سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 49757
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جنگنده‌های سعودی باب المندب را بمباران کردند/ کشته شدن یک خانواده ۸ نفره یمنی توسط نظامیان آل سعود/ ۴۴ نفر در درگیری‌های امروز عدن کشته شدند
Print This Post

هشتمین روز عملیات سعودی‌ها عیله مردم یمن در شرایطی آغاز می‌شود که ائتلاف متجاوز به سرکردگی عربستان سعودی در پی تسلط ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بر شهر جنوبی عدن، تجاوزات خود به این شهر را تشدید کرده است.

به گزارش سلام دلفان ؛ بامداد پنج‌شنبه هفته گذشته سفیر عربستان در آمریکا از آغاز عملیات «توفان قاطع» برای تجاوز نظامی به حریم یمن خبر داد و اعلام کرد که این عملیات بامداد پنجشنبه ساعت ۲۴ به وقت عربستان سعودی با دستور ملک سلمان شاه این کشور آغاز شده است.

 

۱۰ کشور در این تجاوز نظامی مشارکت دارند که شامل اعضای شورای همکاری خلیج فارس‌ (GCC) جز کشور عمان، به علاوه ترکیه، اردن، مصر و سودان است.

 

 

شبکه خبری العربیه اعلام کرد که اردن، مصر، پاکستان و سودان برای مشارکت در عملیات زمینی در یمن اعلام آمادگی کرده‌اند و محمد بن سلمان جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان، این عملیات را هدایت می‌کند.

 

 

آخرین اخبار تجاوز عربستان به یمن را اینجا دنبال کنید:

 

جنگنده‌های سعودی باب المندب را بمباران کردند؛ جنگنده‌های عربستان سعودی جزیره مایان که اصلی‌ترین جزیره متعلق به کشور یمن در تنگه باب المندب است را سه بار بمباران کرد.  عربستان به بهانه حضور نیرو کمیته‌های مردمی این منطقه سوق الجیشی را بمباران کردند.  این درحالی است که امروز سعودی‌ها مناطق مختلفی از یمن از جمله صنعا و صعده را بمباران کردند.

 

کشته شدن یک خانواده ۸ نفره یمنی توسط نظامیان سعودی/۴۴ نفر در درگیری‌های امروز عدن کشته شدند ؛ به نقل از منابع خبری یمن، یک خانواده یمنی ۸ نفر امروز (پنجشنبه) بر اثر تیراندازی مرزبانان سعودی در منطقه «رازح» استان شمالی صعده یمن کشته شدند.  در تیراندازی نظامیان سعودی همچنین هفت نفر از شهروندان یمنی نیز زخمی شدند.

 

 

منابع خبری همچنین گزارش دادند که در درگیری های امروز ارتش و کمیته های مردمی یمن با عناصر مسلح طرفدار رئیس جمهور مستعفی یمن در شهر عدن ۴۴ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.  ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اعلام کردند که بر همه مناطق شهر عدن مسلط شدند و عناصر مسلح طرفدار «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی و عناصر مسلح طرفدار وی نیز فرار کردند.

 

 

«المیادین»:عربستان حصار فلزی در مرز با یمن را قطع کرد ؛ نظامیان سعودی حصار فلزی در مرز با یمن در نزدیکی منطقه «حجه» را قطع کردند.  شبکه المیادین گزارش داد که ارتش عربستان با این اقدام زمینه را برای دخالت زمینی در یمن فراهم کرده است.  ارتش یمن و کمیته های مردمی نیز در پی انتشار این خبر بر آمادگی خود برای مقابله با هرگونه مداخله نظامی خارجی تاکید کردند.

 

 

اولین نظامی عربستان در مرز با یمن کشته شد ؛ به نقل از خبرگزاری فرانسه، نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی امروز با نظامیان عربستانی در نزدیکی مرزهای دو کشور درگیر شدند.  خبرگزاری رویترز در این بار ه گزارش داد که در این درگیری و تبادل آتش یک نیروی گارد مرزی عربستان کشته و ۱۰ نفر دیگر از نظامیان عربستانی نیز زخمی شدند.  وزارت کشور عربستان سعودی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این درگیری یک نظامی کشته و ۱۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

 

– عضو انصارالله: کشتی‌های سعودی و مصری ده‌ها نظامی را وارد عدن کردند؛ احمد الشامی عضو انصارالله یمن گفت که ده‌ها نظامی از طریق کشتی‌های سعودی و مصری وارد بندر عدن یمن شدند.  به دنبال خبرهای ضد و نقیض درباره ورود نظامیان ناشناس به شهر عدن،‌ یک عضو انصارالله خبر داد که کشتی‌های سعودی و مصری ده‌ها نظامی وارد این شهر بندری کردند.

 

درگیری‌های شدید در مرکز شهر «عدن» یمن ؛ در پی پیشروی گسترده و تسلط ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بر شهر جنوبی عدن، عناصر مسلح طرفدار عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی این کشور با پشتیبانی ائتلاف متجاوز سعودی تلاش می‌کنند تا مانع این پیشروی شوند.  خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داد که دو طرف درگیر امروز(پنجشنبه) به شدت در منطقه «کریتر» مرکز شهر جنوبی عدن با یکدیگر درگیر شدند.  روزنامه «الریاض» نیز در این باره گزارش داد که این اولین باری است که درگیری‌ها در مرکز عدن تا این اندازه شدت پیدا کرده است.  درگیری‌ها در عدن در حالی ادامه دارد که تجاوزات ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی علیه یمن برای توقف پیشروی‌های ارتش یمن و کمیته‌های مردمی از هفته گذشته آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

 

تسلط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر شهر عدن ؛ ارتش یمن و کمیته‌های مردمی که از چند روز گذشته به شدت با عناصر مسلح وابسته به رئیس جمهور مستعفی یمن درگیر بودند، امروز اعلام کردند که همه مناطق شهر عدن را تحت کنترل خود درآوردند.  منابع خبری یمن نیز گزارش دادند که کمیته‌های مردمی وابسته به جنبش انصارالله اکنون کاخ ریاست جمهوری در استان عدن را تحت کنترل دارند.  از سوی دیگر، ارتش یمن و کمیته‌های مردمی این عناصر مسلح را در چندین منطقه جنوبی «مأرب» یمن شکست دادند و منطقه «حریب» را تحت کنترل خود درآوردند و همچنان در حال پیشروی به سوی استان «شبوه» هستند.  در همین ارتباط، شبکه خبری المیادین گزارش داد که ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وارد منزل «علی محسن الاحمر» فرمانده سابق ارتش یمن و «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن در عدن شدند.

 

– منابع خبری یمن مدعی شدند که تعدادی از فرماندهان میدانی حوثی‌ها و چندین نفر از نیروهای گارد ریاست جمهوری طرفدار علی عبدالله صالح در تجاوزات جنگنده‌های سعودی به شمال شرق شهر عدن کشته شدند.

 

تظاهرات هزاران یمنی در محکومیت استمرار تجاوزات سعودی ؛ مردم یمن برای ابراز خشم و انزجار خود از سیاست‌های خصمانه عربستان سعودی علیه یمن، عصر امروز(چهارشنبه) تظاهرات کردند.  این تظاهرات گسترده با عنوان «مقاومت در برابر تجاوزات سعودی-آمریکایی» هم‌اکنون در مناطق مختلف یمن در حال برگزاری است.  معترضان یمنی ضمن سر دادن شعارهایی علیه آمریکا و عربستان، توقف فوری این تجاوزات هوایی را که به کشته و زخمی شدن صدها نفر از مردم بی گناه یمن از جمله کودکان شده است، خواستار شدند.

 

 

 

 

-منابع خبری یمن مدعی شدند که تعدادی از فرماندهان میدانی حوثی‌ها و چندین نفر از نیروهای گارد ریاست جمهوری طرفدار علی عبدالله صالح در تجاوزات جنگنده‌های سعودی به شمال شرق شهر عدن کشته شدند.

 

بمباران مناطق مرزی یمن و عربستان برای سومین روز متوالی:جنگنده‌های سعودی امروز منطقه «جبل حرم» در نزدیکی مرزهای یمن و عربستان را بمباران کردند

 

-هاآرتص: «اسرائیل» از خوشحالی تشکیل نیروی مشترک عربی در پوست خود نمی‌گنجد: این روزنامه در تحلیلی درباره اقدام شماری از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی در تشکیل نیروی نظامی مشترک عربی نوشت که «این نیرو نه تنها “اسرائیل” را نمی‌ترساند، بلکه موجب شده تا از خوشحالی در آسمان‌ها پرواز کند».

 

۲۸ کشته در حمله جنگنده‌های سعودی به الحدیده  ؛ حمله هوایی جنگنده‌های سعودی به منطقه مسکونی در منطقه «الألبان» در استان الحدیدة در غرب یمن 28 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

این درحالی است که روز گذشته سازمان ملل اعلام کرد که بیش از 100 غیرنظامی در حملات هوایی عربستان به یمن جان خود را از دست دادند که 62 تن از آنها کودک هستند.

کشتار غیرنظامیان در حملات اخیر عربستان به ویژه در حمله هوایی به اردوگاه آوارگان در استان حرض 45 کشته برجای گذاشت.

 

نگرانی شدید اتحادیه اروپا از کشتار غیر نظامیان در یمن ؛ اتحادیه اروپا ۶ روز پس از آغاز حملات هوایی عربستان سعودی به یمن با صدور بیانیه‌ای از کشتار غیر نظامیان در این کشور ابراز نگرانی کرد.  این درحالی است که امروز دادستان کل دادگاه جنایی بین‌المللی در لاهه، با درخواست برخی گروه‌های حقوق بشری یمنی برای تحقیق درباره جنایات عربستان در یمن، موافقت کرد.

 

ارتش یمن کنترل یک پایگاه نظامی در نزدیکی باب المندب را به دست گرفت  ؛ نیروهای ارتش یمن با کمک کمیته‌های مردمی کنترل پایگاه نظامی در دباب در ساحل دریای سرخ و در نزدیک باب المندب را به دست گرفتند.  این درحالی است که امروز محمد العماد رهبران انصارالله با اشاره به اینکه نیروهای طرفدار رئیس جمهور فراری از اغلب مناطق شهر عان عقب نشینی کردند، خبر داد: نیروهای کمیته‌های مردمی و ارتش در آستانه کنترل بر شهر عدن هستند.  وی به شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: طی ساعات آینده شهر عدن از لوث نیروهای داعشی، تکفیری و طرفداران عبد ربه منصور هادی پاک می‌شود.

 

پرواز هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی برفراز صعده ؛ منابع رسانه‌ای خبر دادند که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی همزمان با حملات توپخانه‌ای عربستان سعودی برفراز منطقه مران در استان صعده به پرواز درآمدند.  بنابر گزارش المیادین، همزمان توپخانه ارتش عربستان سعودی الضیعة و القلعة را گلوله باران کردند.  عربستان دو منطقه حرض و المزرق در استان حجة را موشک‌باران کردند.  از سوی دیگر رویترز از تصرف یک پایگاه نظامی یمن در باب المندب خبر داد‎.

 

– تحویل «لشکر ۱۷» پیاده نظام ارتش یمن در باب‌المندب به کمیته‌های مردمی ؛  نیروهای ارتش یمن لشکر ۱۷ پیاده نظام در باب المندب را به کمیته‌های مردمی وابسته به جنبس انصارالله تحویل می‌دهند.  منابع خبری یمن همچنین گزارش دادند که نیروهای ارتش یمن با کمک کمیته‌های مردمی کنترل پایگاه نظامی در منطقه دباب در ساحل دریای سرخ و  نزدیک باب المندب را به دست گرفتند.  شبکه المیادین گزارش داد که جنگنده‌های سعودی سه شنبه شب بندر «میدی» منطقه حرض واقع در شمال غرب یمن را هدف قرار دادند.

 

موافقت دادگاه لاهه با آغاز تحقیق درباره جنگ عربستان علیه یمن ؛ دادستان کل دادگاه جنایی بین‌المللی در لاهه، با درخواست برخی گروه‌های حقوق بشری یمنی برای تحقیق درباره جنایات عربستان در یمن، موافقت کرد.  خبرگزاری «خبـر» یمن گزارش کرد که انجمن حقوق انسان و مهاجرت در وبگاه رسمی خود اعلام کرد که دوشنبه (دیروز) نامه دادگاه لاهه را دریافت کرده که در آن با درخواست این انجمن برای آغاز تحقیقات درباره جنگ عربستان در یمن، موافقت شده است.

 

 

 

– «علی الاحمد» مدیر «بنیاد امور خلیج فارس» مستقر در واشنگتن: نیروهای عربستانی مانع ارسال کمکهای پزشکی صلیب سرخ به یمن شدند

 

از آغاز حملات به یمن تاکنون حداقل ۹۳ غیرنظامی کشته شده‌اند ؛ کمیسر حقوق بشر سازمان ملل خبر داد که از 27 مارس و آغاز حملات عربستان سعودی و دیگران به یمن حداقل 93 غیرنظامی کشته و 364 نفر زخمی شدند.

به گزارش رویترز، در حالی که ششمین روز حملات عربستان سعودی به یمن ادامه دارد، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل خبر داد که از ۲۷ مارس زمان آغاز تجاوز به شهرهای صنعا، صعده، حدیده و لحج و دیگر شهرها حداقل ۹۳ غیرنظامی کشته و ۳۶۴ تن دیگر زخمی شدند.

 

 

 

برگزاری مانور مشترک سعودی‌-‌پاکستانی «صمصام ۵» نزدیک مرزهای یمن؛  در ادامه تجاوزات رژیم عربستان سعودی به یمن و عملیات موسوم به «طوفان قاطع» روز گذشته ارتش عربستان مانور نظامی مشترکی را با مشارکت نیروهای ویژه ارتش پاکستان تحت عنوان «صمصام ۵» در پایگاه «ملک سلمان» در شمال منطقه «الباحه» در نزدیکی مرزهای یمن برگزار کرد.

 

– «دیده‌بان حقوق بشر»: عربستان با سلاح‌های ممنوعه یمن را بمباران می‌کند؛ سازمان دیده‌بان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مدارکی در دست است که نشان می‌دهد عربستان سعودی در حملات هوایی علیه یمن از سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی استفاده کرده است.

 

–  اذعان به پیشروی انصارالله در عدن: الیوم السابع از رسانه‌های مصری مخالف انصارالله: یک مقام بلندپایه یمنی در شهر عدن به الیوم السابع گفت که نیروهای انصارالله در حال پیشروی به سوی فرودگاه عدن هستند و هسته‌های خاموش هوادار انصارالله در «خور مکسر» و «المنصوریه» از دیگر مناطق عدن فعال شده‌اند./ همچنین این مقام یمنی گفت که تانک‌های (ارتش و) انصارالله محله بسیار بزرگ «السنافر» در شهرستان «المنصوریه» در عدن را محاصره کرده‌اند.

 

 

 

 نیروگاه برق و فرودگاه صعده یمن هدف حملات جنگنده‌های سعودی قرار گرفت ؛ در ادامه یورش عربستان سعودی به یمن، نیروگاه برق و فرودگاه صعده هدف حملات جنگنده‌های سعودی قرار گرفت.

 

 

حمله جنگنده‌های سعودی به تجمع نیروهای انصارالله در «شبوه» ؛جنگنده‌های سعودی در ادامه حملات خود به یمن به تجمع نیروهای انصارالله در منطقه «بیحان» در شبوه حمله کردند. این منطقه در حال حاضر در کنترل نیروهای انصارالله و انقلابی یمن قرار داد.

 

– افزایش شمار قربانیان حمله جنگنده‌های سعودی به اردوگاه آوارگان یمنی/۴۰ کشته و ده‌ها زخمی ؛ شمار قربانیان حمله امروز جنگنده‌های سعودی به منطقه «حرض» در شمال یمن و استان «حجة»، افزایش یافت.  بر اساس گزارش خبرگزاری یمنی «خبر»، حمله امروز جنگنده‌های سعودی به ۲ اردوگاه آوارگان یمنی در «حرض» واقع در استان «حجة» در شمال یمن، ۴۰ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت.  حرض، در شمال یمن، و در حدود مرزی کشور عربستان سعودی واقع شده‌است

 

– بمباران مجدد بیمارستان «۴۸» در جنوب صنعا

 

 

تجمع اعتراضی شهروندان عربستانی در «القطیف» و «الاحساء» ؛ جمعی از شهروندان عربستانی در شهرهای القطیف و الاحساء با تجمع اعتراضی، حمله عربستان و کشورهای عربی به یمن را محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.

 

– حمله جنگنده‌های سعودی به اردوگاه آوارگان یمنی در «الحدیده»؛  حمله جنگنده‌های سعودی به اردوگاه آوارگان یمنی در منطقه «المرزی» واقع در «تهامه» از توابع استان «الحدیده» یمن/شمار قربانیان ده‌ها کشته و زخمی اعلام شد.

 

وزارت بهداشت یمن: حملات هوایی کشورهای عرب طی شب گذشته ۳۵ کشته و ۸۸ زخمی برجا گذاشت ؛ خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت درگیری ها در یمن همچنان ادامه دارد و طرفهای درگیر تا حل و فصل اوضاع در یمن همچنان فاصله زیادی دارند. نیروهای تحت حمایت عبدربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی یمن همچنان در عدن با نیروهای انصارالله درگیر هستند. نیروهای طرفدار هادی در شهر بندری عدن همچنین از گرفتن فرودگاه این شهر خبر دادند که طی چند روز اخیر به طور دایم دست به دست شده است. وزارت بهداشت یمن وفادار به نیروهای حوثی که کنترل پایتخت را به عهده دارند اعلام کرد حملات هوایی کشورهای عرب طی شب گذشته ۳۵ کشته و ۸۸ زخمی برجا گذاشت. این آمار با این حال به طور مستقل قابل تایید نیست.

 

 

 تجاوز جنگنده های عربستان به يمن برای پنجمين روز متوالی ادامه دارد؛  خبرنگار شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد؛ تجاوز جنگنده های عربستان سعودی به یمن برای پنجمین روز متوالی ادامه دارد.

 

 

 

–  بازداشت خلبان مصری به دلیل عدم مشارکت در بمباران یمن ،یک خلبان مصری به دلیل عدم اطاعت از دستور فرماندهی ارتش مبنی بر بمباران یمن و مشارکت در عملیات «توفان قاطع» به رهبری عربستان سعودی علیه مردم یمن، بازداشت شد.  برخی پایگاه‌های خبری عربی از جمله «عمران پرس» اعلام کردند که این خلبان در تشریح دلیل عدم مشارکتش در عملیات توفان قاطع که چند روزی است علیه یمن در حال انجام است گفت: من وارد ارتش شدم و در رشته خلبانی تحصیل کرد تا اسرائیل را بمباران کنم نه یمن.

 

ارتش یمن تا چند ساعت دیگر کنترل شهر «عدن» را به دست می‌گیرد درگیری‌‌های خشونت‌بار در برخی از مناطق شهر عدن همچنان ادامه دارد و ارتش و نیروهای انقلابی موفق شده‌اند، کنترل بسیاری از مناطق این شهر را به دست گیرند.  این در حالی است که قرار است، یک نیروی نظامی از استان «ابین» و یک نیروی دیگر از استان «لحج» به کمک نیروهای ارتش و انصارالله در عدن بیایند.

 

 

 

– سخنگوی عملیات «عاصفه الحزم» تاکید کرد که اگر لازم باشد عملیات زمینی علیه نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در یمن آغاز خواهد شد.

 

 

–  حملات توپخانه‌ای عربستان به مناطق مرزی با یمن در استان صعده

 

– بمباران زندان مرکزی استان صعده و کشته شدن ۵ نفر، ۱۳۰ نفر از این زندان گریختند

 

–  جنگنده‌های سعودی شهر تعز در جنوب غرب یمن را بمباران کردند/ سعودی‌ها شهر ساحلی مخا را نیز بمباران کردند

 

  جنگنده‌های سعودی صنعا را مجددا هدف گرفتند / لحظاتی پیش (۱۹:۴۵ به وقت تهران) شاهدان عینی در صنعاء،‌ پایتخت یمن از شنیده شدن صداهای انفجار متعدد خبر دادند.

 

۱۳ شهید و ۷۸ زخمی در چهارمین روز حملات ؛ منابع بهداشتی در یمن گزارش دادند که در حملات امروز جنگنده‌های سعودی به شهرهای مختلف یمن دستکم ۱۳ نفر کشته و ۷۸ تن دیگر زخمی شدند.  این درحالی است که روز گذشته نیز در حملات هوایی به مناطق مسکونی در الحدیده در غرب یمن دستکم ۳۰ نفر جان خود را از دست دادند.  خبرگزاری فرانسه آمار کشته‌های سه روز اول حملات به یمن را ۵۸ نفر مخابره کرده بود.

 

خودروهای زرهی عربستان در حال انتقال به مناطق مرزی با یمن ؛ ارتش عربستان ادوات و خودروهای زرهی خود را به مناطق جنوبی این کشور و در نزدیک مرز با یمن گسیل کرد.براساس گزارش‌ المیادین، نیروهای عربستانی این خودروها و ادوات زرهی را برای تقویت مواضع نیروهای مستقر در استان مرزی جازان در جنوب این کشور اعزام کرده است.

 

 

– فرودگاه عدن به کنترل انصارالله در آمد ؛ خبرگزاری آلمان: انصارالله، بر خلاف شدت درگیری‌ها، در عدن به پیشروی ادامه می‌دهد.. منابع محلی در عدن: فرودگاه عدن به کنترل انصارالله و نیروهای حامی آن در آمد.

 

منابع محلی در شهر عدن به خبرگزاری آلمان (د.پ.آ) گفتند که نیروهای حامی انصارالله امروز بر فرودگاه عدن سیطره پیدا کردند و به سمت منطقه «خور مکسر» نیز پیشروی کردند. این پیشروی بعد از شدیدترین درگیری‌های عدن در روزهای گذشته به دست آمد./  عدن در سه روز گذشته شاهد درگیری‌های شدیدی است که تاکنون ۱۳۶ نفر در آن کشته شده‌اند

 

– اختلاف در آل‌سعود بر سر یمن/ اعتراض ولی‌عهد و پسر عبدالله به عملیات ریاض ؛برخی از شاهزادگان در ساعات اولیه این عملیات علیه یمن، مخالفت خود را اعلام کرده‌اند و از جمله اینها، مقرن بن عبدالعزیز ولی‌عهد سعودی و «متعب بن عبدالله» پسر ملک عبدالله و رئیس گارد ملی هستند که مخالفت خود را اعلام کرده‌اند.

از طرفی دیگر، خالد بن طلال دیگر شاهزاده سعودی در صفحه توئیتر خود مخالفت ضمنی با این عملیات را اعلام و از تصمیم ملک سلمان در آغاز عملیات «توفان قاطع» بدون رجوع به نشست اتحادیه عرب انتقاد کرد و نوشت که این اقدام نشان‌دهنده عدم احترام شاه سعودی به کشورهای عربی دیگر است.

 

 

–  وزیر دولت مستعفی یمن: علی عبدالله صالح در حال برنامه‌ریزی برای فرار به اریتره است.  ریاض یاسین، وزیر دولت مستعفی یمن به شبکه خبری «سی.ان.ان»‌ گفت که «علی عبدالله صالح» رئیس جمهور سابق یمن اکنون در صنعا است و در حال برنامه ریزی برای فرار است. یاسین افزود که «او قصد فرار به اریتره را دارد، زیرا در آنجا مایملک و منازل و زمین‌های زیادی دارد.  او درباره حمله زمینی عربستان به یمن نیز گفت که «ما به دخالت نیروهای زمینی نیاز مبرمی دارید تا کنترل امور (در دست ما) باقی بماند. شاید این اتفاق در چند روز آینده بیفتد».

 

کشورهای خارجی عموما از دخالت در یمن پشیمان شده‌اند/اقدام نظامی عربستان، شانس شکست داعش را کمتر می‌کند ؛ هفته گذشته همزمان با فرار عبد ربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی یمن به ریاض، عربستان سعودی حملات هوایی علیه یمن آغاز کرد که این حملات با حمایت چندین کشور منطقه‌ای و آمریکا هم‌چنان ادامه دارد.

در همین راستا «پاتریک کاک‌برن» تحلیل‌گر انگلیسی در یادداشتی برای روزنامه ایندیپندنت نوشته است معمولا کشورهای خارجی که به جنگ در یمن وارد شده‌اند، از این کار خود پشیمان شده‌اند.

 

 

فواد معصوم: تداوم توسل به زور در یمن اوضاع را بدتر خواهد کرد ؛ «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق ضمن انتقاد از حمله نظامی صورت گرفته به یمن اظهار داشت: توسل به زور در یمن اوضاع این کشور را بدتر خواهد کرد اما این مسئله، به روابط ما با کشورهای حاشیه خلیج [فارس] آسیبی وارد نخواهد کرد.

 

«محمد علی الحوثی»: تهدیدی برای عربستان نیستیم/جای رهبران انصارالله امن است ، «محمد علی الحوثی» از رهبران انصارالله یمن که به انتخاب «عبدالملک الحوثی» در حال حاضر اداره امور ریاست‌جمهوری را در صنعا برعهده دارد، گفت: حملات هوایی عربستان سعودی به صنعا، تاثیری بر انصارالله نداشته و تمامی رهبران در مکانهای امنی حضور دارند.

وی افزود که حمله کشورهای حاشیه خلیج فارس به یمن غیرقانونی و نقض حاکمیت این کشور و اراده ملی آن محسوب می‌شود.

 

– نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به حملات عربستان سعودی به یمن  اشاره کرد و اینطور ادعا کرد که : «محور ایران-لوزان-یمن برای همه بشریت بسیار خطرناک است و باید آن را متوقف کرد».

 

 المیادین: ارتش یمن کنترل شهر راهبردی «بیحان» در استان «شبوه» را به دست گرفت

 

 

 

– درگیری مسلحانه در دو منطقه مرزی ؛ منابع رسانه‌ای از درگیری در دو منطقه «جیزان» و «صبیه» در مرزهای عربستان سعودی و یمن و به صدا درآمدن آژیز خطر در این مرزها خبر دادند.

 

–  ۱۵ کشته در حملات هوايی ديشب به صنعا ؛  منبعی نظامی در یمن روز یکشنبه اعلام کرد در حملات هوایی ائتلاف کشورهای عرب به فرماندهی عربستان به صنعا، پایتخت یمن، ۱۵ نظامی کشته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از صنعا،این منبع افزود در حملات هوایی دیشب مکانی در محله سباحه واقع در غرب صنعا، هدف قرار گرفت. منبعی درمانی هم گفت جسد ۱۲ نظامی به بیمارستان نظامی صنعا انتقال یافته و این بیمارستان ۱۸ زخمی را هم پذیرش کرده است.

 

تجاوز مجدد جنگنده‌های سعودی به پایتخت یمن/انفجارهای مهیب در شرق صنعا ؛ جنگنده‌های سعودی صبح امروز بار دیگر به پایتخت یمن حمله کردند و شاهدان عینی از وقوع چندین انفجار مهیب در شرق صنعا خبر دادند.

 

– واشنگتن: کری موضوع یمن را با ظریف مطرح کرده است/ از نقش تهران در صنعا نگرانیم ؛ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید تحولات یمن یکی از موضوعات مورد گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و آمریکا در نشست هسته‌ای «لوزان» بوده است.

 

– چند پایگاه نظامی، بیمارستان ۵۶ ارتش، ستاد فرماندهی نیروهای هوایی و مناطق مسکونی در پایتخت یمن موشک باران شدند.

 

 

– ضدهوایی‌ها در شهر صنعا به طور مداوم در حال مقابله با هواپیماهای متجاوز سعودی هستند تا مانع از بمباران پایتخت یمن شوند.

 

– جنگنده‌های سعودی شهر‌های صنعا، صعده و الحدیده را بار دیگر بمباران کردند.

 

 

– حملات هوایی جنگنده‌های سعودی در طی ۴ روز اخیر تاکنون ۵۴ شهید و ۱۸۷ زخمی برجای گذاشته است.

 

 

شورای عالی انقلاب یمن بازنشستگان نیروهای نظامی را به خدمت فراخواند ؛ شورای عالی انقلاب یمن در بیانیه شماره 9 خود بازنشستگان نیروهای نظامی و نظامیان و نیروهای امنیتی به مرخصی رفته این کشور را به خدمت فراخواند.

پایگاه خبری «سبأ نت» در این خصوص نوشت که براساس قانون اساسی جمهوری یمن و بیانیه قانون اساسی صادر شده از سوی کمیته عالی انقلاب و با استناد به بیانیه شماره 4 صادر شده از سوی این شورا

یک: تمام نظامیان و نیروهای امنیتی به مرخصی رفته

دو: تمام بازنشستگان دستگاه‌های نظامی و امنیتی

مجدداً به خدمت فراخوانده می‌شوند.

 

– سه شهید و ۱۴ مجروح نتیجه تجاوز جنگنده های سعودی به بیمارستانی در صنعا پایتخت یمن

 

-المیادین: شهروندان صنعا به رغم حملات هوایی سعودی ها به زندگی عادی خود مشغولند.

 

جنگندههای عربستان شرکت گاز را در استان صعده بمباران کردند  ؛ شبکه المسیره در خبری فوری گزارش داد: جنگنده های عربستانی شرکت گاز را در استان صعده بمباران کردند. هم اکنون ساختمان این شرکت در شعله های آتش می سوزد.

 

 

رئیس‌جمهور عراق به هنگام سخرانی «هادی» اجلاس شرم الشیخ را ترک کرد ؛ فؤاد معصوم رئیس جمهوری عراق، امروز به هنگام سخنرانی «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری (فراری و مستعفی) یمن، اجلاس را ترک کرد.  بنا بر این گزارش، منصور هادی در سخنان خود مدعی شد که انصارالله به ثبات یمن صدمه می‌زند و بر رئیس جمهور قانونی این کشور کودتا کرده است.

 

– شبکه تلویزیونی الحدث لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه در گفتگوی تلفنی با «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» پادشاه عربستان بر حمایت پاریس از عملیات طوفان قاطعیت در یمن تاکید کرد.

 

– تلویزیون المسیره یمن خبر داد: جنگنده‌های آمریکایی رژیم عربستان، سه حمله جدید به منطقه الشعف خولان در استان شمالی صعده کردند.

 

تلویزیون المسیره یمن خبر داد: حمله به زیرساخت‌های یمن ادامه دارد؛ جنگنده‌های سعودی شرکت گاز استان صعده را هدف گرفتند و شعله‌های آتش از آن زبانه می‌کشد‎.

 

 – رئیس جمهور فراری یمن با شاه عربستان از مصر به ریاض بازگشت.

 

–  «محمد حسنین هیکل» تجاوز به یمن را محکوم کرد/ انجام این حمله، یک تصمیم عربی نبود ،  پژوهشگر و استراتژیست برجسته جهان عرب که از مشاوران رئیس جمهور مصر است، تجاوز ائتلاف ۱۰ کشور عربی از جمله مصر به یمن را به شدت محکوم و تاکید کرد که انجام این حمله، یک تصمیم عربی نبود.

 

 

نماینده سازمان ملل در یمن از صنعا خارج شد ؛ نماینده سازمان ملل در یمن، در بحبوحه ناآرامی‌ها در این کشور صنعا را ترک کرده است.  عربستان ساعاتی پیش اعلام کرده بود با استفاده از دو کشتی جنگی و جنگنده‌های نظامی، دست کم ۸۶ دیپلمات عربی و خارجی را از عدن خارج کرده است.

 

نشست سه جانبه پادشاه عربستان و رئیس جمهور مصر با «عبدربه منصور هادی» ؛  «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان بعد از ورود به مصر در نشست سه جانبه‌ای با «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر و «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن حضور پیدا کرد.  پادشاه عربستان و منصور هادی برای شرکت در نشست اتحادیه عرب که در شرم الشیخ مصر برگزار می‌شود به مصر سفر کرده‌اند.  قرار است در نشست امروز اتحادیه عرب که تا یکشنبه (فردا) به طول خواهد انجامید مسأله یمن و تأسیس نیروی نظامی مشترک اعراب به صورت جدی بررسی شود.

 

پیشرفت چشمگیر انصارالله و ارتش در شمال، شرق و جنوب یمن؛  بر خلاف حملات شدید جنگنده‌های عربستان به مواضع انصارالله در نقاط مختلف یمن، نیروهای این جنبش تحرکات سریع و پیشرفت‌های چشمگیری در جنوب یمن به دست آوردند.  خبرگزاری رویترز در این خصوص نوشت که «حوثی‌ها بر خلاف حملات هوایی عربستان، دستاوردهای بزرگی در جنوب و شرق یمن در روز جمعه به دست آوردند». ساکنان محلی به رویترز گفتند که جنبش انصارالله و یگان‌های مختلف ارتش یمن بندر «شقره» در ۱۰۰ کیلومتری شرق عدن را تحت کنترل خود در آوردند تا اولین نقطه در سال دریای عرب را به دست آورده باشند.  رویترز تأکید کرد که پیشروی انصارالله آخرین پایگاه منصور هادی در عدن را که ممکن است حتی حملات هوایی را ناکام بگذارد و بی‌اثر کند، تهدید می‌کند. چرا که احمد العسیری فرمانده عملیات «توفان قاطع» عربستان علیه یمن، روز جمعه در کنفرانس خبری اعلام کرد که هدف اصلی عملیات تامین امنیت عدن در جنوب یمن است.

 

در حملات جنگده‌های سعودی به يمن تاکنون ۶۰ غير نظامی کشته شدند ؛ تلویزیون العالم اعلام کرد : در حمله جنگنده های سعودی به بازار البقعه بیست نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند که با این کشته شدگان آمار قربانیان تجاوز عربستان سعودی به یمن تاکنون به شصت نفر رسید. وی تصریح کرد: تصاویر حجم ویرانی حملات جنگنده های سعودی به یمن را نشان می دهد بنابراین برخی از شهروندان برای بیرون آوردن اجساد قربانیان به مکانهای ویران شده روانه شدند. یک منبع پزشکی اعلام کرد: در حمله شب گذشته جنگنده های سعودی در نزدیک بیمارستان صنعا سه غیر نظامی کشته شدند.

 

 

 

عربستان ۵ هزار تکفیری را از سوریه به یمن منتقل کرد ؛ به نقل از النشره، گروه تروریستی تکفیری موسوم به جیش الاسلام در صفحه اختصاصی خود در پایگاه اجتماعی تویتر اعلام کرد زهران علوش سرکرده این گروه،  پنج هزار جنگجو به یمن برای جنگ با حوثی ها اعزام کرده است.این گروه تروریستی تکفیری تاکید کرده است اعزام این تعداد تروریست به یمن به درخواست رسمی عربستان صورت گرفته است.

 

–  وزيردفاع سعودی با مقامات امنيتی ونظامی چند کشور عربی ديدار کرد ؛  وزیر دفاع عربستان سعودی با مقامات امنیتی و نظامی شماری از کشورهای عربی دیدار کرد. به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، محمد بن سلمان با خالد فوزی رئیس سازمان اطلاعات مصر، طحنون بن زاید آل نهیان معاون مشاور امنیت ملی امارات عربی متحده و سرلشکر ستاد حمد بن علی العطیه وزیر مشاور در امور دفاعی قطر در ریاض دیدار کرد. محمد بن سلمان با مقامات مصری، اماراتی و قطری درباره عملیات طوفان قاطعیت گفتگو کرد. وزیر دفاع عربستان در این دیدارها آخرین جزئیات عملیات طوفان قاطعیت را در یمن بررسی کرد.

 

عربستان مردم بیگناه را هدف قرار می‌دهد ؛  به نقل از شبکه المسیره،  سخنگوی جنبش انصارالله گفت: آنچه که ائتلاف خوانده می شود تحت هدایت عربستان مردم بیگناه و بازارها را هدف قرار می دهد. محمد عبدالسلام افزود: عربستان پیش از این، جنگ با یمنی ها را تجربه کرده اما جنگ امروز از لحاظ مساحت، جغرافیا و مدیریت آن تفاوت زیادی دارد.   وی ادامه داد: ما برای جنگی بلند مدت آماده ایم و مردم یمن در انتظار یک اشاره عبدالملک الحوثی هستند.ما با کمک مردم جنوب یمن، تکفیری ها را متلاشی کرده ایم.

 

 

عربستان ۸۶ دیپلمات عربی و غربی را از عدن خارج کرد ؛ عربستان اعلام کرد که با استفاده دو کشتی جنگی و جنگنده‌های نظامی، دست کم ۸۶ دیپلمات عربی و خارجی را از عدن خارج کرده است.  شبکه خبری العربیه گزارش داد که نیروی دریایی عربستان در این عملیات مشارکت داشته و دیپلمات های عربستانی را نیز از یمن خارج کرده است.

 

در پی تحولات اخیر در یمن تعدادی از دیپلمات‌های عربی از صنعا به عدن منتقل شده بودند. عربستان به همراه چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس دست به اقدام نظامی علیه یمن زده که تا کنون به کشته شدن چندین غیر نظامی از جمله چند کودکان منجر شده است.

 

– اوباما: خواستار ثبات پایدار در یمن از طرق مذاکره سیاسی هستیم/ از اقدام نظامی عربستان حمایت می‌کنم؛ باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با پادشاه عربستان از تجاوز هوایی این کشور به یمن حمایت کرده است.

 

بیانیه‌ای که کاخ سفید روی وب‌سایت رسمی خود قرار داده حاکی است اوباما در این گفت‌وگوی تلفنی از اقدام نظامی عربستان در یمن حمایت کرده است.

 

برنادت میهن، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه‌ای درباره این گفت‌وگوی تلفنی خاطرنشان کرد: «رئیس‌جمهور و ملک سلمان موافقت کردند که هدف حمعی آنها رسیدن به ثبات ماندگار در یمن از طریق راه حلی مبتنی بر مذاکرات سیاسی با مشارکت سازمان ملل و تمامی طرفین است.»

 

 

یک جنگنده «اف-۱۵» دیگر عربستان در آب های یمن سقوط کرد؛ به نقل از شبکه المنار، پدافند هوایی ارتش یمن بامداد امروز شنبه، یک جنگنده نیروی هوایی عربستان سعودی را پس از ورود به آسمان صنعاء، پایتخت یمن،سرنگون کرد.

 

شبکه المنار گزارش کرد که این جنگنده در منطقه «بنی الحارث» در شمال پایتخت، ساقط شد و خلبان آن که ملیت سودانی دارد بازداشت شده است.  ساعتی پس از اعلام این اتفاق، تصاویری از یمنی‌ها منتشر شد که با بخش‌های باقی‌مانده از این هواپیما عکس گرفته و منتشر کردند.

 

پدافند هوایی یمن یک جنگنده سعودی را ساقط و خلبان آن را دستگیر کرد ؛ طی ۸ ساعت گذشته، رسانه‌ها از سقوط دومین جنگنده عربستان سعودی خبر دادند. بامداد امروز شنبه پدافند هوایی ارتش یمن در شمال صنعاء یک جنگنده سعودی را ساقط کرد و خلبان آن را اسیر کرد.

 

خبرگزاری رسمی عربستان (واس)،‌ ساعاتی بعد از انتشار خبر سرنگونی جنگنده عربستانی در شمال صنعاء، از سقوط جنگنده «F-۱۵-S» در آب‌های دریایی سرخ خبر داد و مدعی شد که بر اثر اختلال فنی سقوط کرده است.

 

خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‌های عربستانی نوشت: رسانه‌های رسمی عربستان به نقل از یک مقام مسئول در وزارت دفاع اعلام کردند که یک جنگنده از نوع اف.۱۵ در دریای سرخ دچار اختلال فنی شد به طوری که دو خلبان مجبور به ریجکت شدند اما خوشبختانه با کمک‌ آمریکایی‌ها نجات یافتند و اکنون در سلامت کامل هستند.

 

بنا بر این گزارش، یک مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرده است که ارتش این کشور موفق شد که پس از درخواست عربستان، دو خلبان این کشور را در آب‌های بین‌المللی با یک دستگاه بالگرد از جیبوتی کمک کند./ دانشجو

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار