سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50882
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » طرح استاني شدن انتخابات به صحن مجلس آمد
Print This Post

رئيس كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس در مورد طرح استاني شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي گفت: اين طرح اكنون چاپ شده و در صحن مجلس در كازيو نمايندگان قرار گرفته است.

به گزارش سلام دلفان؛ امير خجسته اظهار داشت: امروز بيش‌ از 70 امضا از نمايندگان جمع‌آوري شد كه خارج از نوبت در صحن طرح استاني شدن انتخابات به صحن مجلس آمد علني قبل از انتخابات امسال به تصويب آن‌ها برسد.
وي در ادامه اشاره كرد: اين طرح تا اول خردادماه امسال تعيين تكليف شده و در صورت تأييد، انتخابات مجلس دهم از اسفند امسال به صورت استاني برگزار مي‌شود.
طرح استانی شدن انتخابات كه در ادوار گذشته مطرح شده بود، بار دیگر در مجلس نهم و در آذرماه 93 با امضای 169 نماینده و البته با تغییرات تازه‌ای مطرح شد. همان موقع نمایندگان با 133 رای موافق و 64 رای مخالف یک فوریت بررسی آن را به تصویب رساندند تا شاید بتوانند به پروسه کشدار و چندین ساله تصویب این طرح پایان دهند و انتخابات مجلس دهم در اسفندماه سال جاری را بر مبنای آن برگزار کنند.
اگر این هدف عملی شود در آن صورت در انتخابات مجلس دهم، استان‌ها حوزه‌های انتخابی اصلی و شهرستان‌های هر استان حوزه‌های فرعی محسوب خواهند شد. هر کاندید در حوزه انتخابی فرعی مورد نظر خود ثبت نام خواهد کرد اما این بار نه فقط رای دهندگان آن حوزه فرعی بلکه همه رای دهندگان استان مربوطه می‌توانند به او رای دهند.
در هر حوزه نامزدها برای کل استان انتخاب می‌شوند و نامزد انتخابات باید از حوزه انتخابی خود 15 درصد آراء را به‌دست آورد و در این صورت آراء وی در کل استان با سایر نامزدها مقایسه خواهد شد، لذا تنها آراء نامزدهایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که 15 درصد آراء حوزه انتخابی خود را به‌دست آورده باشند. پس از آن هر نامزدی که بیش‌ترین آراء را در استان به‌دست آورده باشد، نماینده استان خواهد شد.
بر اساس این مصوبه اگر نامزدی از حوزه انتخابی‌اش 15 درصد آراء را به‌دست نیاورده باشد، حتی اگر در مرکز جمعیت نیز آراء بالایی داشته باشد، نمی‌تواند به مجلس راه پیدا کند.
شنيده مي‌شود علي لاریجانی رئیس مجلس نیز به عنوان یکی از اعضای کمیسیون شوراها با این راهکار برای استانی شدن انتخابات موافقت كرده است. به گفته نمایندگان قرار نیست تعداد نمایندگان فعلی هر استان با اجرای این طرح کاسته شود.

منبع: یافته

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار