سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 49598
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » پاسخ جالب وزیر امورخارجه عراق به تلوزیون مصر درباره ایران
Print This Post

وزیر امور خارجه عراق در گفتگو با تلویزیون دریم ۲ در مصر به شبهه پراکنی مجری برنامه پاسخ داد و از روابط مستحکم میان بغداد و تهران دفاع کرد.

به گزارش سلام دلفان، ابراهیم جعفری که با حضور در برنامه تلویزیونی (10 شب) در تلویزیون دریم 2 ، در برابر وائل الابراشی مجری تلویزیونی قرار گرفته بود به شبهات مجری برنامه درباره عراق، مذهب تشیع و ارتباط با ایران پاسخ جالبی داد.
زمانی که مجری برنامه عراق را به سیاست های مذهبی متهم کرد ابراهیم جعفری در پاسخ گفت: مسئول افکار شما نیستم اما از اینکه شیعه ام خرسندم همانگونه که از سنی بودن شما خرسندم، من در سیاست تعصب مذهبی ندارم و ارتباط کشورم با ایران بر اساس حسن همجواری است چنانچه ارتباط ما با ترکیه اینگونه است زیرا اعراب معتقدند الجار ثم الدار (اول همسایه بعد خانه).
وی خطاب به مجری برنامه گفت: باید با تاریخ و فرهنگ آشنا باشی تا بدانی روابط ایران و عراق پشتوانه تاریخی دارد در نتیجه سئوال من این است که چرا به روابط عراق و ایران از زوایه مذهب نگاه می کنی؟ پیش از اجرای هر برنامه ای بهتر است مطالعه ای در باره موضوع برنامه داشته باشی.
ابراهیم جعفری در ادامه در انتقادی کلی از مدعیان دنباله روی عراق از ایران گفت:« چرا روابط ما با عراق را به دنباله روی از تهران تعبیر می کنید و به شیعه بودن ما نسبت می دهید، شیعه را شیعه می گویند زیرا پیرو امام علی بن ابی طالب علیه السلام هستند و علی (ع) هم شهرش کوفه در کشور عراق است نه شیراز یا اصفهان در ایران.
وی کشورش را سرمنشا شکل گیری تشیع خواند و گفت: چرا انگیزه ارتباط ما با ایران را در شیعه بودن ما می دانید اما وقتی در پی ارزیابی روابطمان با عربستان هستید ما را به وهابی بودن متهم نمی کنید یا روابطمان با کویت را به مذهب شافعی نسبت نمی دهید؟
ابراهیم جعفری در ادامه به مواضع کشورش در موضوع مداخله نظامی عربستان و هم پیمانانش در یمن اشاره کرد و گفت: ما طرفدار اقدامات مشروع هستیم اما هرگز با مداخله کشوری در امور کشور دیگر به ویژه با مداخله نظامی موافق نیستیم، ما معتقدیم چنین مداخلاتی منطقه را وارد مرحله جدیدی خواهد کرد.
وزیر امور خارجه عراق ادامه داد: آیا هنوز زمان پایان دادن به خونریزی ها نرسیده است؟ عراق حق دارد در این زمینه ابراز نگرانی کند زیرا خود قربانی مداخلات خارجی شده است… ما از هر تلاشی برای بازگرداندن ثبات به یمن، حل اختلافات داخلی این کشور و به چرخش درآوردن اقتصاد و توسعه سرمایه گذاریها در این کشور حمایت می کنیم زیرا باید بدانیم پیامد پیروزی یا شکست در این میدان ها، برای همه اعراب است و ما نیز بخشی از جهان عرب هستیم.
عراق با ایران، ترکیه و سوریه منابع مشترکی دارد زیرا دجله و فرات به عنوان محل اصلی تمدن بین النهرین، این کشورها را به هم ارتباط می دهد پس اصل اساسی در روابط ما با این کشورها مسائل راهبردی است. نگاه ما به یمن و حتی فلسطین نیز مشابه با نگاهمان به ایران و ترکیه است.
اظهارات مستدل ابراهیم جعفری در شبکه های اجتماعی با استقبال گسترده کاربران عراقی مواجه شده است.
وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد این کشور به نمایندگی از جهان با تروریست ها می جنگند.
بنابر این گزارش، براهیم الجعفری گفت: حمایت جهان از عراق در جنگ با داعش به این علت است که این کشور به نمایندگی از همه با این گروه می جنگد. داعش امروز همه کشورهای جهان را تهدید می کند./ شبکه خبر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار