سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 49686
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۷ نظر
خانه » اخبار برتر » بیانیه ای مشتمل بر کلیات یک توافق با تبعات حقوقی/ فردو تحقیقاتی شد؛ اراک تغییر کاربری خواهد داد/ تحریم های ثانویه مرتبط با هسته ای متوقف می شود/ تصویب قطعنامه برای لغو قطعنامه های شورای امنیت در قبال پذیرش برخی محدودیت ها
Print This Post
متن کامل بیانیه ظریف - موگرینی در پایان مذاکرات لوزان

در این متن که توسط موگرینی به زبان انگلیسی و توسط ظریف به زبان فارسی قرائت شد، محدودیت های پذیرفته شده از سوی ایران مطرح شده و بر تصویب قطعنامه ای برای لغو قطعنامه های قبلی علیه ایران در قبال پذیرش برخی محدودیت ها از سوی ایران ذیل قطعنامه شورای امنیت اشاره شده است.

به گزارش سلام دلفان: سر انجام پس از نه روز مذاکره فشرده ایران و ۱+۵ در لوزان سوئیس، وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعتی قبل متن بیانیه ای را قرائت کردند که از آن با عنوان بیانیه مطبوعاتی این نشست یاد شد.

در این متن اصول و رئوس کلی موارد تفاهم شده میان ایران و گروه ۱+۵ مورد اشاره قرار گرفت که مبنایی برای ادامه روند تا تیر ماه خواهد بود. این در حالی است که طبق قواعد حقوق بین الملل، این متن به آن دلیل که شامل کلیات توافق می شود، به عنوان یک معاهده بین المللی شناخته شده و تبعات معاهدات بین الملل را خواهد داشت.

در این متن که توسط موگرینی به زبان انگلیسی و توسط ظریف به زبان فارسی قرائت شد، محدودیت های پذیرفته شده از سوی ایران مطرح شده و بر تصویب قطعنامه ای برای لغو قطعنامه های قبلی علیه ایران در قبال پذیرش برخی محدودیت ها از سوی ایران ذیل قطعنامه شورای امنیت اشاره شده است.

آنچه در ادامه می خوانید متن این بیانیه است:

 

ما، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا، همراه با وزرای خارجه ۳ کشور اروپایی به اضافه ۳ (چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، آمریکا، بریتانیا و ایالات متحده) از ششم تا سیزدهم فروردین ۱۳۹۴ در سوئیس دیدار نمودیم. همانطور که در آذرماه ۱۳۹۲ توافق کرده بودیم، ما به این منظور در اینجا گرد هم آمدیم تا راه حل هایی به منظور دستیابی به حل و فصل جامعی که ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین نموده و کلیه تحریم ها را به صورت کامل لغو نماید، پیدا کنیم. امروز ما یک گام تعیین کننده برداشتیم: ما به راه حل هایی در مورد مولفه های مهم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتیم. این امر مدیون عزم سیاسی، حسن نیت و تلاش جدی همه طرف ها بوده است. اجازه فرمائید از همه هیات های نمایندگی به خاطر تلاش های خستگی ناپذیرشان تقدیر نماییم.

 

تصمیم امروز ما که مبانی مورد توافق برای متن نهایی برجام را پایه ریزی می کند بسیار مهم است. اکنون می توانیم مجددا نگارش متن توافق نهایی و ضمایم آن را با بهره گرفتن از راه حل هایی که در این چند روز به آنها دست یافته ایم، شروع کنیم. همچنان که ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را دنبال می کند، سطح و ظرفیت غنی سازی و میزان ذخایر ایران برای دوره های زمانی مشخص، محدود خواهد شد و نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران خواهد بود. تحقیق و توسعه غنی سازی در ایران بر روی ماشین های سانتریفیوژ بر اساس یک جدول زمانی و سطح توافق شده، انجام خواهد شد.

 

فوردو از یک سایت غنی سازی به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فن آوری تبدیل خواهد گردید. در این مرکز همکاری بین المللی در حوزه های تحقیق و توسعه ی مورد توافق مورد تشویق قرار خواهد گرفت. مواد شکافت پذیر در فوردو نخواهد بود.

 

رآکتور تحقیقاتی پیشرفته آب سنگین در اراک با همکاری مشترک بین المللی بازطراحی و نوسازی خواهد شد به گونه ای که پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نگردد. بازفرآوری صورت نخواهد گرفت و سوخت مصرف شده صادر خواهد گردید.

 

مجموعه تدابیری برای نظارت بر اجرای مفاد برجام شامل کد اصلاحی ۳.۱ و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مورد توافق واقع شده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی از فن آوری های مدرن نظارتی استفاده خواهد کرد و از دسترسی های توافق شده بیشتری از جمله به منظور روشن کردن موضوعات گذشته و حال برخوردار خواهد شد.

 

ایران در همکاری های بین المللی در حوزه انرژی هسته ای صلح آمیز مشارکت خواهد نمود که می تواند شامل ساخت نیروگاه های هسته ای و رآکتورهای تحقیقاتی شود. یک حوزه مهم دیگر، همکاری در زمینه ایمنی و امنیت هسته ای می باشد.

 

اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.

 

یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر خواهد شد که در آن برجام تائید شده، کلیه قطعنامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای لغو خواهد گردید و برخی تدابیر محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی مورد توافق، لحاظ خواهد کرد.

منبع: رجا

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۴۶

  خداراشکروسپاسگزاریم که بالاخره پس ازسالهاگفتگوباکسانی که خوی کدخداگری برچهان دارندواین انرژی هسته ای رادرانحصارخودمی دانند تیم مذاکره کننده ودررأس آنهاجناب آقای دکترظریف توانستندمظلومیت مردم ایران ،صداقت درگفتارورفتاروعملکردوشفافیت موضوع رابه سران اتحادیه اروپا(1+5) راثابت نمایند وگامی به عقب برگشت ننمایند.
  تیم مذاکره کننده خسته نباشیددست مریزاد

 2. نویسنده دیدگاه: سید حسین
  فروردین ۱۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۰۸

  خاک تو سرشون با این توافقشون
  اینا که همش باج میدن
  سخن اقای روحانی در قم
  “باید نتیجه توافق، برداشتن همه تحریم های ظالمانه و غیر قانونی باشد”
  پس چی شد مارو گاگول فرض کردی،بچه گیر اوردی

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  فروردین ۱۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۰۰

  آن چه ما لازم داشتیم و داریم ( برای فعالیت هسته ای صلح آمیز) بسیار کمتر از این چیزی است که غرب به آن رضایت داده است.
  ما در یک ترفند صحیح با درایت رهبری، حرکتی رو به جلو انجام دادیم تا در هنگام عقب نشینی به مواضع حق خود بازگردیم. اکنون از آن مواضع جلوتر هم هستیم.
  ما را بعنوان بخشی از باشگاه هسته ای با امکان صدور فناوری به رسمیت شناختند
  اگر دوستان (!) قبلی کار را به صدور قطعنامه ذیل فصل هفتم نکشانده بودند، شاید این همه هزینه برای کسب حق خود نمی دادیم

 4. نویسنده دیدگاه: مهرداد
  فروردین ۱۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۱۲

  درود خدا بر جناب اقای دکتر ظریف که الحق امیر کبیر زمان است مایه افتخار ایران زمین واقعا ایرانی با اصالت که ما رو تو دنیا سربلند میکنن امثال این ظریف وعراقچی واقای تخت روانچیها هستن .که افرادی داری سواد وتوانایهای بالا در سطح دیپلماتیک در دنیا هستند .نه ادمهای تندرو وبی سوادی که باعث شدند این همه صدمه به این ملت بخوره اون هم به خاطر ندانم کاری وسخنان نسنجیده .ملت ایران تجربه کردند که همیشه باید کار رو به کاردان بسپارند.اقایان منتقد بهتره 2 کار انجام بدن اولی اینه که دهنشونو ببندند .ودوم تو یه سوراخ قایم بشن واسه ملت هم معلوم شد چه افرادی لیاقت اداره مملکت پر افتخار ایران رو دارن.

 5. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  تیر ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۵۹

  واقعا باید تاسف خورد به حال آنهایی که در این موضع به هم تبریک رد و بدل می کنند بدون اینکه بدونن چی به دست آوردن و چی ها رو از دست دادن ناراحتی بیشتر رو باید از آقایونی داشت که میدونن ما الان چند چندیم ولی با شادی تمام گویا آمریکا رو فتح کردن و اومدن با این قضیه برخورد می کنن ای کاش حداقل مثل اوباما که به مردمش چه با غرور برخورد کرد و گفت مجبور شدن، ما هم با این موضع با مردم خودمون صحبت میکردیم که مثلا به خاطر منافع کشور تن به اینها دادیم نه اون که جشن هسته ای راه بندازم تو کجا دنیا به خاطر از دست دادن چیزی مثل هسته ای براش جشن میگیرن هر چند ما همنوایی هستیم که بعد باخت از آرژانتین اومدم بیرون و جشن گرفتیم خواهشا اونایی که واقعا منافع کشور براشون مهمه برن ببین تو برجام چی نوشته خالیه

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار