سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 51954
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آل‌سعود حکم اعدام شیخ النمر را به‌زودی اجرا می‌کند
Print This Post

منابع دیپلمات اروپایی می‌گویند: ریاض به واشنگتن اعلام کرده که آیت‌الله شیخ باقر نمر النمر روحانی برجسته شیعی را روز ۱۴ می آینده (۲۴ اردیبهشت) اعدام خواهد کرد و واشنگتن نیز با این موضوع مخالفتی نکرده است.

به گزارش سلام دلفان، منابع دیپلمات اروپایی در بروکسل به شبکه خبری نهرین نت گفتند: ریاض به واشنگتن اعلام کرده که آیت الله شیخ باقر نمر النمر روحانی برجسته شیعی را روز 14 می آینده (24 اردیبهشت) اعدام خواهد کرد و واشنگتن نیز با این موضوع مخالفتی کرده است.
این منابع با ابراز نگرانی از گزارش‌های اطلاعاتی که منبع آن ریاض است، گفتند: این گزارش‌ها حاکی از آن است که آل سعود به آمریکایی‌ها اعلام کردند که حکم اعدام آیت الله نمر النمر را به‌زودی اجرا می‌کنند.

این منابع افزودند: دستگاه‌های اطلاعاتی اروپایی طی دو روز گذشته اطلاعاتی را رصد کردند که منبع آن دربار پادشاه سعودی است و این اطلاعات نشان می‌دهد که محمدبن نایف ولی‌عهد عربستان گفته است: اکنون فرصت برای رهایی از آیت الله نمر النمر فراهم است زیرا هم اکنون ذهن مردم عربستان سخت مشغول جنگ علیه یمن است.

منابع مذکور تأکید کردند که محمدبن نایف ولیعهد عربستان همان کسی است که علیه آیت الله نمر النمر شکایت کرده است، زیرا آیت الله نمر النمر بعد از مرگ نایف‌بن عبدالعزیز پدر محمدبن نایف خطبه‌هایی خوانده که در آن جنایات نایف در حق مردم را محکوم کرده است.

این منابع دیپلمات افزودند: محمدبن نایف به جان کری وزیر خارجه آمریکا گفته است: آیت الله نمر النمر چهاردهم ماه جاری میلادی (24 اردیبهشت) اعدام خواهد شد و هرچند این موضوع، موضوعی داخلی است ولی ما متمایل بودیم که شما نیز از این امر مطلع باشید.

به‌گفته منابع مذکور، جان کری از این خبر غافلگیر شد به‌ویژه اینکه وی در حال سخن گفتن از تحولات میدانی عربستان و یمن بود. کری پس از شنیدن این سخن به محمدبن نایف گفته است که آیا چنین چیزی واقعاً رخ خواهد داد و محمدبن نایف نیز در جواب گفته است: بله، پادشاه نیز موافق است. سپس کری خطاب به محمدبن نایف گفت: پس اجازه دهید که من به باراک اوباما رئیس‌جمهور نیز این موضوع را اطلاع دهم.

این منابع همچنین تأکید کردند نه محمدبن نایف ولیعهد عربستان و نه عادل الجبیر وزیر خارجه این کشور هیچ نامه‌ای مستقیماً یا از طریق سفارت آمریکا در ریاض دریافت نکردند که در آن از موافقت دولت باراک اوباما با اعدام شیخ نمر النمر سخنی به میان آمده باشد. سعودی‌‌ها این امر را چنین تفسیر می‌کنند که عدم‌دریافت این نامه دال بر موافقت ضمنی آمریکا با اجرای حکم اعدام در حق شیخ نمر‌ النمر است و سعودی‌ها این سکوت آمریکایی را نشانه موافقت ضمنی آنها با اجرای اعدام می‌دانند.

این منابع دیپلمات اروپایی پیش‌بینی کردند که اجرای حکم اعدام آیت الله نمر النمر منجر به آغاز خشم مردمی گسترده‌ای در مناطق شرقی عربستان یعنی القطیف و الاحساء می‌شود، زیرا طبق آمارهای رسمی سعودی، بیش از 3میلیون شهروند شیعه فقط در این دو منطقه زندگی می‌کنند. این در حالی است که ده‌هاهزار شیعه نیز در مدینه منوره و سایر مناطق عربستان زندگی می‌کنند. بنابراین اگر شیخ نمر النمر اعدام شود گروه‌های مسلح شیعی تشکیل خواهد شد که تأسیسات نفتی در منطقه شرقی عربستان را هدف قرار می‌دهند.

بنا به اظهار هشدار منابع مذکور اگر مردم منطقه شرقی عربستان مطلع شوند که آمریکایی‌ها چراغ سبز را برای اعدام آیت الله نمر النمر به عربستان نشان داده است، آمریکایی‌ها نیز هدف قرار داده خواهند شد.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار