سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50585
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
خانه » اخبار برتر » نقدی بر سخنان عجیب فرماندار کوهدشت درباره مالکیت سد گاوشمار دلفان (معشوره)
Print This Post
سدی در دلفان به نام کوهدشت

فرماندار کوهدشت : کوهدشت در پایین‌دست سد معشوره قرار دارد و شهرستان دلفان در بالادست، آب سر بالا نخواهد رفت که سد معشوره برای دلفان باشد، از این‌رو سد معشوره متعلق به کوهدشت است.

سلام دلفان – این سد که چند منظوره است، برای اهدافی از جمله اشتغالزایی ، تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلابها و روانابهای سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی منطقه احداث می شود.

این سد در صورت بهره برداری خواهد توانست که در بیکارترین استان کشور ۱۲ هزار شغل ایجاد کند. همچنین برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان ۲۷۱ میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ شده که از این میزان آب علاوه بر بخش کشاورزی، ۱۷ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و ۶ میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

اگرچشم شیطان کور و در صد سال آینده و شاید دویست سال آینده این سد احداث شود قرار است بخشی از آب ذخیره شده آن برای اراضی تشنه منطقه کوهدشت پمپاژ گردد. همین امر باعث شده مسئولین کوهدشت بارها و بارها این سد را با همان نام معشوره اما متعلق به کوهدشت معرفی کنند.

خبرگزاری فارس نوشت: فرماندار کوهدشت با اشاره به اینکه افت آب سفره‌های زیرزمینی دشت کوهدشت به ۲۱ تا ۲۲ متر رسیده است گفت : طی دهه ۸۰ تا ۹۰ افت آب سفره‌های زیرزمینی دشت کوهدشت ۱,۲ متر بوده است که بعد از ۱۰ سال به ۱۲ متر رسید و اینک به ۲۱ تا ۲۲ متر رسیده است.

محمدکرم محمدی اضافه کرده است : دو دیدگاه در مورد سد معشوره وجود دارد، یک دیدگاه این است که معشوره فقط یک سد برقی شود و دیدگاه دیگر این است که برقی آبی شود، هر دو دیدگاه معایب و مزایای خود را دارد، اما در هر صورت معشوره قطعا اجرایی می‌شود.

• وی در یک تحلیل (به ظن خود) علمی ادعا کرده است سد معشوره متعلق به دلفان نیست!!!

فرماندار کوهدشت اظهار داشته است : کوهدشت در پایین‌دست سد معشوره قرار دارد و شهرستان دلفان در بالادست، آب سر بالا نخواهد رفت که سد معشوره برای دلفان باشد، از این‌رو سد معشوره متعلق به کوهدشت است.

• در رابطه با سخنان بسیار علمی ایشان (!) ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد:

آیا اراضی مورد اشاره ایشان که قرار است آبرسانی شوند همگی در مجاورت رودخانه کشکان قرار دارند تا استدلال پایین دست بودن ملاک باشد؟

بدون شک چنین نیست و فاصله بین این اراضی تا رودخانه و نیز آب پشت سد سبب می شود از طرح پمپاژ آب استفاده گردد و در این صورت هیچ فرقی بین پایین دست و بالادست بودن وجود ندارد و دستگاه های پمپاژ آب کار خود را می کنند.

ضمنأ سد گاوشمار (معشوره) چند منظوره است و آبرسانی به زمین های تشنه کوهدشت تنها هدف احداث این سد نیست.

اشتغالزایی ، تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلابها و روان آبهای سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی منطقه دلفان و کوهدشت از جمله این اهداف است.

موردی که کمتر درباره آن صحبت شده و با احداث این سد بایستی به آن توجه شود بحث گردشگری منطقه است. گاوشمار یک منطقه گردشگری باستانی است و حتی آثار پل احداثی دوران ساسانیان نیز در آن وجود دارد ، زیبایی طبیعت بکر این منطقه هر ساله محل تفریح و گردش مردم دلفان و شهرستان های اطراف است. با احداث این سد موضوع جذب گردشگر از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بدون شک این مطالبه عمومی مردم دلفان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

متاسفانه در زمان بررسی اولیه تعیین مکان این سد به دلیل عدم آشنایی کارشناسان مربوطه با ریشه های فرهنگی منطقه سبب شد یک نام جعلی و بی ریشه که هیچ سنخیتی با منطقه ندارد برای این سد گذارده شود و اکنون این سد در حال ساخت به همین نام به ریشه (معشوره) خوانده شود.

مردم دلفان و رسانه های این دیار بارها و بارها در رابطه با استفاده از این نام برای سد مورد نظر اعتراض کرده و در آخرین بازدید استاندار لرستان از محل احداث سد ، مهندس بازوند از این سد بنام سد گاوشمار یاد کرد و قول داد پیگیر تغییر نام این سد از معشوره به گاوشمار باشد.

سخنان غیرکارشناسی فرماندار کوهدشت نه تنها برای تسریع در احداث این سد کارساز نیست بلکه با نگرش به حساسیت مردم دلفان به این نام بی ریشه (معشوره) و همچنین بی مهری های مسئولین گذشته ، باعث تنش و نمک پاشیدن به زخم آنان می گردد.

فرماندار کوهدشت بهتر است اگر طرح و برنامه ای دارد آن را برای جذب اعتبار و تسریع در کار احداث سد بکار گیرد نه اینکه با سخنان تنش آمیز سعی در مشوش کردن افکار عمومی منطقه داشته باشد.

منبع: نسیم دلفان

 

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۲۳

  فرماندار كوهدشت از عصر تكنولو‍ژي خيلي عقبه

 2. نویسنده دیدگاه: میربگ
  فروردین ۲۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۰۰

  دوستان دلفانی،
  نام گذاری این سد بسیار با برنامه بوده است.آب شهرستان الیگودرز را به قم انتقال دادند و نام آن را “طرح انتقال آب قمرود” گذاشتند!!! حال میخواهند آبهای ما را به شهرستان کوهدشت انتقال دهند، تعداد زیادی از روستاهای ما را خالی از سکنه کنند و حتی اسمی از نام کهن و بومی “گاوشمار”را روی این طرح نگذارند،تا خیلی از همشهریان متوجه این ظلم عظیم به دلفان محروم نشوند؟! امیدواریم استاندار محترم هرچه سریعتر اسم زیبای گاوشمار را جایگزین نام بی ربط و بیگانه ی معشوره کنند. (زنده باد دلفانی بیدار)

 3. نویسنده دیدگاه: یوسفوند
  فروردین ۲۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۸:۲۶

  متاسفانه آقای کرم محمدی در الشتر هم فردی احساسی و در مسائل سیاسی بسیار تند عمل می کردند، ضمن اینکه همیشه حاشیه ساز بودن، الان ده ساله من در شهرستان دلفان تدریس می کنم ، و در طول این مدت جز خوبی و محبت چیزی از این مردم نجیب و شریف ندیده ام . بعنوان یک الشتری از مردم دلفان عذر خواهی می کنم!!!!!!!!!!!!!!!

 4. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  فروردین ۳۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۹:۵۹

  با سلام
  اولا سد هر اسمى كه داشته باشه فرقى براى شهرمون نداره جه معشوره جه هه كاوشمار، دوما اين اشتغالزايى 12 هزار نفرى كه ذكر كرديد امكانش هس كمى بيشتر توضيح بدهيد در كجا مشغول ميشن ، سوما جه فرماندار كوهدشت بكه جه نكه آب اين سد به سمت كوهدشت سرازير ميشه كه امكان استفاده از آن در اراضى كشاورزى شهرمون مقدور نيست مكر با استفاده از بمب هاى عظيمى كه هزينه بالايى رو ايجاد ميكنه و با توجه به شيب اراضى اطراف سد شهرمان بعيد به نظر ميرسد كه اين روش مناسب باشه در ضمن جاذبه منطقه كاوشمار به طبيعت بكر و متحضر به فرد آن ميباشد كه با احداث سد بخش عظيمى از آن زير آب ميرود همجنين منطقه كاوشمار منطقه باستانى ميباشد كه با احداث سد بيم تخريب بخش عظيمى از آن ميرود، براى توليد برق نيز امروزه روش هاى با بازدهى بالاتر و هزينه اقتصادي و ريست محيطي كمتر كه شهرستانمان بتانسيل آنرا دارا ميباشد وجود دارد كاش اين بودجه در اين قسمت ها مصرف شود. حال با توجه به مطالب ذكر شده احداث اين سد نياز به كار كارشناسى بيشترى دارد كه خواهشمنديم مسولان با كار اصولى و به دور از سطحى نكرى اين مسئله را بررسى نمايند

 5. نویسنده دیدگاه: سید حسین
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۴۰

  با سلام مسئولان دلفان انگار خواب هستید
  نماینده محترم شهرستان جناب آقای سوری چرا پی گیر مطالبات و حق و حقوق دلفان نیستید
  مگر شما نماینده ما هم نیستید

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار