سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51908
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » موضع‌گیری نمایندگان مجلس به مصوبه سنای آمریکا
Print This Post

نمایندگان مجلس در بیانیه‌ای نسبت به مصوبه اخیر سنای آمریکا موضوع‌گیری و تاکید کردند تیم مذاکره کننده موظف به ارائه نتیجه نهایی مذاکرات به مجلس هستند.

به گزارش سلام دلفان، بیش از 200 نماینده مجلس شورای اسلامی بیانیه‌ای را در مورد مسایل هسته‌ای کشور امضا و نسبت به مصوبه سنای آمریکا موضع‌گیری کردند.
متن این بیانیه که از سوی ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس قرائت شد، به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

1.مذکرات هسته‌ای به مرحله پر اهمیتی رسیده است و اقتضا دارد با دقت رفتارهای 1+5 به خصوص دولت آمریکا مورد ارزیابی قرار گیرد. بیش از یکسال و اندی از مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد و علی رغم برخی دعاوی غیرمنطقی آمریکا، مصوبه اخیر مجلس سنا نشانگر زیاده خواهی دیگری است که ما در پس ژست‌های دمکراتیک بار‌ها پس از انقلاب، آن را آزموده‌ایم.

2. اینگونه رفتار در قواعد مذاکرات بین المللی نامی جز مکر ندارد و نتیجه آن امری به جز عدم اعتماد نیست، لذا ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صراحت اعلام می‌داریم:

الف- وارد نمودن مصوبه کنگره به عنوان مولفه جدیدی در تایید نتایج مذاکرات نمی‌تواند عامل چانه زنی دیگری به حساب آید، بلکه به عکس مذاکره کنندگان محترم کشور باید در مورد تاثیرات ورود این عامل، واکنش مناسب نشان دهند و آنرا در نتایج مذاکرات به طور جدی در نظر بگیرند.

ب- شرایط بازرسی‌های آژانس صرفا مطابق عرف و قواعد بین المللی مجاز می‌باشد و همانگونه که خروج از چار چوبNPT برای کشور‌ها امری مذموم می‌باشد، بعضی نظارتهای آژانس نیز تخریب کننده NPT خواهد بود، لذا رعایت این نظامات باید در نتیجه مذاکرات دیده شود.

ج- اگر چه استخدام زبان تهدید در دیپلماسی چیزی جز جیغ ناشی از ترس به حساب نمی‌آید، برای دولت آمریکا که خود بار‌ها تقاضای مذاکره در موضوع هسته‌ای را نموده است، چنین رفتاری سخیف‌تر است. لذا همانگونه که ملت بزرگوار ایران در طی 35 سال پس از انقلاب به اینگونه تهدیدات وقعی ننهادند، مذاکره کنندگان که نمایندگی این ملت را به عهده دارند، پاسخی در خورشان را بدان‌ها داده و نشان دهند قلمرو مذاکرات، ساحت اینگونه بازیگوشی‌های ناشیانه نیست و مذاکرات همراه با تهدید را به کام آنان تلخ نمایند.

د- وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران موظف است بر پایه رهنمودهای رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و تذکرات فوق، نتایج مذاکرات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم دارد تا با دریافت نظرات نمایندگان ملت، تکلیف این پرونده بر اساس منافع ملی کشور روشن گردد.

3-از آنجا که به دلیل دخالت‌های دولت آمریکا در منطقه نظیر اشغال افغانستان، عراق و یا بحران سازی در سوریه و اینک در یمن باعث کشتار مردم و گسترش افراطی‌گری و ترورسیم گردیده است و ظاهرا این کشور بنا دارد با گسترش ترورسیم نوعی یاغی‌گری بین المللی را رایج نمایدکه بد‌ترین عامل در جهت بی‌ثباتی و استقلال کشور‌ها می‌باشد، لازم است وزارت خارجه گزارشی از این امر همراه با نتایج مذاکرات به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید تا مورد بررسی همزمان نمایندگان ملت قرار گیرد.

4- تکرار تجاوزات دولت آمریکا به حقوق ملت‌ها نظیر آنچه در اشغال عراق و افغانستان بر سر این ملل آورد و رفتار نقض حقوق بشر در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب و یا حمایت از رژیم صهیونیستی در جنگ‌های غزه، 33 روزه و امروز در حمایت از دولت سعودی در جنگ ناجوانمردانه با ملت یمن و ده‌ها نمونه دیگر همگی نشانگر آن است که پایمال نمودن حقوق انسان‌ها به رویه این دولت سرکش تبدیل شده است و به همین دلایل نزد ملل جهان جز نفرت سهمی ندارند طبعاً این وجوه نیز در بررسی نتایج مذاکرات هسته‌ای مورد توجه قرار خواهد گرفت.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار