سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 49896
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نیاز مردم دلفان به کتاب و کتابخانه
Print This Post
گفت وگو با مسئولین و مردم؛

شهرستان دلفان با دو مرکز شهری و444 روستا و 150 هزار نفر جمعیت تنها دارای دو کتابخانه عمومی است

به گزارش سلام دلفان، کتابخانه های عمومی از مهمترین نهادهایی فرهنگی و به عنوان یک مرجع فرهنگی نقش مهمی در توسعه فرهنگی جامعه دارند.

این نهاد مهمترین نهادی است که در کشور ما موظف شده است نیازهای فرهنگی و اطلاعاتی همه قشرهای جامعه بدون در نظر گرفتن سن ، مذهب ، جنسیت و میزان علاقه پاسخ دهد و امکانات ، تجهیزات و فضای فیزیکی آن باید متناسب با نیاز مراجعه کنندگان تعریف شود.

ارتقای سطح دانش جامعه ایجاد امکان دسترسی به اطلاعات برای همه ، حمایت از سواد آموز و آموزش های رسمی و غیر رسمی ، گسترش فرهنگ مطالعه مکتوب ، کمک به رواج فن آوری های جدید و پر کردن اوقات فراغت از جمله اهداف و وظایف کتابخانه های عمومی است .

در بیانیه یونسکو از کتابخانه ها به عنوان بزرگراهی برای رشد فرهنگی افراد و گروههای اجتماعی نام برده شده است .

وجود کتابخانه در هر شهر نشان دهنده توسعه یافتگی آن منطقه است و وجود این نهاد برای مسافران ، کتابخانه ها یک فضای فرهنگی را در ذهن ها به وجود می آورد و نبود آن پایین بودن شاخص فرهنگی را می رساند .

امام جمعه نورآباد در این باره می گوید: دین مبین اسلام اهمیت فراوانی به علم و دانش داده بطوریکه فراگیری دانش را بر هر مرد و زن واجب کرده است .

حجت الاسلام سید جعفرهاشمی نژاد افزود : جایگاه علم در اسلام به قدری بالاست که در اولین آیه ای که بر پیامبر نازل شد به قلم و آنچه می نویسد سوگند یاد کرده است .

وی معتقد است : مطالعه موجب افزایش سطح آگاهی خانواده ها می شود و خانواده هایی که دارای مطالعه و آگاهی هستند در تربیت فرزندان خود موفق تر هستند و افزایش مطالعه موجب پیشگیری بسیاری از آسیب های اجتماعی بخصوص در خانواده ها جلوگیری می شود.

شهرستان دلفان با دو مرکز شهری 444 روستا و 150 هزار نفر جمیت تنها دو کتابخانه عمومی دارد و کتابهای موجود در این دو مرکز نیز با استانداردهای لازم فاصله زیادی دارد .

یکی از شهروندان نورآبادی می گوید : در این شهر تنها یک کتابخانه عمومی وجود دارد که این کتابخانه نیز از داشتن کتابهای مورد نیاز محروم است .

”علی رضایی” گفت : بسیاری از کتابهای مرجع که مورد نیاز دانشجویان و پژوهشگران است در این کتابخانه وجود ندارد .

به گفته یکی از دانشجویان، با توجه به گسترش مراکز دانشگاهی در دلفان و افزایش تعداد دانشجویان کتابهای تخصصی رشته های مختلف در این کتابخانه وجود ندارد .

‘علی حیدر دهقانی’ افزود : کمبود مکان نیز موجب شده که تنها کتابخانه شهر نورآباد یک روز در میان به آقایان و بانوان اختصاص یابد .

یکی از معلمان نیز می گوید : فضای سالن مطالعه این کتابخانه بسیار کوچک است و نمی تواند جوابگوی نیاز علاقمندان باشد و این مشکل در فصل امتحانات و کنکور به اوج خود می رسد .

”کیومرث نوبهاری” ادامه داد : شاخص های کتاب و کتابخانه در نورآباد بسیار پایین است که وظیفه مدیران فرهنگی برای افزایش سالن ها، تعداد کتابخانه ها و افزایش کتابها سنگین است .

رئیس امور کتابخانه های عمومی شهرستان دلفان در این باره می گوید : این شهرستان دارای چهار کتابخانه عمومی است که از این تعداد دو کتابخانه شهری در نورآباد و هفت چشمه و دو کتابخانه روستایی در روستای ایرانشاهی و شهرک امام (ره) واقع شده اند .

‘ احمد نظری ‘ شمار کتابهای موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان را 30 هزار جلد کتاب عنوان کرد و اظهار داشت : از این شمار 15 هزار 300 نسخه مربوط به تنها کتابخانه عمومی (شهید نواب صفوی ) شهر نورآباد است.

وی بیان داشت : تعداد کتاب و کتابخانه های موجود در این شهرستان جوابگوی نیازعلاقمندان به مطالعه نیست و از مسئولان شهرستان و استان می خواهیم پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند.

به گفته کارشناسان، براساس استانداردهای بین‎المللی کتابداران “ایفلا“ به ازای هر فرد باید سه جلد کتاب در کتابخانه‎های عمومی وجود داشته باشد و این در حالیست که در دلفان به طور تقریبی به ازای هر4 نفر یک جلد کتاب در کتابخانه های عمومی این شهرستان وجود دارد.

در مرکز این شهرستان(نورآباد) تنها یک کتابخانه عمومی با 650 متر مربع زیر بنا و 15 هزار و 300 جلد کتاب وجود دارد که با توجه به استانداردهای جهانی نورآباد مرکز شهرستان حداقل نیاز به دو کتابخانه دیگر دارد .

در چند سال گذشته مسئولان شهرستان وقت شهرستان دلفان از تخصیص اعتبار جهت ساخت کتابخانه دوم شهر نورآباد خبر دادند اما تاکنون عملیات ساخت این طرح اجرایی نشده است.

اهداء زمین جهت کتابخانه دوم

رئیس امور کتابخانه های عمومی دلفان علت اجرایی نشدن ساخت کتابخانه دوم نورآباد را مشکل تامین زمین آن عنوان کرد و اظهار داشت : خوشبختانه با همکاری شورای شهر یک قطعه زمین به مساحت 500 متر مربع اهداء شده در منطقه خرم مسکن اهداء شده است .

”نظری” اظهار امیدواری کرد با تخصیص اعتبار مورد نیاز عملیات ساخت کتابخانه دوم شهر نور آباد آغاز شود.

 

فاطمه بابایی/ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار