سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 50902
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۷ نظر
خانه » اخبار برتر » توضیحات عضو هیئت رئیسه مجلس درباره طرح «استانی شدن انتخابات مجلس»
Print This Post

عضو هیئت رئیسه مجلس، با بیان اینکه «استانی شدن انتخابات به معنای انتخاب نمایندگان تنها در سطح استان‌نیست»، گفت: با تصویب این طرح کسی نماینده شهر خواهد شد که از مجموع آرای استانی بیشترین رأی را کسب کرده است.

به گزارش سلام دلفان، سیدشریف حسینی درباره تغییر دستور صحن علنی مجلس و موافقت نمایندگان با بررسی طرح استانی شدن انتخابات، گفت: بر اساس تبصره یک ماده 104 آیین‌نامه داخلی مجلس، حداقل 50 نفر از نمایندگان می‌توانند از رئیس جلسه مجلس تقاضای تغییر دستور کار مجلس را داشته باشند که گزارش چاپ شده کمیسیون خارج از نوبت در دستور کار جلسه علنی قرار گیرد.
وی ادامه داد: بر این اساس، 50 نماینده در نشست علنی امروز مجلس پیشنهاد تغییر دستور را مطرح کردند که این پیشنهاد با ۱۴۲ رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید و بر اساس این تبصره، رسیدگی به گزارش مورد تقاضا از همان جلسه یا جلسه بعد شروع می‌شود.
عضو هیئت رئیسه مجلس درباره هدف از بررسی این طرح اظهار کرد: استانی شدن انتخابات مجلس شرایط بهتری در جهت ارتقای کیفی مجلس ایجاد می‌کند و برخلاف ذهنیتی که در جامعه درباره این وجود دارد، استانی شدن انتخابات به معنای انتخاب نمایندگان تنها از سوی استان‌ها و نادیده گرفتن حق شهرهای کوچک نیست؛ بلکه این انتخابات با حفظ سهمیه حوزه‌های انتخابیه و با هدف پاسخگویی استانی نمایندگان برگزار می‌شود.
حسینی اضافه کرد: اجرای این طرح باعث خواهد شد افراد شاخص وارد مجلس شوند و سطح کیفی مجلس ارتقا یابد؛ شرایط خرید و فروش آرا که بعضا در برخی شهرهای کوچک انجام می‌شود به حداقل برسد، ضمن اینکه مردم شهرهای کوچک می‌توانند با تمام نمایندگان استان ارتباط داشته باشند و هر نماینده در قبال کل استان مسئولیت دارد.
نماینده اهواز در مجلس درباره شرایط ثبت‌نام کاندیداها در انتخابات استانی گفت: پس از تصویب این طرح و تأیید شورای نگهبان، انتخابات مجلس شورای اسلامی به این شکل خواهد بود که کسی که می‌خواهد نامزد نمایندگی مجلس در یک شهر شود، باید سه شرط کلی داشته باشد که این سه شرط شامل تولد در آن شهر، پنج سال سابقه سکونت در حوزه انتخابیه مورد نظر یا سابقه یک دوره نمایندگی آن شهر را داشته باشد تا بتواند برای انتخابات مجلس نام‌نویسی کند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: انتخاب نماینده شهرهای کوچک در این طرح به این شکل است که فردی نماینده شهر خواهد شد که از بین همه نامزدهای حوزه انتخابیه، بیشترین رأی را در استان کسب کند.

تغییر دستور صحن علنی مجلس شورای اسلامی و بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس، پیشنهادی بود که امروز با ۱۴۲ رأی موافق، ۶۸ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

بر اساس طرح اصلاحی کمیسیون شوراها، نامزدهای انتخاباتی باید از حوزه انتخابیه خود حداقل ۱۵ درصد آراء آن حوزه را به‌دست آورند که در صورت تحقق این موضوع آراء وی در کل استان مربوطه با سایر نامزدها مقایسه می‌شود، سپس هر نامزدی که بیشترین آرا را در استان به‌دست آورده، نماینده استان خواهد شد.

به طور مثال هفت نفر در یک حوزه انتخابیه رأی بالای 15 درصد را کسب می‌کنند، از این‌رو رأی این هفت نفر با رأی نامزدهای دیگر که شرایط مربوط را کسب کرده‌اند، مقایسه شده و در نهایت افرادی که بیشتری رأی را کسب کرده‌اند، به‌عنوان نماینده انتخاب می‌شوند.

منبع:خانه ملت

 1. نویسنده دیدگاه: ع.ا
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۳:۵۴

  سلام
  با استانی شدن مسیر بهارستان برای دکتر بهمانی هموار خواهد شد.انشاالله

 2. نویسنده دیدگاه: نورابادی
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۶:۳۷

  گرچه این طرح جنبه های مثبتی چون امنیت برگزاری انتخابات توسط مجریان و پایین امدن حساسیت های منطقه ای را و انتخاب دکتر ها و مهندس ها بدنبال دارد بیشتر چهره های مطرح استانی شانس موفقیت در انتخابات را دارند و در واقع جنبه اشرافیگری ان و حذف طبقات پایین را بدنبال دارد که با اصول و ارزش های نظام اسلامی فاصله دارد روزی که با طرح قانون حضور فوق لیسانس ها جمع کثیری از فرزندان ملت را که به علت مشغله های کاری مدیریتی از ادامه تحصیل محروم شده بودند در صحن مجلس اسلامی رای لازم را کسب کرد تحلیلگران سیاسی ان را مخالف ارمان های نظام دانستند حال شاهد فاصله بیشتر نیرو های خدوم مناطق کوچکتر در مجلس های اتی خواهیم بود

  • نویسنده دیدگاه: نورآبادی
   اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۸:۴۷

   سلام دوست عزیز فکر کنم دقیقاً مطلب رو خوب نخوندی و متوجه کل مطلب نشدی وگرنه انتقاد نمیکردی چون برای هر شهر از بین کاندیداهای همان شهر فردی انتخاب میشود که بیشترین رای را در استان داشته باشد هر چند به نظر حقیر برای نماینده مجلس شدن مدرک کارشناسی ارشد هم مدرک بسییییار پائینی هست، برای استخدام یک کارمند ساده در یک اداره کوچک چه آزمونهای جور با جور و گوناگون و مصاحبه و گزینشهای متفاوتی را بعمل می آورند ولی برای نماینده شدن هیچ گونه پایش علمی و اطلاعاتی(اطلاعات عمومی و تخصصی مثل آشنائی کامل با قوانین جاری کشور) بعمل نمی آید و لذا بنظر حقیر برای نماینده شدن باید آزمونهای بزرگ و جامع ای از کاندیداها بعمل آید تا مجلسی قوی و کارا داشته باشیم و نماینده ای به مجلس نرود که فرق npt با mpt (در مجلس جاری همین مساله پیش آمد) را نداند.

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۶:۳۸

  بله

 4. نویسنده دیدگاه: تحلیلگر
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۹:۰۳

  طرح استانی شدن انتخابات باعث امنیت آرا وصحت بیشتر انتخابات می شود و دیگر از جنجال های سیاسی دز مناطق کوچک خبری نیست در اکثر کشورهای مترقی جهان انتخابات به صورت استانی یا ولایتی برگزار می شود و چهره های شاخص هر استان به محلس راه پیدا می کنند .
  متأسفانه شهرستان دلفان در ادوار گدشته شاهد درگیری های منطقه ای وطایفه ای شده است به گونه ای که افراد زیادی جان خودرا بدین خاطر از دست داده اند .
  افرادی با این طرح مخالفند که بیشتر برروی تغلب و درگیریهای منطقه ای تکیه می کنند که شاید بر اثر جنجال و حساسیت های منطقه ای بتوانند آرا خود را بالا ببرند .
  چهره های شاخص استان کسانی خواهند بود که بتوانند ایده ها و نظرات علمی خود را در سطح استان به مردم نشان دهند وباعث حضور برترین های استان می شود.
  در طول عمر انقلاب طرحی بهتر از این هنوز به تصویب نرسیده است .

 5. نویسنده دیدگاه: محمد مهدي
  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۱:۳۳

  جدي فكر ميكنيد با اين شرايط محمدي رقيب داره؟
  دور قبل نفر اول دلفان بود
  اينطور بشه نفر اول استان ميشه

 6. نویسنده دیدگاه: ناج
  اردیبهشت ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۵:۳۰

  با استانی شدن انتخابات چهره هایه مطرح و با سواد به مجلس راه خواهند یافت.
  دکتر بهمانی یقینا یکی از این چهره ها خواهد بود انشاالله.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار