سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51420
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » شاه جانشینش را عوض کرد/ وزارت 40 ساله سعود الفیصل پایان یافت/ حامی حمله به یمن وزیر خارجه شد
Print This Post
کودتای سیاسی پسر پادشاه؛

شاه سعودی بامداد چهارشنبه طی یک شبه‌کودتای سیاسی در اقدامی غیرمنتظره ترکیب حاکمیت این کشور را تغییر داد و ولی‌عهد، جانشین ولی‌عهد، وزیر خارجه و شماری از وزرا و مقامات کابینه را تغییر داد.

سلام دلفان –  تغییر مقامات ارشد حکومت آل سعود به قدری ناگهانی و گسترده است که توجه همه کارشناسان را به خود جلب کرده است. عزل مقرن بن عبدالعزیز از ولایت عهدی و برکناری سعود الفیصل که ۴۰ سال وزیر امور خارجه عربستان بود، عجیب‌ترین تغییر است.«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی، صبح امروز- چهارشنبه- با صدور احکامی سلطنتی عزل و نصب‌های جدیدی در برخی از پست‌های سیاسی و امنیتی ایجاد کرد.

سلمان ابتدا در حکمی «مقرن بن عبدالعزیز» را از ولی‌عهدی و نائب‌رئیسی شورای وزیران (کابینه) کنار گذاشت و «محمد بن نایف» را به عنوان ولی‌عهد جدید معرفی کرد. سلمان در حکم خود مدعی شده است که مقرن به درخواست خود از ولی‌عهدی انصراف داده است.

روزنامه لبنانی الاخبار دیروز در گزارشی نوشته بود: در حقیقت اطلاعاتی به سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان رسیده مبنی بر اینکه متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی عربستان و فرزند شاه سابق به همراه شاهزادگان دیگر سعودی از جمله «مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهد(که برکنار شده) به دنبال راهکاری برای متوقف کردن تکروی‌ های ملک سلمان و پسرش هستند، به همین علت ملک سلمان تصمیم به انتقال گارد ملی عربستان به مرزهای جنوبی گرفته تا از شر شورش احتمالی در ریاض در امان باشد.
فرزند ملک سلمان جانشین ولیعهد شد

ملک سلمان در حکمی دیگر همچنین«محمد بن سلمان» فرزند خود و وزیر دفاع را به عنوان جانشین ولیعهد منصوب کرد.

پایان 40 ساله وزارت سعودبن‌فیصل/ حامی تجاوز عربستان به یمن وزیر خارجه شد/پسر شاه، جانشین ولی‌عهد شد

سعودالفیصل برکنار شد/ خالد الجبیر وزیر خارجه جدید

پادشاه عربستان سعودی همچنین «سعود الفیصل» وزیر خارجه 75 ساله بیمار این کشور را برکنار و «خالد الجبیر» سفیر عربستان در آمریکا را به عنوان وزیر خارجه جدید منصوب کرد.بر اساس این حکم، شاهزاده سعود الفیصل وزیر مشاور در امور خارجه شد .

سعود الفیصل از 40 سال قبل وزیر خارجه عربستان است. وی تاکنون بیش از 6 بار عمل ستون مهره انجام داده و بیماری و ناتوانی جسمی او در کنفرانس‌های مطبوعاتی و اجلاس‌ها کاملا مشخص بود.

سعود الفیصل (75 ساله) که از مارس 1975 وزیر خارجه است، نقش مهمی در تدوین موضع کشورش در قبال بسیاری از بحران‌های خاورمیانه داشته است.

شاهزاده سعود الفیصل دومین فرزند ملک «فیصل بن عبدالعزیز» و برادرزاده «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه جدید عربستان است. سلمان پس از مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق این کشور، بر تخت سلطنت تکیه زد و بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کردند که پادشاه جدید وزیر خارجه را برکنار خواهد کرد و علی‌رغم تغییرات گسترده قبلی در درباره شاه سعودی، وی در سمت خود باقی ماند. وی چندی پیش در آمریکا تحت عمل جراحی قرار گرفت و درباره سعودی نیز عمل وی را موفقیت آمیز توصیف کرده بود.

پایان 40 ساله وزارت سعودبن‌فیصل/ حامی تجاوز عربستان به یمن وزیر خارجه شد/پسر شاه، جانشین ولی‌عهد شد

پیشتر یک فعال عربستانی که در شبکه‌های اجتماعی با نام «مجتهد» شهرت بسیاری را به دلیل افشای مسائل پشت پرده خاندان حاکم در عربستان کسب کرده است، از درخواست‌های مکرر سعود الفیصل برای استعفا از سمتش خبر داده بود.

همچنین بر اساس این تغییرات، «حمد السویلم» به عنوان رئیس دربار پادشاهی با رتبه وزیر انتخاب شد. همچنین خالد الیوسف به عنوان رئیس دیوان عدالت و دادخواهی تعیین شد.

«خالد بن عبدالرحمن العیسی» به عنوان یکی از اعضای شورای امور سیاسی و امنیتی انتخاب شد.شاهزاده منصور بن مقرن به عنوان مشاور پادشاه با رتبه وزیر تعیین شد.

همچنین «عمروبن ابراهیم» به قائم مقام رئیس هیئت کارشناسان هیئت دولت انتخاب شد.

تغییرات جدید دیگربر اساس احکام صادر شده، پادشاه عربستان همچنین«خالد الفالح» را به عنوان وزیر بهداشت، محمد جاسر وزیر اقتصادی و برنامه ریزی برکنار و «عادل فقیه» که تصدی وزارتخانه کار را بر عهده داشت، به عنوان وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی  تعیین کرد.

بر اساس این فرمان پادشاهی«مفرج الحقبانی»  به عنوان وزیر کار معرفی شد.

ملک سلمان همچنین «خالد بن عبدالرحمن العیسی» را از سمت معاون رئیس دربار برکنار و وی را به عنوان وزیر مشاور و عضو هیئت دولت و عضو شورای امور سیاسی و امنیتی معرفی کرد.

همچنین براساس این احکام، «عبدالرحمن الهزاع» از ریاست اتحادیه رادیو و تلویزیون برکنار شد و عبدالله الجاسر به جای وی منصوب شد.

بر اساس این تغییرات، نوره الفایض جانشین وزیر آموزش دختران از سمتش برکنار شد. حمد آل شیخ جانشین وزیر آموزش در امور پسران تعیین شد. همچنین منصور المنصور قائم مقام رئیس رسیدگی به امور جوانان برگزیده شد.

از دیگر تغییرات در خاندان حاکم، انتخاب ناصر الشهرانی به عنوان جانشین رئیس هیئت حقوق بشر بود.

پادشاه عربستان سعودی در حکمی دیگر، حقوق ماهیانه کارکنان نهادهای امنیتی و نظامی را افزایش داد.

حکومت ریاض، به علت و دلیل تغییرات عمده صورت گرفته اشاره ای نکرده، اما از زمان انتقال قدرت به سلمان زمزمه‌هایی از احتمال تغییر در ترکیب قدرت و ارتقا جایگاه محمد بن سلمان مطرح شده بود.

مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار