سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47847
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سنگ قبر بایزید بسطامی در شاهرود به سرقت رفت
Print This Post

بخشی از سنگ قبر بایزید بسطامی عارف قرن سوم هجری و از بزرگان تصوف در شهر بسطام شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان به سرقت رفت.

به گزارش سلام دلفان، یک مقام آگاه با اشاره به این که این سرقت حدود یک هفته تا ده روز قبل رخ داده است، گفت: این سرقت زمانی انجام شد که شیشه محافظ سنگ قبر برای انجام مرمت برداشته شده بود.

محوطه مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه امامزاده محمد(ع) مجهز به دوربین مدار بسته است و اداره آن به عهده هیات امنا و اداره اوقاف و امور خیریه بسطام و مرمت و نگهداری مجموعه تاریخی نیز به عهده اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود است.

شهر نمونه گردشگری بسطام در شش کیلومتری شمال شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان واقع است و به دلیل داشتن جاذبه های تاریخی متعدد و همچنین طبیعی مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

آرامگاه عارف شهیر بایزید بسطامی فاقد هرگونه تزئین است و در داخل حیاط مجموعه تاریخی بسطام و امامزاده محمد(ع) قرار دارد.

آرامگاه بایزید بسطامی دارای یک پنجره مسقف آهنی است، روی قبر، یک سنگ مرمر قرار دارد که کلماتی از مناجات مشهور علی بن ابیطالب(ع) بر آن حک شده است و به طوری که از مفاد این سنگ نوشته برمی آید، این سنگ متعلق به شخصی به نام قاضی ملک است که احتمال می رود یکی از حکام ایالت قومس بوده، ولی معلوم نیست به چه علت آن را روی آرامگاه بایزید نصب کرده اند.

قومس نام یکی از ایالت های کهن ایران است که امروزه استان سمنان شامل شهرستان های سمنان، دامغان، سرخه، گرمسار و شاهرود است.

بایزید بسطامی ملقب به سلطان العارفین بزرگ ترین عارف قرن سوم هجری و از بزرگان اهل تصوف و از مشهورترین عرفای ایران است.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار