سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 49925
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » بروجردی: راه تصویب پروتکل الحاقی هموار نیست
Print This Post

رئیس‌کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به حضور ظریف در جلسه امروز گفت: موضع کمیسیون پس از جلسه اعلام خواهد شد.

به گزارش سلام دلفان، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به دعوت امروز این کمیسیون از وزیر امور خارجه برای بحث و بررسی بیانیه لوزان گفت: موضع کمیسیون پس از جلسه امروز اعلام خواهد شد.

وی در توضیح موضع خود درباره بیانیه لوزان با یادآوری تصمیم اتخاذ شده مبنی بر مذاکرات فشرده با مجموعه کشورها و نیز به صورت انفرادی اظهار داشت: در این زمینه 10‌ها ساعت با آمریکایی‌ها و بقیه اعضای 1+5 مذاکرات انجام شد.

بروجردی با تاکید بر اینکه در تعامل و مذاکره برای حصول یک توافق داد و ستد وجود دارد، گفت: این به این معناست که هم باید منافع ملی خود را حفظ کرده و هم بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی برعی محدودیت‌ها را پذیرا باشیم.

وی پذیرش محدودیت‌ها را نرمی جهانی برشمرد و با اشاره به مسیری که کشور ژاپن در زمینه فناوری هسته‌ای خود طی کرده است، تصریح کرد: آنچه برای ما مهم است حفظ دستاوردهای ملی در عرصه هسته‌ای است که یک بعد آن حفظ ظرفیت و تحقیقات دانشمندان‌مان است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از چالش آمریکایی‌ها در مورد حصر آب سنگین اراک سخن گفت و با اشاره به قابل قبول نبودن آن برای جمهوری اسلامی ایران گفت: با وجود طرح‌هایی که آمریکا، چین و روسیه در این باره ارائه دادند نظر ایران اعمال شد. بدین ترتیب که آب سنگین اراک با حداقل خروجی پولوتونیوم استمرار داشته باشد.

وی به پذیرش اصل غنی‌سازی در ایران از سوی رئیس‌جمهور آمریکا اشاره کرد و با اشاره به اینکه وی پیشتر عنوان می‌کرد که ایران اصلا نباید غنی‌سازی داشته باشد، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها امروز این اصل را پذیرفته‌اند ورئیس‌جمهوری آمریکا رسما در بیانیه خود اعلام می‌کند که ما غنی‌سازی ایران را قبول داریم.

بروجردی با تاکید بر اینکه ایران امروز وارد باشگاه فناوری هسته‌ای منهای بمب اتم شده است، گفت: آمریکایی‌ها خود به تولید نسل جدید بمب‌های هسته‌ای می‌پردازند که تخلف معاهدات بین‌المللی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: اگر طرف غربی بر اساس بیانیه لوزان به تعهدات خود که از جمله آنها صدور قطعنامه برای لغو 6 قطعنامه قبلی شورای امنیت، لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا و شورای امنیت است عمل کند- که ما این مطلب را از تیم مذاکره‌کننده خود شنیده‌ایم- عمل ما به تعهدمان به تعهدات‌مان در برابر عمل آنها به تعهدات‌شان خواهد بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر غربی‌ها به هر دلیل تخلف کنند ما در مجلس فوریت طرحی را تصویب کرده‌ایم که اگر آنها به تحریم‌ها ادامه دهند ما تکالیف جدیدی برای دولت ایجاد می‌کنیم چرا که این مسیر حتما یک جاده دوطرفه است و ما در مجلس آن را رصد می‌کنیم.

بروجردی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در مورد نیاز اجرای پروتکل الحاقی به تصویب مجلس شورای اسلامی بیان داشت: به خاطر می‌آورید 10 سال پیش که دولت آن را داوطلبانه اجرا کرد، ما اعلام کردیم اگر پرونده هسته‌ای ایران از شورای حکام به شورای امنیت برود، مجلس دولت را مکلف به توقف اجرای این پروتکل می‌کند بنابراین اجرای پروتکل الحاقی نیاز به تصویب مجلس دارد.

وی در مورد تفاسیر مختلف صورت گرفته از بیانیه لوزان گفت: این بیانیه به لحاظ حقوقی الزام‌آور نیست و باید به سمت یک متن حقوقی لازم‌الاجرا برود.از این رو آنچه الزام‌آور است همان متنی است که قرار است تا 11 تیر ماه آماده شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بحث یک مرحله‌ای بودن توافق نیز متعلق به آن متن حقوقی خواهد بود چرا که الزام خواهد داشت.

وی با یادآوری تاسیس سایت فردو با هدف پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: اکنون هزار دستگاه سانتریفیوژ در فردو فعال است که اگر 1+5 از تعهدات خود تخلف کرد ما ظرفیت خود را داشته باشیم. یعنی فردو یک نوع قدرت بازدارندگی برای ما دارد.

بروجردی با اشاره به ادامه کار سایت نطنز که مجهز به پیشرفته‌ترین سانتریفیوژ است، گفت: این مطلب رسما توسط وزیر امور خارجه کشورمان اعلام شده است.

وی در مورد لغو تحریم‌های غیرهسته‌ای کشورمان نیز خاطرنشان کرد: مذاکرات ما درباره موضوعی غیر از بحث هسته‌ای نیست و تحریم‌های مترتب بر فعالیت‌های هسته‌ای در محدود نمودن بحث قابل تعریف است و تحریم نفتی، بانکی و تحریم‌های شورای امنیت هم در این حوزه قرار دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره مجدد به لزوم عمل طرف غربی به تعهدات خود از جمله لغو 6 قطعنامه پیشین شورای امنیت، خروج پرونده هسته‌ای ایران از شورا و لغو یک جا و فوری تحریم‌ها گفت: اینها نکاتی است که رسما توسط تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان اعلام شده و ما بر اساس رهنمودهای رهبری به اعلام تیم خودمان اعتماد می‌کنیم و ملاک نظراتی است که طرف ایرانی اعلام می‌کند.

وی راجع به برگشت‌پذیر بودن تعهدات ایران با تاکید بر دو طرفه بودن جاده همکاری‌ها تصریح کرد: اگر طرف مقابل از تعهدات خود عدول کند ما هم متقابلا شتاب‌مان دیگر مانند شتاب 10 سال پیش نیست و این نکته‌ای است که طرف غربی از آن پرهیز دارد.

بروجردی اهمیت متن الزام‌آور حقوقی 11 تیر را یادآور شد و با اشاره به لازم‌الاجرا بودن آن گفت: آمریکایی‌ها برای اقناع افکار عمومی خود و نیز کنگره و صهیونیست‌ها از ادبیات خاص خود استفاده می‌کنند ولی آنچه تیم مذاکره کننده هسته‌ای باید به آن دقت کنند متنی است که باید تا 11 تیر آماده شود که دیگر آمریکایی‌ها نمی‌توانند قرائت متقاوتی از آن داشته باشند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد موضع مجلس در قبال بیانیه لوزان اظهار داشت: جامعه ما آزاد است و نمایندگان مجلس حق اظهار نظر در این باره را دارند و ما امیدواریم در سالی که به نام سال دولت، ملت،‌همدلی و همزمانی نام‌گذاری شده است به عنوان نمایندگان ملت بتوانیم هم نظرات تیم مذاکره کننده را شنیده و هم نقطه نظرات خود را به آنها انتقال دهیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: در مورد پذیرش و اجرای پروتکل الحاقی نظرات مخالف بسیاری در مجلس وجود دارد و راه برای تصویب آن هموار نیست./فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار