سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 48141
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » یکی دیگر از وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان (عج): دیدار با مومنین و خوشحال کردن آنان و داشتن آداب معاشرت درست با آنان است
Print This Post
جمعه های انتظار(7)

در کتاب شریف مکیال المکارم نوشته مرحوم آیت الله سید محمد تقی اصفهانی آمده است که از جمله وظایف منتظران ظهور حضرت مهدی موعود عجل الله فرجه در زمان غیبت ایشان رفتن به دیدار مومنین و جویا شدن از حالشان و کمک کردن و خوشحال کردن آنان است.

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض تسلیت دارم ایام فاطمیه را به محضر مبارک امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و رهبر انقلاب امام خامنه ای حفظه الله و تمام شیعیان.
یکی دیگر از وظایف شیعیان در زمان غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
(دیدار با مومنین و خوشحال کردن آنان و داشتن آداب معاشرت درست با آنان است)

در کتاب شریف مکیال المکارم نوشته مرحوم آیت الله سید محمد تقی اصفهانی آمده است که از جمله وظایف منتظران ظهور حضرت مهدی موعود عجل الله فرجه در زمان غیبت ایشان رفتن به دیدار مومنین و جویا شدن از حالشان و کمک کردن و خوشحال کردن آنان است.

نکته:دلیل این که دیدار مومنین و کمک و خوشحال کردنشان از وظایف ما در زمان غیبت هستند این است که به این وسیله علقه و ارتباط اجتماعی عمیق و ناگسستنی ای بین شیعیان پدید می آید و آنان را با هم متحد و هم دل میکند که این اتحاد و همدلی یکی از انتظاراتی است که امام زمان عجل الله فرجه از ما دارد.پس انسان اگر بخواهد یک منتظر واقعی باشد باید در تمام زندگی خودش هم دل و همراه مومنین بوده و تا میتواند به آنان کمک کرده و خوشحالشان کند.

(ثواب کمک و خوشحال کردن مومنین در روایات):

۱- ابراهیم بن عمر یمانى از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود:(هیچ مؤمنى نیست که مؤمن ستمدیده اى را یارى کند، مگر آنکه (ثواب) این عمل، از روزه و اعتکاف یک ماه درمسجد الحرام برتر است، و هیچ مؤمنى نیست که توان یارى کردن برادر خود داشته باشد و او را یارى کند مگر آنکه خداوند او را در دنیا و آخرت یارى مى کند، و هیچ مؤمنى نیست که توان یارى کردن برادر خود داشته باشد و او را به حال خود رها سازد مگر آنکه خداوند او را در دنیا و آخرت به خود واگذارد).

۲-اسدبن خضیر از رسول خدا (ص) روایت کرده است که فرمود:(کسى که به داد برادر مسلمان خود برسد و او را از غم و غصه و گرفتارى برهاند، خداوند ده حسنه در نامه اعمال او مى نویسد، و ده درجه (مقام و منزلت) او را بالا مى برد، و ثواب آزاد کردن ده بنده را (در راه خدا) به او کرامت مى کند، و ده گونه کیفر و عقوبتى از او دور مى سازد، و ده شفاعت را در آخرت براى او مهیا مى فرماید).

۳- جعفربن ابراهیم از امام صادق (ع) روایت کرده است که رسول خدا (ص) فرمود: (کسى که با سخن محبت آمیز، برادر مسلمان خود را مورد لطف و محبت قرار دهد و غم و غصه او را برطرف سازد، تا زمانى که به این کار مشغول است در زیر سایه رحمت گسترده خداوند قرار خواهد داشت).

۴- مسمع کردین روایت کرده است که از امام صادق (ع) شنیدم که مى فرمود:(کسى که غم و غصه را از دل مؤمنى بردارد خداوند همه اندوهها و گرفتاریهاى آخرت را از او دور کند و او را با دلى آرام از قبر برانگیزد، و کسى که او را اطعام کرده و گرسنگى او را چاره کند، خداوند از میوه هاى بهشتى به او بخوراند، و کسى که با جرعه آبى تشنگى او را برطرف سازد، خداوند از شربتهاى سر به مهر بهشتى سیرابش سازد).

۵- ابوحمزه از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود:(کسى که مؤمنى را شادمان کند، خداوند او را در روز قیامت شادمان مى سازد، و به او خطاب مى شود که: هر چه دوست دارى از خداوند بخواه! زیرا که تو دوست داشتى دوستان خدا را در دنیا مسرور کنى، پس هر آنچه از خدا بخواهد، به او کرامت کند، و خداوند بیشتر از آنچه درخواست کرده است به او مى دهد به حدى که هرگز تصور آن را هم نمى کرده است).

همانطوری که در روایات مشاهده میشود کمک کردن و شاد کردن مومنین بیش از حد ثواب و آثار مثبت در زندگی فردی خانوادگی و اجتماعی دارد که حتی یک لبخند و سخن محبت آمیز از بس تاثیر دارد که انسان را مهمان سفره ی رحمت خداوند میکند.لذا کمک و خوشحال کردن مومنین آنقدر موثر است که هیچ صاحب عقلی حاضر نیست آنها را از دست دهد.

غم نامه:

آیا واقعاً ما این وظیفه را انجام میدهیم؟و در روابط خود با مومنین راه درست را در پیش میگیریم؟

جواب قطعا منفی است،مومنین در حال حاضر اصلا روابط درستی با هم ندارند مگر برخی از آنان ولی به طور عام جامعه این وظیفه را فراموش کرده است.در صحبتها و معاملات و آداب معاشرت و برخوردها و در زمانی که به هم احتیاج داریم،حق همدیگر را به عنوان مومن رعایت نمیکنیم.چه بسا خیلیها از ضربه زدن و نابودی مومنین لذت میبریم فقط به خاطر کینه های درونی و شخصی.و تا بتوانیم در نابودی همدیگر کوشا هستیم.
امام این نیست انتظاری که امام زمان عجل الله فرجه از ما دارد.

نتیجه ی بحث: بنابراین ما وظیفه داریم تا در زمان غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به دیدار مومنین و صلحاء رفته و به آنان کمک کرده و غم و اندوه آنان را برطرف کرده و دلشان را شاد کنیم.

(درد دل دحضرت زینب سلام الله علیها با پدر در فراق مادرش)

چشم ای بابای من آرامتر خواهم گریست/
منکه میدانم دگر آه ای پدرجان قصه چیست//

این نصیحت کرده بودی لیک ای بابای من/
طفل مادرمرده ای ساکت بماند ساده نیست//

ای پدر با اشک چشمم مادرم را غسل ده/
آب را مصرف نکن آه ای پدر،دیگر بایست//

جای جای شهرمان را غصه ها پر کرده اند/
ای پدرکی میشوددیگر دراین غمخانه زیست//

هر نفس در سینه ام صد تکه میگردد ولی/
چشم ای بابای من
آرامتر خواهم گریست//

لبیک یا اباصالح

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار