- سلام دلفان | اخبار شهرستان دلفان| نخستین سایت خبری تحلیلی در دلفان - http://salamdelfan.ir -

پیام محرمانه شاه اردن به روحانی

به گزارش سلام دلفان، سایت خبری تحلیلی “الگماینه” نزدیک به لابی نئومحافظه‌کاران امریکایی و اسرائیلی‌ با انتشار گزارشی درباره خبر اخیر سفر وزیر امور خارجه اردن به ایران، این سفر را مورد شگفتی کشورهای منطقه و تصمیمی برای بهبود روابط دو کشور دانسته است. این سایت جزئیاتی از سفر وزیر امور خارجه اردن به ایران را منتشر کرده است.

“الگماینه” در مطلبی با عنوان “گمانه‌زنی درباره چرخش محوری اردن به سمت تهران” با اشاره به اخبار منتشر شده درباره تصمیم وزیر امور خارجه اردن برای سفر به تهران می‌نویسد: “سفر ناصر جوده” وزیر امور خارجه اردن به ایران پرسش‌هایی را بوجود آورده است. این که هدف از این سفر چه بود است و این گام چه تاثیری بر آینده روابط تهران – امان خواهد گذاشت.

سایت “الگماینه” با اشاره به تعجب کشورهای منطقه از این سفر و در میانه گمانه‌زنی‌ها درباره تنش در روابط میان ایران با برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس می‌نویسد:”این سفر باعث شگفتی ناظران و تحلیلگران سیاسی در امان شد. شگفتی هم موافقان و هم مخالفان دولت کنونی اردن را دربر می‌گرفت چرا که تا پیش از سفر هیچ‌گونه نشانه‌ای از تمایل دو کشور برای بهبود روابط با یکدیگر دیده نمی‌شد.”

“الگماینه” با اشاره به جزئیات این سفر می‌نویسد:”طبق گزارش‌های رسیده از منابع موثق دولت اردن تصمیم گرفته تا تدابیر فوق‌محرمانه‌ای را برای سفر روز شنبه وزیر امور خارجه آن کشور به تهران در نظر گیرد و از انتشار جزئیات بیشتر خودداری نماید. در بیانیه دولت اردن تنها آمده بود که وزیر امور خارجه آن کشور با “حسن روحانی” دیدار کرده و نامه‌ای دست‌نوشته از ملک عبدالله دوم پادشاه اردن را برای او آورده است.

الگماینه در بخش دیگری از گزارش خود اشاره می‌کند که وزارت امور خارجه اردن ماه گذشته از اعزام سفیر جدید به تهران خبر داده بود اما هیچ یک از تحلیل‌گران سیاسی گمان نمی‌کردند که این موضوع منجر به بهبود روابط دو کشور شود. این سایت اشاره می‌کند که سفر اخیر وزیر امور خارجه اردن به تهران از آن رو جالب توجه است که پادشاه اردن نسبت به گسترش نفوذ شیعیان در منطقه هشدار داده بود.

الگماینه اشاره می‌کند که موافقان و مخالفان دولت اردن در داخل آن کشور درباره این سفر سکوت کرده‌اند. مقام‌های ارشد اخوان المسلمین اردن نیز اظهار داشته‌اند دار این باره صبر می‌کنند تا دولت اردن خود مشخص سازد که انگیزه اصلی مقام ارشد آن کشور برای سفر به ایران چه بوده است.

گمانه‌زنی درباره تمایل اردن برای نزدیکی به ایران در زمان بالاگرفتن بحران منطقه‌ای در عراق و سوریه در حالی مطرح می‌شود که سایت خبری تحلیلی “دبکا فایل” اخیرا مدعی شده بود که سردار “قاسم سلیمانی” به اردن رفته و جنگنده‌های سلطنتی اردن کاروان او را در بزرگراه “امان – بغداد” اسکورت کرده‌اند. این سایت مدعی شده بود که مقام‌های نظامی و اطلاعاتی اردنی با سردار سلیمانی درباره مسائلی چون درگیری‌ها در سوریه و عراق گفت‌وگو کرده‌اند.