سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 49753
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عراقچی: ادعای غربی‌ها درباره تحریم‌ها درست نیست/ تردید نکنید متن ظریف و موگرینی دقیقا یکسان بود
Print This Post

معاون وزیر امور خارجه گفت که ادعای غربی‌ها درباره تحریم‌ها درست نیست و تمامی تحریم‌ها در روز اول توافق لغو خواهد شد.

به گزارش سلام دلفان، سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران جمعه‌شب در گفتگوی ویژه خبری گفت که ادعای غربی‌ها درباره تحریم‌ها درست نیست و تمامی تحریم‌ها در روز اول توافق لغو خواهد شد.

وی افزود: تحریم‌ها بناست در مرحله اول گام نهایی برداشته شود. در بیانیه صراحتاً از لفظ terminate استفاده شده است.

عراقچی ادامه داد: آمریکایی‌ها در فکت شیت مواردی را که به‌نفع خودشان است برجسته می‌کنند، این کار را در ژنو هم کردند.

مذاکره کننده کشورمان با اشاره به موارد فوق افزود: در این زمینه فریب نخوریم. بیانیه از کلمه “لغو” استفاده کرده، اما در فکت شیت آمریکایی‌ها نوشته بود “تعلیق”. فکت شیت‌ها اعتباری ندارد، و مردم به گفته‌های وزیر خارجه خودمان اعتماد کنند.

عراقچی ادامه داد: رسماً به فکت شیت آمریکایی‌ها اعتراض کردیم.

وی در خصوص برخی شایعات درباره متفاوت بودن بیانیه قرائت شده توسط ظریف و موگرینی در دانشگاه لوزان گفت: تردید نکنید متن ظریف و موگرینی دقیقاً یکسان بود. اعتبار خود را با ترجمه اشتباه خدشه‌دار نمی‌کنیم و متن بیانیه قرائت شده توسط آقای ظریف تفاوتی با متن موگرینی نداشت.

عراقچی درباره اینکه اگر طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نباشد، گفت: اگر امکان نقض توافق برای طرف مقابل وجود داشته باشد برای ما هم وجود خواهد داشت. برای همه اقداماتمان مکانیزم برگشت پذیری را در نظر گرفته‌ایم.

مذاکره کننده کشورمان در ادامه افزود: رابطه همکاری بهتری را با آژانس ایجاد کردیم.

وی در خصوص اینکه آیا متن بیانیه توافق شده در آینده قابل تغییر خواهد بود یا نه، گفت: بیانیه لوزان قطعاً قابل تغییر است. احتمال تغییر بیانیه وجود دارد، اما بسیار مشکل است.

عراقچی افزود: تنها مرکز غنی‌سازی ما طبق برنامه‌های خودمان، “نطنز” خواهد بود و برای سالهای متمادی جوابگوی ما خواهد بود. نظنز با ظرفیت 5060 سانتریفیوژ به کار خود ادامه می‌دهد. 1000 سانتریفیوژ هم در فردو می‌ماند و به ماشین‌های فردو گاز تزریق نمی‌کنیم. دو زنجیره در فردو در حال چرخش خواهند بود و 4 زنجیره هم به‌صورت ثابت خواهند بود. آنچه در فردو مهم است این است که مرکز هسته‌ای باقی بماند. 1000 سانتریفیوژ آماده در فردو خواهد بود، با همه شرایط غنی‌سازی که آماده غنی‌سازی است، برای روزی که اگر طرف نقض عهد کرد ما ظرف 24ساعت آنها را فعال می‌کنیم.

وی در خصوص تحقیق و توسعه گفت: ماشین‌های نسل 4، 5 و 6 و 8 مورد تحقیق و توسعه خواهند بود. نسل 8 ما ظرفیت 20برابری نسل یک را دارد.

عراقچی افزود: بعد از 10 سال غنی‌سازی صنعتی را آغاز می‌کنیم. هدف ما این بود که فردو یک مرکز آماده به کار هسته‌ای باشد. هر لحظه‌ای که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند کمتر از 24 ساعت فردو را فعال می‌کنیم.

وی ادامه داد: آب سنگین ماندن اراک خط قرمز 1+5 بود، اما با تلاش دانشمندان هسته‌ای آب سنگین باقی ماند،البته با پلوتونیوم بسیار کمتر. کل دعوای این مدت بر سر هویت اراک بوده که آب سنگین باشد یا آب سبک. اراک جدید به‌مراتب پیشرفته‌تر از وضعیت قبلی خواهد بود و برخی کشورها هم در بازطراحی آن همکاری خواهند کرد.

عراقچی درباره تحریم‌ها گفت: آمریکا متعهد به “توقف اجرای تحریم‌های کنگره” شد. دستاورد ما در 16 ماه مذاکره، تحقق خواسته‌های اصلی ما با رعایت همه خط قرمزها بود. 6 قطعنامه شورای امنیت و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی بلافاصله لغو می‌شود. تحریم‌های “ثانویه” هم لغو می‌شود. البته تنها تحریم‌های هسته‌ای در توافق بحث شده و برداشته خواهند شد. صدور یک قطعنامه برای لغو قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت “حتمی” است.

وی اظهار داشت: مدیون راهنمایی‌های حکیمانه مقام معظم رهبری هستیم.

عراقچی در خصوص پروتکل الحاقی گفت: اجرای پروتکل الحاقی برای آنها اهمیت دارد؛ اختیار تصویب آن را دولت ندارد و در مذاکرات گفته‌ایم که تصویب آن بستگی به مجلس دارد. ما از طرف دولت قول دادیم که تا تعیین تکلیف در مجلس، ما به‌صورت داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی را اجرا کنیم.

وی در پایان درباره دور بعدی مذاکرات گفت: مذاکرات بعد از 10 الی 14 روز استراحت از سر گرفته می‌شود. محل مذاکرات هنوز مشخص نیست.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار