سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51731
تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حمایت غیررسمی پاکستان از تجاوز عربستان به یمن چگونه است؟
Print This Post
بدین ترتیب دولت پاکستان گرچه با تصویب پارلمان این کشور همچنان در ظاهر در جنگ عربستان با یمن اعلام بی طرفی می کند ولی به صورت غیر رسمی با بازگذاشتن ...

بدین ترتیب دولت پاکستان گرچه با تصویب پارلمان این کشور همچنان در ظاهر در جنگ عربستان با یمن اعلام بی طرفی می کند ولی به صورت غیر رسمی با بازگذاشتن دست چهره های تندور مذهبی عربستان برای جذب نیرو در پاکستان، عملا به آنها در این جنگ کمک غیر رسمی می کند.
حمایت غیررسمی پاکستان از تجاوز عربستان به یمن چگونه است؟

به گزارش سلام دلفان: پاکستان از دیرباز با عربستان در حوزه های نظامی و عقیدتی همکاری نزدیک داشته اند. بخش های زیادی از ارتش عربستان توسط افسران پاکستانی آموزش دیده اند. عربستان آزادانه در پاکستان مدارس دینی وهابی متعددی ساخته و از گروه های تندرو و ترویستی داخل این کشور حمایت مالی و تسلیحاتی و اطلاعاتی می کند.

عربستان طی چند دهه اخیر موفق شده گروه های زیادی از تندروهای مذهبی را سازماندهی کند و کشتار روزانه شیعیان در پاکستان و ناآرامی گاه و بی گاه در مرزهای شرقی ایران در سال های اخیر بخشی از نتایج این اقدامات می باشد.

با آغاز عملیات طوفان قاطع، عربستان تلاش زیادی را انجام داد تا پاکستان به بخشی از این جنگ تبدیل شود و نیروهای ارتش پاکستان در مرزهای یمن وارد جنگ بشوند. البته این مسئله تاکنون با مخالفت پارلمان پاکستان و گروه های مختلف سیاسی و مذهبی صورت نگرفته است. در همین راستا پارلمان پاکستان پس از مذاکرات فشرده یک هفته‌ای قطعنامه‌ای مبنی بر بی‌طرف ماندن این کشور در جنگ یمن را در ۱۰ آوریل تصویب کرد.

اما با این وجود، دولت نواز شریف که رابطه نزدیکی با آل سعود دارد چندان هم بی فعالیت درباره جنگ یمن نبوده و آنچنان عربستان را در این جنگ تنها نگذاشته است.

دولت نواز شریف اعلام کرده در صورت جنگ زمینی یمن با عربستان از این کشور دفاع خواهد کرد.

اما «امیر طلال بن عبدالعزیز» برادر پادشاه عربستان روزهای گذشته، در گفت‌وگو با شبکه آلمانی «فاکس» در مورد حملات جنگنده‌های عربستان سعودی به یمن فاش کرد که برخی از خلبان‌هایی که یمن را بمباران می‌کنند، پاکستانی هستند و بخش زیادی از بودجه ریاض صرف دستمزدهای این خلبانان پاکستانی می شود.

وی افزود: این مزدورهای خارجی – که از برخی کشورهای دیگر نیز هستند- در ازای هر پرواز ۷۵۰۰ دلار حقوق دریافت می‌کنند.

اما چند روز قبل امام جماعت مسجد مکه با سفر به پاکستان و ارتباط گیری با گروه های افراطی تلاش کرد تا از میان آنها برای جنگ با یمن نیرو جذب کند. بر اساس گزارش های منتشر شده امام جماعت مکه با برقراری ارتباط با گروه‌های افراطی همچون شورای علمای پاکستان و «سپاه صحابه» معروف به «اهل‌سنت والجماعت» بدنبال کسب حمایت چنین گروه‌هایی برای جنگ در یمن است.

این در حالیست که «شیخ صالح بن عبدالعزیز» وزیر امور مذهبی نیز قبل از شیخ خالد الغامدی امام جماعت مکه از طرف عربستان برای جلب حمایت رهبران مذهبی و بدست آوردن خدمات وهابی‌های پاکستان برای جنگ در یمن، به این کشور فرستاده شده است.

در همین حال به استناد برخی منابع پاکستانی، گروه‌های افراطی پاکستان به رهبری «طاهر اشرفی» رهبر شورای علمای پاکستان از اعزام ۱۰ هزار وهابی‌ این کشور برای جنگ در یمن خبر می دهند.

بدین ترتیب دولت پاکستان گرچه با تصویب پارلمان این کشور همچنان در ظاهر در جنگ عربستان با یمن اعلام بی طرفی می کند ولی به صورت غیر رسمی با بازگذاشتن دست چهره های تندور مذهبی عربستان برای جذب نیرو در پاکستان، عملا به آنها در این جنگ کمک غیر رسمی می کند.

این حمایت غیر رسمی از سوی دیگر سبب می شود که دولت نواز شریف گروه های سیاسی و مذهبی پاکستانی مخالف جنگ یمن را هم دور بزند.

منبع: جهان

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار