دلفان داشته باشیم،مسیولین محترم علوم پزشکی براحتی میتونن باج سبیل(زیر میزی) خودشان رو از اون پزشک محححترم بگیرند.(یه طرف حساب داشته باشند بهتر است.)

 9. نویسنده دیدگاه: محمد قبادی
  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۱۷

  سلام….خودمون نمیخوام و خداهم توی قران گفته که تا قومی نخواهند تغییر کنند تغییر در انها ایجاد نمیکنم….اقا این حرفا حرف کل مردم نوراباده نه یکی پس چرا کاری نمیکنیین …..چرا شهری با داشتن 500 روستا باید مریضاش برن شهرهای اطراف چرا چرا چرا چرا اقا خودمون نمیخوایم همه میدونن….میگن ی دست صدا نداره…خسته شدم از این مردمی که کاری نمیکنن تا دکتر و….اینطوری ازمون سواستفاده کنن….دم سلام دلفان گرم……ما فراموش شدگانیم جز نعره سلاحی نیس ما زنده کفن شدگانیم…..یا حق

 10. نویسنده دیدگاه: فرید
  شهریور ۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۸:۳۶

  یه سونوگرافی داشتن نورآباد پیشکش . چرا اینقدر پر اشتباه و بی سواده . چون رئیس نظام پزشکی استانه هیچ کسم نمیتونه شکایت کنه . تکلیف این مردم چیه .

 11. نویسنده دیدگاه: شهروند می گه
  شهریور ۱۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۱۶

  باسلام خدمت مسولین این همه امر بمعروف ونهی از منکردم ازعفاف حجابجلو خودروبدحجابارابگیرند درشهرستان نورابادکه منطقه عشایری هم هست یک سونوگراف مرد اون هم ناوارد هرنظری میدهد اشتباست حال خواهشمند است بخاطر مردم دلفان که باتهران رقابت میکنند اصلاوابدا مخارج مهم نیست کار دقیق میخوان ایا اینو بدیدالشتر ی هفته دوام میاره /هوش میکنن

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار