سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51417
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جزئیات توقیف کشتی آمریکایی و واکنش پنتاگون + تصویر
Print This Post

کشتی مرسک تایگریس به همراه شناورهای ایرانی به محلی نزدیک جزیره لارک نزدیک سواحل ایران حرکت کرد که یکی از باریکترین بخشهای تنگه هرمز به شمار می رود. این تنگه، خلیج فارس و دریای عمان را به هم ارتباط می دهد.

یک کشتی تجاری آمریکایی توقیف و به بندر شهید باهنر منتقل شد؛ اتفاقی که از سوی منابع داخلی و همچنین رسانه‌های بین‌المللی تایید شد و علت وقوعش نیز شکایت حقوقی و مشکلاتی است که این کشتی با اداره بنادر ایران داشته است.به گزارش سلام دلفان؛  کشتی باری «مرسک تایگریس / MV Maersk Tigris» با پرچم جزایر مارشال که تحت حاکمیت آمریکا است، توسط نیروهای نظامی ایران متوقف و سپس بعد از آنکه دستور تغییر مسیر به سمت بنادر ایران را نپذیرفته، با شلیک گلوله اخطار مجبور به تغییر مسیر شده و راهی آب‌های ایران شد.

در این زمینه رویترز به نقل از پنتاگون گزارش داده که کشتی توقیف شده با نام MV Maersk Tigris از ناو آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز درخواست کمک کرده بود. یکی از مسئولان کشتی توقیف شده اعلام کرده بیست و چهار دریانورد از کشورهای شرق اروپا و آسیا در این کشتی بوده اند.

در همین راستا، یک منبع آگاه با اشاره به اینکه کشتی مذکور تجاری بوده و و با اداره بنادر ایران اختلافی داشته، اظهار داشت: اداره بنادر ایران در همین راستا به دادگاه مراجعه می‌کند که دادگاه حکم توقیف این کشتی را می‌دهد و اداره بنادر درخواست می‌کند تا این کشتی توقیف شود که این امر محقق می‌شود. این کشتی با پرچم جزایر مارشال که تحت حاکمیت آمریکا است قصد تردد داشته که توقیف می‌شود و خدمه آن اکثر اروپایی هستند و احتمال اینکه برخی از افراد آن آمریکایی باشند نیز وجود دارد.

پرس تی وی نیز ضمن تایید خبر فوق اعلام کرد مسئولان وزارت خارجه ایران اعلام کردند کشتی مرسک تایگریس به علت تخلفات مالی توقیف شده است.

نيروهاي ايراني با تیراندازی کشتي آمريکایی را به بندر عباس انتقال دادند
تصویر کشتی MV Maersk Tigris

رویترز نیز به نقل از پنتاگون آورده است که کشتی توقیف شده با نام «مرسک تایگریس / MV Maersk Tigris» از هواپیما و ناو آمریکایی در نزدیکی تنگه هرمز درخواست کمک کرده و بلافاصله یکی از ناوهای آمریکایی و همچنین جنگنده‌های آمریکایی به سمت نقطه مورد اشاره کشتی آمریکایی تغییر مسیر داده بودند.

همچنین پولیتیکو گزارش داد، پنتاگون اعلام کرده که نیروی دریایی ایران روز سه شنبه یک کشتی تجاری را در خلیج فارس توقیف کرده و به این کشتی دستور داده است وارد آبهای ایران شود. هیچ تبعه آمریکایی سوار بر کشتی تجاری مرسک تایگریس نیست و این کشتی در جزایر مارشال ثبت شده است. با این حال آمریکا با هواپیما این کشتی را تحت نظر داشت و به ناوشکن اس اس فارگت دستور داده شده بود در نزدیکترین فاصله در آبهای بین المللی حرکت کند.

وزارت دفاع آمریکا در ادامه بیانیه خود درباره این اتفاق، اعلام کردند، شناورهای گشتی ایران به نظر می رسد به کشتی مرسک تایگریس در خلیج فارس دستور داده اند متوقف شود با این حال خدمه کشتی در وهله نخست به این درخواست توجه نکردند. شناورهای گشتی ایران سپس در اطراف این کشتی تیر هشدار شلیک کردند و ناخدای کشتی پس از این اقدام دستورهای نیروهای ایرانی را اجرا کرد اما پیش از آن از کشتی های اطراف خواستار کمک شد.

کشتی مرسک تایگریس سپس به همراه شناورهای ایرانی به محلی نزدیک جزیره لارک نزدیک سواحل ایران حرکت کرد که یکی از باریکترین بخشهای تنگه هرمز به شمار می رود. این تنگه، خلیج فارس و دریای عمان را به هم ارتباط می دهد. ملوانان ایرانی و دیگر نیروها به نظر می رسد که سوار کشتی شده اند.

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار