سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51012
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
خانه » اخبار برتر » مصاحبه با رزمنده پاسدار حسینعلی سهرابی از اولین مؤسسین سپاه پاسداران دلفان
Print This Post
به مناسبت سالروز تشکیل سپاه پاسداران

دوم اردیبهشت سالگرد تاسیس نهاد انقلابی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. به همین مناسبت جهت اطلاع از چگونگی شکل گیری این نهاد مقدس به سراغ یکی از اولین مؤسسین سپاه دلفان برادر پاسدار حسینعلی سهرابی رفتیم تا از کم و کیف نحوه تشکیل سپاه برایمان بگویند.

به گزارش سلام دلفان، دوم اردیبهشت 1358 سالروز تشکیل سپاه پاسداران با تدبیر بنیان‌گذار انقلاب اسلامی است. دلیل تصمیم امام، سیل گسترده‌ی دشمنی‌هایی بود که با انقلاب اسلامی آغاز شده بود و هنوز هم پایان نیافته است. بر این اساس، وظیفه‌ی سپاه، حفاظت از کیان انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن است. این مسئله بهانه‌ای شد تا به‌سراغ یکی از اولین مؤسسین سپاه پاسداران دلفان برویم. «برادر پاسدار حسینعلی سهرابی»، اولین مسئول لجستیک سپاه پاسداران دلفان در ابتدای تأسیس، میهمان این گفت‌وگوی ماست. وی در این گفت‌وگو برخی از ناگفته‌ها و کمترشنیده‌های روند تأسیس و شکل‌گیری این نهاد را مورد بحث قرار داده است.

DSC00523

به‌عنوان اولین سؤال، بفرمایید که چطور شد که شما یکی از موسسین سپاه شدید و عوامل و زمینه‌های تشکیل سپاه چه بود؟

برای اینکه به این سؤال پاسخ داده شود، بایستی بررسی روشنی از اوضاع و شرایط اوایل انقلاب ارائه شود، تا بدانیم که اصلاً سپاه چرا و چطور ایجاد شد و ضرورت‌های تأسیس آن چه بود؟ به این منظور شرح کوتاهی از آن دوره را عرض می‌کنم.

اوایل دی ماه ما سال 1357 حاج شیخ محمد تقی جهانگیری از روحانیون بنام دلفان و شیخ حیدر علی جعفری از روحانیون اصفهان که از چندین سال قبل در دلفان سکونت داشتند و با مبارزین تهران و خرم آباد در ارتباط بودند، شب ها در خانه عالم نوراباد جلساتی را پیرامون مسائل روز از جمله تظاهرات شهرهای اطراف و بیانیه های امام و .. برگزار می کردند. بهمن ماه با شروع تظاهرات شیخ جعفری بحث تشکیل کمیته انقلاب را مطرح کردند و با 20نفر اعضای اصلی(شهید محمد علی یوسفوند،عباسعلی خیر اللهی ،صید مراد حسینی، علی رحم قرباقستانی،قدرت هدایتی،محمد عینی و چند نفر دیگر ) کمیته انقلاب را تشکیل دادیم.111

ژاندارمری نورآباد در حال فروپاشی بود که شیخ محمدتقی جهانگیری گفتند تمام سلاح های ژاندارمری توسط فرمانده ژاندارمری فروخته شده به کاکاوند، ما هم به سمت ژاندارمری رفتیم، حدود 5 یا 6 سرباز در ژاندارمری بودند و فرمانده هم رفته بود، شیخ محمد تقی جهانگیری که بزرگ ما بود را به عنوان فرمانده انتخاب کردیم و طبق دستورات ایشان کار می کردیم که ایشان گفتند چند نفر از طایفه اولاد قباد می شناسم که سلاح دارند، رفتیم و سلاح ها که چند اسلحه کلاشینکف و تک لول بود را آوردیم ، همان شب قرار بود سلاح های ژاندارمری از کاکاوند منتقل شوند حدود ساعت 11 شب بود که چند خودرو جیب را در روستای سنجابی که حامل سلاح بودند را متوقف کردیم و تمام اسلحه ها را منتقل کردیم به منزل شیخ محمد تقی جهانگیری، چند روز گذشت تا اینکه انقلاب شد، طرح تاسیس سپاه بنا به فرمایش امام کلید خورد و آقای شیخ مهدی روشنی مسئول اطلاع رسانی به شهرهای استان شدند و خبر تشکیل سپاه را به ما دادند و یک مهلت یک هفته ای به ما دادند برای عضو گیری نیروهای مورد اعتماد، در جلسه ای که انجام شد و مسئولیت ها مشخص شد آقای خیرالله عزیزپور به عنوان اولین فرمانده سپاه شهرستان دلفان منصوب شد و بنده هم به عنوان مسئول لجستیک انتخاب شدم که برخی از صورت جلسه ها موجود است. 

1111111 (2)1111 1111111

به خرم آباد فراخوانده شدیم جهت تکمیل فرم ها برای عضویت رسمی، فرمانده سپاه استان محمد کریم محسنی بود و مسئول حسابداری استان کسی نبود جز آقای خاوری، تاریخ عضویت ما از اول فروردین 1358 بود. نیروهای انقلابی به دو دسته تقسیم شدند، یک سری به عنوان نیروهای جوانمرد به عضویت نیروی انتظامی در آمدند و یک سری به عنوان پاسدار عضو  سپاه شدند.     اوضاع کمی آشفته بود تا جایی که برخی افراد خودسرانه اقدام به نا امنی می کردند که یک نمونه از آنها ضرب و شتم شهید محمد علی یوسفوند در خیابان اصلی بود تا اینکه اوضاع کم کم آرام شد.

بنابراین امام خمینی (ره) در دوم اردیبهشت سال 1358، طی فرمانی به شورای انقلاب اسلامی، رسماً تأسیس این نهاد مقدس را اعلام کردند و شورای انقلاب با تأسیس شورای فرمان‌دهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گام اساسی را در جهت سازمان‌دهی این نهاد برداشت.

بنا به دستور امام (ره)، سپاه‌های مختلف برای حفظ انضباط در شهرها و روستاها، جلوگیری از تحریک و توطئه، جلوگیری از خراب‌کاری در مؤسسات دولتی و ملی و مراکز عمومی و سفارتخانه‌ها، جلوگیری از رسوخ عناصر فرصت‌طلب و ضدانقلابی در داخل صفوف مردم، اجرای دستور دولت موقت و اجرای احکام دادگاه‌های فوق‌العاده‌ی اسلامی تشکیل شد.

امام خمینی (ره) ولادت امام حسین (ع) را روز پاسدار نامیدند و در حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرمودند: «من از سپاه راضی هستم و به هیچ‌وجه نظرم از شما برنمی‏گردد. اگر سپاه نبود، کشور هم نبود. من سپاه پاسداران را بسیار عزیز و گرامی می‏دارم. چشم من به شماست.»

نیازمند های سپاه خصوصا نیازمند های تسلیحاتی در اوایل چگونه تامین می شد؟

بنده چون مسئول لجستیک بودم  باید خیلی از نیاز ها از جمله سلاح را تهیه می کردم، باید به تهران می رفتم  تا سهمیه سلاح های دلفان را تحویل می گرفتم، آقای محسن رفیقدوست مسئول پخش سلاح های کل سپاه بودند که پدرش هم یکی از تاجران بزرگ تهران بود و در زمینه خرید سلاح کمک مالی زیادی می کرد. اولین باری که به تهران رفتم  3 اسلحه M1 وتعداد 250 فشنگ تحویل گرفتم و به تدریج سلاح هایی چون کلاشیکف، آرپیچی و خودرو را تحویل گرفتم.

روز اولی که سپاه داشت تشکیل می شد تصور این را داشتید که ۳۵ سال بعد سپاه به این عظمت بشود حتی آقای هاشمی گفته از دولت قوی تره و دولت در برابر سپاه عددی نیست، آیا همچین تصویری داشتید تا جایی که الان افرادی از اجزای کوچکش وزیر و کاندید ریاست جمهوری و رئیس مجلس و… بشود؟
در مورد جمهوری اسلامی فکر می کردیم که این بشه اما در مورد سپاه نه، ولی مطمئن بودیم که بحث سپاه بحثی خدایی است چون بعد از انقلاب شاهد بودیم تمام دنیا مخالف انقلاب ما بودند.

از دیدگاه شما این نهاد چه نقشی در محرومیت زدایی و حل مشکات افراد جامعه از جمله شهرستان دلفان داشته است؟

بعد از پایان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ظرفیت عظیمی که در این نهاد انقلابی بود با تأکید فرمانده معظم کل قوا، سپاه به امر کمک به سازندگی و توسعه زیرساخت‌های کشور وارد شد. سپاه در خط مقدم تلاش برای توسعه و پیشرفت و محرومیت‌زدایی در نقاط مختلف کشور قرار داشته است. در شهرستان دلفان نیز تا جایی که امکان این امر فراهم شده است در جهت توسعه و پیشرفت شهرستان نقش به سزایی را القا نموده است.
در زمینه‌ی مسائل فنی، سازندگی، پل‌سازی، سدسازی، مسائل امنیتی سپاه خدمات بسیاری به ایران، نظام و انقلاب کرده است؛ البته باید این نکته را هم در نظر داشت که باید جلوی خطاها را هم گرفت؛ مثلاً امام فرمودند اگر یک سپاهی خطا کرد، چند برابر برای او حساب می‌شود.

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۲۲

  جالب بود

  • نویسنده دیدگاه: امید واران
   تیر ۲۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۴:۱۴

   جا دارد یاد کنیم از پاسداران شهید نجفی و پرندوش که در چنین ایامی در مبارزه با سوداگران مرگ به شهادت رسیدند اگر امکانش هست گزارشی از زندگی نامه این دو بزرگوار هم بر روی پایگاه خبریتان درج کنید فکر کنم این روزها بود که شهید شدند

 2. نویسنده دیدگاه: رضایی
  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۳۹

  سالروز تشکیل سپاه پاسداران را تبریک میگم، ایشالا که سایه نظام و رهبر دانشمند و فرزانه مان بر سر امت اسلامی مستدام بدارد.
  از مصاحبه تان هم استفاده کردیم، حقیقتا” بد نبود!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. نویسنده دیدگاه: فرهنگی
  اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۹:۰۹

  سلام و خسته نباشیدبه آقای سهرابی
  جالب بود هرچند جناب سهرابی می توانستند جامعتر وکاملتر توضیح دهندو به اتفاقات آن زمان – جریانات روز -احکام قضایی و جرایمی که مرحوم جهانگیری در خصوص متخلفین اعمال میکردندو…. اشاره میکردند.
  در خصوص نقش رجال طایفه اولادقباد و میربگ در تظاهرات و استقرار جمهوری اسلامی و ایجاد نظم و امنیت در سطح شهر کم لطفی فرموده بودند.
  طبق شواهد وتصاویر موجوددر تسخیر ژاندارمری و عودت اسلحه و مهمات کاکاوندو حفاظت از شهر و… آقایان – علی اشرف قبادی -چراغعلی کاوه ای – آزادخان رحیمی – بساطعلی دارایی زاده – حسن محمدی میربگ – زنده یاد مرحوم علی رضا کاوه ای – زنده یاد مرحوم ولی الله فرهادیان – زنده یاد مرحوم صفا گلمحمدی سهیم بودند.

 4. نویسنده دیدگاه: علی حسین عباسپور
  اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۰۸

  سالروز تشکیل شپاه رو تبریک عرض میکنم
  اما ای کاش سپاه … هر سال در چنین روزی جشنواره ای در شان این عزیزان برگزار کنه تا نسل امروز خاطرات مرگ و زندگی خداجویانه اینان رو بشنون و این همان کار فرهنگی و سرمایه گذاری فرهنگی ایده آله

 5. نویسنده دیدگاه: حسن آباد ی
  اردیبهشت ۳, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۴:۲۵

  سلام و درود خدا برهمه ی مجاهدان و رزمندگان دروان دفاع مقدس خصوصاً پاسداران جان برکف انقلاب اسلامی که به حق مصداق این جمله ی معروف امامند که « اگر سپاه نبود ، کشور هم نبود » و سلام بر خواهر زاده ی عزیزمان جناب آقای سهرابی که از یادگاران دوران دفاع مقدسند .

 6. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  اردیبهشت ۴, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۴۸

  سلام اقای سهرابی به نقش مهم طایفه خاوه قبل از انقلاب و زمان انقلاب
  اشاره نداشتی از جمله تهیه سلاح قبل از انقلاب و انتقال انها به خرم اباد وقم که توسط مرحوم حجت السلام امیدیان و حاج احمد امیدیان و خاندان عبدالهی انجام می گرفت و جنابعالی عضوی از این مجموعه بودید 

 7. نویسنده دیدگاه: طرفدار
  تیر ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۷:۳۷

  سهرابی شیره
  سهرابی شیره

 8. نویسنده دیدگاه: نوری
  مرداد ۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۰:۲۳

  ضمن عرض خسته نباشید حضور دست اندر کاران این سایت.
  1/کتک کاری مرحوم شهید یوسف وند قبل از انقلاب بوده که آقای خداداد عدالت جو در جریان مشروح آن حادثه هستن،
  2/تشکیل سپاه نورآباد اصلا ربطی به تسخیرزاندارمری نداره که این دومغوله جدا از هم هستند. ومرحوم جهانگیری برای اداره زاندارمری آن زمان از… استفاده کردن که سیدعلی بابایی بهتر در جریان هستن.
  3/فرمودن از اولاد قباد اسلحه آوردن خیر عده ای از اولاد قباد با اسلحه شخصی برای امنیت به زاندارمری جذب شدن.

 9. نویسنده دیدگاه: مرادی
  شهریور ۱۸, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۳:۰۷

  15 سال داشتم که شاهد کتک کاری شهید یوسفوند توسط اشخاص از خدا بی خبر بودم بالا تر از چهار راه بود که اون خدا بیامرز سوار یک دو چرخه بود قدیمی های سپاه یادشان بخیر

 10. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  شهریور ۲۹, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۲:۲۶

  سلام عالی بود

 11. نویسنده دیدگاه: خانی
  آبان ۲, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۴:۴۴

  سلام ،بهتر بود یادی از شهدای تشکیل دهنده سپاه دلفان بشود. وکسانیکه اوایل سپاه زحمت زیادی کشیدن مثل مرحوم علی رحم قرباقستانی که درمیان ما نیستند وبه رحمت خدا رفتند

 12. نویسنده دیدگاه: مهاجر
  آبان ۱۰, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۶:۱۱

  خداروح امام ره وشهدا وهمه رزمندگان وکسانیکه برای مردم واین انقلاب زحمت کشیدن را شاد کند . جالب این بود شهید یوسفوندبعد ا” فرمانده سپاه شدن ولی کسانیکه اورا کتک زدن بخشیدن وهیچ کاری با آنها نداشتند

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار