سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 47966
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: ۷ نظر
خانه » آخرین عناوین » فیلم/ آیا دیده اید معلمی به صورت شاگردش لگد بزند؟!
Print This Post
«خشونت پنهان در کلاس های درس»

جایی که انتظار داریم در آن، عالی ترین آموزش ها و پرورش ها رخ دهد، گاه متاسفانه بستر رقم خوردن خشونت هایی می‌شود که اثرات آنها را در زندگی دانش آموزان تا سالها بعد می‌توان دید

به گزارش سلام دلفان، هرچه ریشخند کردن دانش آموزان توسط اولیای مدارس و حتی توسط برخی دانش آموزان سلطه جو، کمتر دیده شده، مورد کنکاش و علت یابی قرار گرفته و به راهکاری منسجم برای زدودن این خشونت پنهان در مدارس منجر شده، نوع دیگری از خشونت پنهان هم در مدارس به چشم می‌خورد که به رغم دیده شدن نشانه‌های آشکار آن در طولانی مدت، متاسفانه هنوز رواج دارد و معلوم نیست چه زمانی از چهره مدارس کشورمان زدوده خواهد شد.

صحبت از تحقیرها، توهین ها و تنبیه های بدنی‌‌ای است که کمتر کسی منکر وجودشان در مدارس می‌شود و پنهان خواندشان، به معنای رقم خوردنشان در لفافه نیست، بلکه به غیر قانونی بودنشان و رخ دادنشان به رغم این ممنوعیت اشاره دارد. همان ویژگی زشت خیلی هایمان که تا چشم ناظران قانون را دور می‌بینیم، از شکستن هیچ قانونی ابا نکرده و از این بابت هیچ دلهره و نگرانی ای به خود راه نمی‌دهیم.

کافی است از این منظر به ماجرا نگاه کنیم که هیچ فردی به خود این اجازه را نمی‌دهد که در حضور اولیای دانش آموز، با لحن بد او را مخاطب قرار دهد، چه برسد که قرار باشد دانش آموز را تنبیه بدنی کرده و به شدید ترین وجه ممکن، وی را مورد ضرب و شتم قرار دهد تا دریابیم چرا این خشونت ها و تنبیه های بدنی را باید پنهانی خواند؛ تحقیرها، توهین ها و تنبیه های بدنی دانش آموزان به دور از چشم اغلب ناظران، در کلاس های درس که برای علم آموزی و پرورش تدارک دیده شده و زمان زیادی از زندگی دانش آموزان در آنجا سپری می‌شود.

به عبارت بهتر، جایی که انتظار داریم در آن، عالی ترین آموزش ها و پرورش ها رخ دهد، گاه متاسفانه بستر رقم خوردن خشونت هایی می‌شود که اثرات آنها را در زندگی دانش آموزان تا سالها بعد می‌توان دید. خشونت های پنهانی که گاه اینقدر وقوعشان را باور نمی‌کنیم که مدت ها تداوم می‌یابند، در ذهن دانش آموزان جا افتاده و پذیرفته می‌شوند و اولیای ایشان ممکن است از وقوعش مطلع نشده یا باورش نکنند.


اینجاست که انتشاری فیلمی از این دست ممکن است برایمان شوک آور شده و با این پرسش مواجهمان کند که مگر ممکن است معلمی با لگد به صورت دانش آموزی بکوبد و تنبیهی تا این اندازه خشونت آمیز در مدارس دخ دهد؟ پاسخی که می‌بایست «نه؛ هرگز!» باشد اما امثال این فیلم نشان می‌دهند که گاه «با هزاران تاسف، بله!» است!

با این تفاسیر به نظر راحت تر متوجه می‌شویم که چگونه تنبیه بدنی در مدارس، به رغم ممنوعیت های اعمال این تنبیه، به دور از چشم اولیا دانش آموزان و متولیان آموزش و پرورش، رشد و بالندگی خود را به صورت پنهانی در برخی مدارس و کلاس های درس ادامه داده است. به این دلیل که شرایط بروز و تداومش را فراهم آورده‌ایم؛ هم اولیای دانش آموزان که گاه اینقدر از فرزندانشان دور هستند که نمی‌توانند چنین حقایق تلخی را از زبان آنها شنیده و باور کنند و هم متولیان آموزش و پرورش در کشور که راهکار موثری برای مقابله با این خشونت ها تدارک ندیده‌اند.

البته ممکن است برخی اولیا چنین اشکالی را وارد ندانسته و بر اطلاع یافتن از تمامی جزئیاتی که در کلاس درس رخ می‌دهد، از دریچه دید فرزندانشان، اصرار داشته باشند ولی باید بپذیریم همانگونه که گاه دانش آموزان برخی جزئیات رقم خورده در مدرسه مانند نمره های نامطلوبی که در امتحانات می‌گیرند را برای دور ماندن از سرزنش و تنبیه از اولیا مخفی می‌کنند، ممکن است ریشخند شدن ها، تحقیرها، توهین ها و حتی تنبیه های بدنی ای که در متنشان حضور دارند را به اولیا خود اطلاع نداده و به ظلمی که در حقشان روا داشته می‌شود، تن دهند.

این اشکال زمانی تشدید می‌شود که می‌بینیم در پروسه آموزشی دانش آموزان، هیچ توجهی به آگاه سازی ایشان از حقوقشان نشده و پشتوانه حمایتی خاصی برایشان در مقابله با تنبیه هایی از این دست تدارک دیده نشده است که در غیر اینصورت، لازم نبود دوربین به سر کلاس برده و برای به تصویر کشیدن تنبیه های بسیار خشن معلمشان، ریسک بزرگی را به جان بخرند؛ ریسکی که می‌تواند به تنبیه های شدید برایشان منجر شود.

بدین ترتیب می‌توان دریافت که اگر خشونت در مدارس به رغم ممنوعیت های قانونی و تاکیدات قانون گذار، برچیده نشده و به صورت پنهانی به حیات خود ادامه داده، ریشه‌اش را باید در کوتاهی های اولیای دانش آموزان و صد البته، بی توجهی مسئولان و متولیان آموزش و پرورش یافت که اگر نبود بی توجهی های ایشان، به محض بروز خطایی از یک معلم (معلمی که متاسفانه موجبات بدنامی همکاران شریف خود را فراهم می‌آورد)، به آن رسیدگی شده و راه تکرارش برای همیشه مسدود می‌شد.

کافی است به سرنوشت نامعلوم فیلم هایی که خشونت های شدید در کلاس درس را به تصویر کشیده ‌اند، دقیق شویم تا دریابیم که نه تنها برای پیگیری از بروز این خشونت ها کاری صورت نداده‌ایم، بلکه در درمان دردی که بروز کرده هم کوتاهی کرده‌ایم وگرنه سخت نیست امثال معلمی که در فیلم به صورت دانش آموز لگد می‌زند را شناسایی کرد، تنبیهاتی برایش در نظر گرفته که مایه عبرت امثال وی شود و در نهایت از دانش آموزان این معلم دلجویی به عمل آورد تا هم کسی جرات آلوده کردن جایگاه معلمی و ضرب و شتم دل بندان مردم را در خود نیابد و هم دانش آموزان بدانند که اگر تنبیه بدنی شوند، اتفاقی طبیعی رخ نداده که برای جلوگیری از تکرارش، حامیان زیادی دارند؛ از پدر و مادرشان گرفته تا اولیای مدرسه و مسئولان وزرات آموزش و پرورش!

 

منبع: تابناک

 1. نویسنده دیدگاه: ﺁﻧﺸﺮﻟﻲ
  اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۳:۳۵

  ﻣﺎ ﻳﻪ ﺩﺑﻴﺮ ﺩاﺭﻳﻢ ﺑﺨﺪا ﺳﻮاﻝ ﻛﻪ اﺯﺵ ﻣﻴﭙﺮﺳﻴﻢ ﻳﺎ ﻣﻴﮕﻴﻢ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺑﺪﻩ ﻣﻴﮕﻪ ﭼﻴﻪ? ﻣﻴﺨﻮاﻴﺪ ﺑﺮاﻡ ﭘﺎﭘﻮﺵ ﺩﺭﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ?ﻣﻨﻆﻮﺭﺗﻮﻥ اﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﻣﻦ ﺑﻠﺪ ﻧﻴﺴﺘﻢ ﺩﺭﺱ ﺑﺪﻡ? ﻣﺸﻜﻞ اﺯ ﺧﻮﺩﺗﻮﻧﻪ ﺩاﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯاﻱ ﮊاﭘﻨﻲ ﭼﻂﻮﺭﻧﻮ….ﺁﺧﺮﺷﻢ ﻗﻬﺮ ﻣﻴﻜﻨﻪ و ﻣﻴﺮﻩ ﺧﻼﺻﻪ ﻫﺮ ﺟﻠﺴﻪ
  ﺑﺎ ﭘﺎ ﺩﺭ ﻣﻴﻮﻧﻲ ﺑﺰﺭﮔﺎﻱ ﺷﻬﺮ ﻣﻴﺎﺩ ﺳﺮﻛﻼﺱ ….ﻭﻟﻲ ﺧﺪاﻳﻲ ﺑﺎﺯﻡ ﺁﺩﻡ ﺑﻲ ﺁﺯاﺭﻳﻪ ﻣﺜﻼ ﻓﻘﻄ ﺩﺭ ﺣﺪ ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺗﻨﺒﻴﻪ ﻣﻴﻜﻨﻪ اﻣﺎ ﺧﺐ ﻣﻮﺭﺩ ﺩاﺷﺘﻴﻢ ﺩﺑﻴﺮ اﺣﻀﺎﺭﻳﻪ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﺧﻮﻧﻪ ﺩاﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯ ﺑﺮا ﺩاﺩﮔﺎﻩ و ﺟﺪاﻳﻲ…
  ﺑﺎ اﻳﻦ ﺣﺎﻝ ﺧﺪاﻳﺎ ﻣﺎ ﻛﻔﺮ ﻧﻌﻤﺖ ﻧﻤﻴﻜﻨﻴﻢ ﺧﺎﻧﻢ …ﺑﺪﺗﺮ ﻧﺸﻪ ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻨﻢ ﻗﺎﻧﻌﻴﻢ….

 2. نویسنده دیدگاه: یکی به نمایندگی از فرهنگیان
  اسفند ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۴۵

  سلام دلفان در این روزها که معلمان ما برای رفع تبعیض حقوقی تلاش می کنند آوردن این مطلب در سایت نشانه چیست؟
  هیچکس تنبیه را نمی پسندداما باید مکان وزمان مطلب مناسب باشد .بدین وسیله حرکت زشت آن معلم را محکوم می کنیم ومراتب اعتراض جامعه فرهنگیان دلفان را از سایت سلام دلفان اعلام می داریم
  امید است تکرار نشود .

 3. نویسنده دیدگاه: كيوان
  اسفند ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۰۵

  از ماجراي ضرب و شتم دبير كوهدشتي مجيد گراوند به دست ريس مخابرات گزارشس تهيه كنيد كه منجر به كما رفتن ايشان گرديده

 4. نویسنده دیدگاه: دانش اموز
  اسفند ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۸:۱۶

  از این جور فیلمها خیلی وقته توی شهر ما تماشاچی داره ولی نقد وبررسی نشده

 5. نویسنده دیدگاه: دوستدار خوبان
  اسفند ۲۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۸:۴۳

  با سلام خدمت بچه های مخلص و دلسوز سلام دلفان

  هر انسانی عمل چنین معلمی را تقبیح می کند،اما رسانه ای کردن چنین چیزی از طرف شما درست نیست زیرا در بین هر قشری ممکن است اشتباهاتی از سوی برخی از آنان رخ بدهد. انتظار می رفت که شما از خوبیها و کارهای بزرگ معلمی تحسین می کردید و چندبار از خوبیهایشان تیتر می زدید بعدا انتقاد می کردید.شما که یک رسانه انقلابی هستیدو تا کنون مواضع خوبی را دراین سایت اتخاذ کرده اید نباید خود را در برابر قشر بزرگ فرهنگیان قرار دهید.مواضع رهبر معظم انقلاب را نگاه کنید که البته برگرفته از اسلام راستین است.آیا این تیتر شما مرضی امام زمان و مورد پسند مقام معظم رهبری هست؟ قدری بیاندیشید و اگر اشتباه کردید معذرت خواهی کنید.یا علی/التماس دعا

 6. نویسنده دیدگاه: فیلم زنگ تنبیه در کلاس درس | دانلود سریال 94
  آذر ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۵:۴۸

  […] فیلم/ آیا دیده اید معلمی به صورت شاگردش لگد بزند؟! […]

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار