سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 48534
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳
تعداد نظرات: . نظر
خانه » یادداشت » مصاف حق و باطل
Print This Post
مصاف حق و باطل « و بدین گونه شمارا امتی میانه قراردادیم تا گواهانی باشید برمردم ، و پیامبر بر شما گواه باشد … ». ( سوره –۱۴۳) « آنانکه از هدایت ...

مصاف حق و باطل
« و بدین گونه شمارا امتی میانه قراردادیم تا گواهانی باشید برمردم ، و پیامبر بر شما گواه باشد … ». ( سوره –۱۴۳)
« آنانکه از هدایت من پیروی نمایند ، هیچ گونه هراسی بر آنان نیست و هرگز اندوهگین نخواهند شد … ». (بقره – ۳۸)
و اینک در برابر هراس و اندوه امروزی چه باید کرد ؟
این پرسشی است که هر انسان متعهدی در برخورد با شرایط تازه ، برای یافتن پاسخ آن در پیشگاه مکتب خویش زانوی تواضع و ادب به زمین می گذارد . مرهم زخم های خود را از درگاه آن می طلبد و در برابر فرمانش خاضعانه سر تسلیم فرود می آورد . واکنون یک بار دیگر سروش وحی به همان طراوت روزهای نخستین نزول ، در گوش جانمان این طور زمزمه می کند : « ای کسانیکه ایمان آورده اید ! ( چنان که شایسته است ) به خدا و پیامبر او و کتابی که بر پیامبرش فرو فرستاده و کتابی که پیش از این نازل فرموده ، ایمان بیاورید و (بدانید که) هر کس به خدا و فرشتگان و کتاب ها و پیامبران و روز رستاخیز کفر بورزد ، از راه راست ، بسیار دور افتاده است … ». ( نساء – ۱۳۶)
به راستی اگر امروز در چهره ی تمدن مادی ، نیک نگاه کنیم و پرده های نیرنگ و ریا را هوشمندانه کنار بزنیم ، در پشت این بزک هزار رنگ و پرفریب ، همان چهره ی خشن بدویت جاهلی را خواهیم دید که با غیرت کور و بی منطق همیشگی اش ، از حریم بت های خود ساخته ، متعصبانه به دفاع برخاسته و با همان شیوه های دیرین ، ارزش های والای توحیدی را به تمسخر و استهزاء گرفته است . اگر خوب دقت کنیم ، به راحتی می توانیم دریابیم که گستره ی زمین اینک به یک جزیره العرب بزرگ تبدیل شده و لشگریان احزاب ، بدون دگر گونی قابل ملاحظه ای در ماهیت ها و اندیشه ها یشان ، در ابعاد ی غول آسا به مصاف یکتا پرستان آمده اند و با به کارگیری امکانات و تجهیزات عظیم و محیّرالعقول ، به خاموشی نور الهی همت گماشته اند .
اما این وعده ی خداوند است که : « خدا هرگز راهی را برای چیرگی کافران برمومنان قرار نداده است … ». (نساء – ۱۲۱)
« و خدا از کسانی که ایمان آورده اند دفاع می کند …» . (حج – ۳۸ )
« و عزت و سربلندی تنها از آن خداوند ، پیامبر و مومنان است … » (منافقون – ۸ )
وعده ی الهی تخلف ناپذیر است . این باور عمیق با جان ما آمیخته است که در رویا رویی و مصاف حق و باطل ، پیروزی نهایی از آن حق پرستان خواهد بود و زمین ، سرانجام میراثی است برای مستضعفان …
تاریخ پرفراز و نشیب اسلام سرشار از خاطرات تلخ و شیرینی است که هریک به تنهایی دهها درس پرمعنا و ارزنده و صدها نکته آموزنده در بر دارد . به گواهی تاریخ ، در هر مقطعی که مسلمانان به فرمان وحی گردن نهادند و دستورات الهی را بی چون و چرا پذیرفتند ، فتح و عزت و عظمت را نصیب خود ساختند و هر زمان که از انجام تکالیف و مسئولیت های خود سرباز زدند ، به خفت و زبونی گرفتار آمدند. خداوند بنی اسرائیل را این گونه مورد نکوهش قرار می دهد : « … آیا به بعضی از (دستورات) کتاب آسمانی ایمان می آورید و به بعضی کفر می ورزید ؟! پس کیفر کسانی که از شما اینگونه عمل کنند ، چیزی جز خفت و خواری در زندگی دنیا نخواهد بود و روز رستاخیز به سخت ترین عذاب ها دچار می شوند و خداوند هرگز از کارهای شما غافل نیست …». (بقره – ۸۵ )
مکتب شکوهمند تشیّع همواره این سرافرازی را به خود اختصاص داده است که پیرو پیشوایان و رهبران معصومی است که نمونه کامل خلیفه الله هستند . رفتار و کردار و گفتارشان پیوسته و در همه حال برتعالیم قرآن و سنت پیامبر (صَلیَ اللهُ عَلیهِ و آلهِ و سَلّم ) منطبق بوده و حتی دشمنان و مخالفان سرسخت آنان نیز، با وجود برخورداری از همه ی ابزارهای قدرت و تبلیغ ، هرگز نتوانستند کوچکترین نقطه ی ضعفی در زندگی پرافتخار و غرور آفرین آنان بیابند . آن بزرگواران ، با درک عمیق پیام وحی ، در موقعیت ها و شرایط مختلف ، با گزینش جنگ ، صلح ، سکوت ، تبلیغ ، تقیّه و مبارزه ی غیرعلنی ، رهنمود های قرآن را تبلوّر و تجسّم عینی بخشیدند . اینک برماست که با بهره گیری از این دو یادگار گرانمایه پیامبر عظیم الشأن و سود جستن از این دو منبع حیات بخش و فنا ناپذیر ، یعنی قرآن و عترت ، نقش مقدس خویش را ایفا نماییم ؛ که فرمود : « شما بهترین امتی هستید که برای (هدایت ) مردم پدیدار گشته اید، به کارهای پسندیده فرمان می دهید و از اعمال ناروا باز می دارید و به خدا ایمان دارید … ». ( آل عمران – ۱۱۰)
جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی
غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار