سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51259
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » خسارت 800 میلیارد ریالی سرمازدگی به کشاورزی دلفان
Print This Post
در پی کاهش دمای روزهای اخیر صورت گرفت

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان گفت : سرمازدگی در سه شب گذشته 880 میلیارد و 724 میلیون ریال خسارت به مزارع و باغهای این شهرستان وارد کرده است .

به گزارش سلام دلفان، در چند روز گذشته و به علت سرمازدگی در بخش کشاورزی به خصوص باغات، خسارات فراوانی به کشاورزان دلفانی وارد شد.

سرمازدگی پدیده ای است که در درجه  حرارت های پائین سبب ایجاد  خسارت یا از بین رفتن اندام های گیاهی می شود و این موضوعی است که سبب می شود شکوفه های بهاری لباس سبز خود را برون آورده و جامه سیاه بر تن کنند تا برای کشاورزان ثمری در برنداشته باشد.

در همین رابطه کارشناس ادره هواشناسی گفت: در روز جمعه به علت وزش باد در دلفان ما با افزایش دما رو برو بودیم بطوری که کمینه دما در این روز به 11+ درجه و بیشینه دما به 22+ درجه رسید.

وی ادامه داد: در روز شنبه دمای هوا با کاهش شدیدی 20 درجه مواجه شد و کمینه دما به 5- درجه کاهش یافت.

فرشاد بابایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان اظهار داشت: در دو شب گذشته به علت کاهش شدید دما در دلفان بیش از 90 میلیارد تومان  خسارت سرمازدگی به بخش کشاورزی شهرستان وارد شده ومتاسفانه اغلب مزارع شهرستان تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی نیستند.

وی همچنین به روشهای جلوگیری از سرمای زدگی بهاره اشاره کرد و گفت: روشهای مختلفی برای جلوگیری از سرمای دیررس بهاره وجود دارد كه می تواند جوانه های گل و میوهای تازه تشكیل شده درختان میوه را از سرما زدگی محافظت كند.

بابایی ادامه داد:  در مناطقی كه احتمال خطر سرمای دیر رس بهاره وجود دارد باید با توجه به تاریخ گلدهی ارقام مختلف یك گونه درختی، می توان از ارقام دیر گل استفاده كرد این ارقام با توجه به دیر بازكردن گل كمتر با سرما های دیر رس بهاره مواجه می شوند اخیرا در برخی مناطق از بادام های دیر گل استفاده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان استفاده از تركیبات شیمیایی را یکی دیگر از این راهکار ها دانست و گفت: استفاده از اتفن در درختان میوه­ی هسته دار در پاییز موجب دیر باز شدن جوانه ها به مدت 12-4  روز در بهار می شود. همچنین استفاده از هورمون نفتالین استیك اسید در بهار موجب به تاخیر 2-1 هفته زمان گلدهی در درختان می گردد.

بابایی با توصیه به کشاورزان گفت:کشاورزان می توانند در مناطق شیب دار و كنار تپه های ماهور در صورت احتمال وجود سرما های دیر رس بهاره محل باغ خود را در شیب های شمالی انتخاب كنند تا در اوایل بهار دیر تر گرم شده و موجب تاخیر در بیدار شدن جوانه ها گردد. ایجاد باغ میوه در كنار جنگل ها، رود خانه ها، بركه ها و كنار سواحل كه دارای هوای مرطوب و نقطه شبنم بالا هستند آسیب های سرمای بهاره را كاهش می دهد.

  این کارشناس کشاورزی اظهار داشت: نوع سطح خاك در محافظت دمای هوا تاثیر دارد و اختلاف دمای حدود 1/7 درجه سانتی گراد ایجاد میكند. برای محافظت در برابر سرما و یخبندان های ناشی از تشعشع، خاك باید مرطوب و عاری از علف های هرز و شخم نخورده باشد.

وی ادامه داد: زیرا زمین شخم خورده دارای هوای بیشتر بوده و گرمای ویژه كمتری دارد از این رو خاك شخم خورده سریع تر سرد میشود اما خاك های مرطوب دیرگرم شده و دیر تر دمای خود را از دست میدهند علفهای سطح خاك نیز نوعی هدایت كننده گرما ارخاك به هوا می باشند.

   مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلفان افزود:كشت درختان باد شكن همچون چنار زبان گنجشك، افرا و غیره در جهت شمالی كه باد های سرد می زود موجب محافظت درختان میوه از سرما می شود.

وی در پایان با بیان اینکه شغل عمده مردم شهرستان دلفان کشاورزی است از مسئولان استانی خواست جهت جبران بخشی از خسارت وارده نسبت به تخصیص اعتبار ویژه اقدام لازم را بعمل آورند.

منبع: دلفان امروز

 

  1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
    اردیبهشت ۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۱:۰۲

    باسلام وامصیبتا از این خسارت بزرگ برای مردم فقیر نوراباد

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار