سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50099
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عربستان در صدد تفرقه‌افکنی در ارتش پاکستان
Print This Post

نشریه نیشن پاکستان در یادداشتی به انتقاد شدید از رویکرد عربستان در مواجهه با پاکستان پرداخته و نوشته است که اکنون بحث تمامیت ارضی عربستان مطرح نیست، بلکه این کشور به دنبال اهداف سلطه‌جویانه در منطقه است

به گزارش سلام دلفان، در ادامه مخالفتها با مشارکت پاکستان در اقدام نظامی در یمن، نشریه «نیشن» پاکستان این هفته در یادداشتی، به شدت از سیاست‌های عربستان در یمن انتقاد کرده و آن را دارای اهداف سلطه‌جویانه دانست.

خالد محمد نویسنده این یادداشت در ابتدا آورده است: «اگر به می‌گفتم که عربستان سعودی ارتش پاکستان را می‌خواهد، اما فقط سربازان و افسران سنی آن‌‌ را، واکنش شما چه بود؟ اگر به شما می‌گفتم که برنامه‌های آموزشی در عربستان اکنون فقط مختص سربازان و افسران سنی است، آیا همچنان باور می‌کردید که جنگ یمن توجیه‌پذیر است؟»

وی با اشاره به استدلالی که در مورد در خطر بودن اماکن مقدس مسلمانان در عربستان مطرح شده، نوشته است که مسئله جنگ یمن، «این نیست. این نبردی برای حفظ تمامیت ارضی عربستان سعودی نیست، بلکه جنگ قدرتی سلطه‌جویانه از سوی آن‌ها برای بازگرداندن رهبری است که خودشان برگزیده‌اند (عبد ربه منصور هادی).»

وی در ادامه با اشاره به اینکه سعودی‌ها در دو هفته اخیر تلاش کرده‌اند طوری وانمود کنند که ارتش پاکستان خود خواستار مداخله در یمن است، نوشته است: «بگذارید بررسی کنیم و ببینیم عربستان سعودی چه درخواستی کرد. در روزهای اول درگیری، گفته می‌شد که پاکستان خود می‌خواهد مشارکت داشته باشند. این گفته بعدا، پس از آنکه جهان دید پاکستان بی‌طرفی اتخاذ کرده، تغییر کرد و اعلام شد که سعودی‌ها می‌خواهند نیرویی کامل از ارتش پاکستان تحت فرماندهی آنان قرار گیرد. در دیدار اخیر سران دولت پاکستان و پادشاهی سعودی، تأکید شد که مشارکت عربستان، تنها برای محافظت از تمامیت ارضی عربستان و اماکن مقدسه است. اما مسئله اینجاست که وقتی شما سربازان ما را تحت فرماندهی سلطنت سعودی قرار می‌دهید، آنطور که آن‌ها خواسته‌اند، فرماندهان ما دیگر فرمانده این واحدها نیستند. آن‌ها دستورات خود را به جای راورپندی، از ریاض می‌‌گیرند. اگر به آن‌ها دستور داده شد که به یمن حمله کنند، مجبورند تبعیت کنند.»

نویسنده مطلب در ادامه با اشاره به اینکه ارتش و نیروهای امنیتی پاکستان در ماه‌های اخیر در مبارزه با گروه‌های تروریستی در این کشور پیشرفت خوبی داشته‌اند، نوشته است که درست در زمانی که پاکستان در آستانه پاکسازی خود از تهدید تروریسم است، عربستان علیه یمن دست به حمله زده است.

نیشن با اشاره به اینکه زمانی که یک سرباز در لباس نظامی قرار می‌گیرد برای کشور خود می‌جنگد، نوشته است: «حالا که ارتش و مردم پاکستان پس از سال‌ها برای اولین بار برای نابود کردن بلای تروریسم و افراطی‌گری متحد شده‌اند، سعودی‌ها تلاش می‌کنند نه فقط مردم ما، بلکه ارتش ما را نیز دچار تفرقه کنند… وقتی اعلام می‌شود که تنها نظامیان مورد پذیرش در درگیری یمن سربازان سنی هستند و نه شیعه‌ها، روشن است که این تلاش برای تفرقه‌افکنی در ارتش ما با استفاده از زمینه‌های مذهبی است.»

خالد محمد در ادامه با اشاره به تلاش رسانه‌ها برای توجیه مداخله ارتش پاکستان در درگیری یمن، نوشته است: «زمانی که رسانه‌ها در حال توجیه کردن هستند، این سوالات را از خود بپرسید:

زمانی که نبرد خود با تروریسم را آغاز کردیم، کدامیک از این کشورها به نیروهای نظامی ما تجهیزات، لوازم و حمایت مالی ارائه کردند؟
کدامیک از آن‌ها از حمایت مالی افراط‌گراها و گروه‌هایی که همین الان هم حمایت می‌شوند، دست برداشت؟
در حالی که ما برای بقای خود می‌جنگیم، چرا باید از ما خواسته شود سربازان خود را به نبردی بفرستیم که هیچ ربطی به ما ندارد، اما این پتانسیل را دارد که اگر ما در آن جانب یک طرف را بگیریم، داخل مرزهای ما حمام خون به راه بیفتد؟ چرا کسی در مورد این پتانسیل صحبت نمی‌کند؟

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار