سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50479
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » خشم اسرائیل از خبر تحویل اس 300 به ایران
Print This Post

بلافاصله پس از اعلام تحویل این سامانه، اسرائیل تصمیم روسیه برای لغو ممنوعیت تحویل سامانه موشکی اس 300 به ایران را محکوم کرد!

به گزارش سلام دلفان، در پی توافق اولیه مذاکرات هسته ای در لوزان، رئيس‌جمهوري روسيه دستور ممنوعيت فروش سامانه دفاع موشکی اس ــ 300 به ايران را لغو کرد.

دفتر مطبوعاتی کرملین اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» با امضای مصوبه‌ای، انتقال موشک‌های زمین به هوای اس-۳۰۰ به ایران را امکان‌پذیر کرده است.

پس از این دستور پوتین، وزارت امور خارجه روسيه نيز بيانيه ای در اين زمينه صادر کرد و «سرگئی لاوروف» وزير خارجه روسيه هم گفت: فروش و تحويل اين سامانه به ايران، خطر و تهديدي عليه هيچ کشور ديگري نيست.

وزارت دفاع روسيه نيز اعلام کرد که سامانه اس-300 بسرعت تحويل ايران خواهد شد.

خشم اسرائیل و موضع مبهم آمریکا

بلافاصله پس از اعلام تحویل این سامانه، اسرائیل تصمیم روسیه برای لغو ممنوعیت تحویل سامانه موشکی اس 300 به ایران را محکوم کرد!

وزير اطلاعات و امور راهبردي رژيم صهيونيستي در اولين واکنش مقامات اسرائيلي به خبر تحويل اس-۳۰۰ به ايران گفت: تحويل اين سامانه به ايران نتيجه مشروعيت بخشيدن به جمهوري اسلامي ايران در تفاهم لوزان است.

وی با هشدار نسبت به این اقدام افزود: به جای اینکه جلوی ایران را در حمایت از فعالیتهای تروریستی بگیرند(!) به این کشور اجازه می‌دهند سلاحهای پیشرفته دریافت کند.

یک مقام دیگر صهیونیستی نیز در گفت‌وگو با کانال ۲ رژیم صهیونیستی مدعی شد: تحویل سامانه اس-۳۰۰ به ایران توازن قدرت در منطقه را برهم خواهد زد.

همچنین يک مقام نظامي آمريکا نيز در واکنش به اين لغو گفت: اين اقدام باعث افزايش قابليتهای نظامی ايران می شود.

سامانه دفاع موشکی اس ــ 300 چیست؟

اس-300 سامانه موشکي سطح‌به‌هواي دوربرد و خودکششي با قابليت استفاده در تمامي ارتفاع‌هاست که در ابتدا براي رهگيري هواپيماها و موشک‌هاي کروز ساخته شده و بعدها توانايي رهگيري موشک‌هاي باليستيک نيز به آن افزوده شد.

اس-300 پي‌ام‌او يکي از مرگبارترين موشکهاي زمين به هواي قابل استفاده در تمامي ارتفاع‌ها به شمار مي‌رود که توانايي پيگيري همزمان 100 هدف و درگيري با 12 هدف را دارد.

روسيه در سال 2007، قراردادي را براي فروش موشک هاي اس 300 به ايران به ارزش 800 ميليون دلار را امضا کرد. مسکو در سال 2010 و در پي قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل براي متوقف کردن فروش سلاح به ايران به خاطر برنامه انرژي هسته اي مناقشه برانگيز آن، اين قرارداد را معلق کرد.

پس از آن ايران عليه شرکت دولتي صادرات سلاح روسيه “روسوبورون اکسپورت” در دادگاه مصالحه و داوري ژنو اقامه دعوا کرد و روسيه نيز به ايران پيشنهاد يک مصالحه را داد که براساس آن سامانه موشکي دفاع هوايي آنتي-2500 را به ايران تحويل دهد، اما ايران اين پيشنهاد را رد و بر اجراي توافقنامه اصلي تأکيد کرد.

هم اکنون با توافق اولیه و شفاهی که در لوزان سوئیس صورت گرفت، پوتین دستور تحویل این سامانه را صادر کرده است.
منبع: ابنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار