سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 52070
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » غیبت سلمان در کمپ دیوید بیانگر چیست؟
Print This Post

خودداری پادشاه عربستان از حضور در نشست کمپ‌دیوید اغلب به عنوان نشانه‌ای از نارضایتی ریاض از سیاست آمریکا در قبال ایران تعبیر شده است.

به گزارش سلام دلفان، غیبت پادشاه عربستان در نشست مشترک دولت‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس در کمپ دیوید به میزبانی رئیس جمهوری آمریکا ناشی از ناخوشنودی این کشور از بی‌تفاوتی ایالات متحده نسبت به «مداخلات ایران در دنیای عرب» است، امری که ممکن است به عدم استقبال آن‌ها از هرگونه توافق هسته‌ای با ایران نیز منتهی شود.

رویترز گزارش داد که تحلیلگران و دیپلمات‌ها در خاورمیانه، تصمیم ملک سلمان برای عدم حضور در کمپ‌دیوید را به عنوان پاسخی سربالا توصیف کرده‌اند، هرچند مقامات ایالات متحده و کارشناسان سعودی این امر را رد کرده‌اند.

تنها دو روز پس از آنکه کاخ سفید اعلام کرد پادشاه عربستان در این نشست احتمالا حضور خواهد یافت، ریاض روز یکشنبه اعلام کرد که سلمان در کمپ‌دیوید حاضر نخواهد شد.

براساس این گزارش، محمد بن نایف، ولیعهد عربستان که پیوندهایی مستحکم با نهادهای سیاسی و امنیتی عربستان دارد، به عنوان نماینده این کشور و به همراه محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در اجتماع دو روزه کمپ‌دیوید حاضر خواهند شد. این دو تن از زمانی که سلمان به پادشاهی رسید، تعیین کننده اغلب سیاست‌های عربستان هستند.

دولت‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس برای سال‌ها نسبت به این معترض بوده‌اند که واشنگتن نگرانی‌های آن‌ها را جدی نمی‌گیرد. به باور آن‌ها، تمرکز آمریکا برای حل مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران موجب عدم توجه آن‌ به دیگر مشکلات فوری شده است.

سامی الفراج، یک کارشناس ارشد امنیتی کویتی و از مشاوران شورای همکاری خلیج فارس به رویترز گفت: «تئوری‌های توطئه قدیمی هم‌اکنون به اثبات رسیده‌اند. ایالات متحده تهدیدی را برای ما ایجاد کرد و سپس پیشنهاد فروش سلاح بیشتری را به ما ارائه کرد. این نشانه خوبی برای ما نیست».

سعودی‌ها از این نگرانی دارند که اوباما توافق قدرت‌های جهانی با تهران را به عنوان میراث (دوران ریاست جمهوری) خود در نظر بگیرد. چنین توافقی بر سر برنامه هسته‌ای ایران – که غربی‌ها بر این باورند ممکن است علیرغم انکار ایران، برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای باشد – می‌تواند به لغو تحریم‌های بین‌المللی بدون آنکه افساری بر جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای ایران بیاندازد، منجر شود.

واشنگتن تاکنون به کرات وعده داده است تا برای کاستن و محدود کردن فعالیت‌های ایران کمک کند، به کشورهای عربی سلاح‌های نوین‌تری ارائه کند و از ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها علیه یمن پشتیبانی کند.

ملک سلمان در واکنش به چارچوب توافق حاصل شده ماه گذشته در لوزان، به طور مشروط از آن حمایت کرد، و تأکید کرد که هرگونه توافقی باید مستحکم و قابل راستی‌آزمایی بوده و هیچ تهدیدی برای همسایگان ایران در بر نداشته باشد.

کارشناسان و مقامات سعودی نگران هستند که با کاهش تحریم‌ها علیه تهران، ایران توان بیشتری برای تقویت متحدان منطقه‌ای خود خواهد داشت. متحدانی که ریاض در سرتاسر خاورمیانه با آن‌ها مخالف است.

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار