سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 52198
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آیا آمریکا عربستان را به ایران فروخت؟
Print This Post

اوباما به صورت علنی ادعای حمایت از سعودی‌ها در جنگ بر ضد یمن را دارد، اما در پشت پرده بیشتر به سمت ایران تمایل دارد. در حالی که عربستان سعودی به دنبال بستن درهای یمن به روی تهران است، اوباما ایران را یکی از طرف های اصلی ذیربط در یمن می‌داند.

آیا آمریکا عربستان را به ایران فروخت؟/ آماده انتشار

سلام دلفان – روزنامه آمریکایی بیزینس اینسایدر در مطلبی نوشت اختلافات علنی موجود بین عربستان سعودی و آمریکا دلیلی بر وجود شکاف گسترده بین 2 طرف است که نقش مهمی در تعیین سرنوشت درگیری‌ها در یمن دارد. در این راستا عادل الجبیر [سفیر سابق عربستان در آمریکا و وزیر خارجه جدید عربستان سعودی] در اظهاراتی گفت که ایران بخشی از راه حل بحران یمن نیست، بلکه بخشی از مشکل است. این بیانیه انتقاد غیر مستقیم به اظهارات باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا بود که یک روز پیش در مصاحبه‌ای گفته است که دولتش به ایرانی‌ها گفته که نیاز دارد آن‌ها بخشی از راه حل مسائل باشند.

این گزارش می‌افزاید که اوباما به صورت علنی ادعای حمایت از سعودی‌ها در جنگ بر ضد یمن را دارد، اما در پشت پرده بیشتر به سمت ایران تمایل دارد. در حالی که عربستان سعودی به دنبال بستن درهای یمن به روی تهران است، اوباما ایران را یکی از طرف های اصلی ذیربط در یمن می‌داند.

مسئولان دولت آمریکا ارتباطات مستمری با ایرانی‌ها در خصوص اوضاع یمن دارند، آن‌ها همچنین بر سعودی‌ها برای توقف جنگ فشار وارد کردند. به ادعای این روزنامه آمریکایی مواضع اوباما در راستای منافع تهران قرار دارد و رئیس جمهور آمریکا بار دیگر ثابت کرده که اختلافات اساسی با متحدان خود دارد، چرا که ایران را بخشی از راه حل مشکلات پیچیده خاورمیانه می‌داند.

گرایش دولت آمریکا به سمت ایران در چند روز اخیر آغاز شده است. دوشنبه گذشته مسئولان ارشد دولت آمریکا- که به نام آن‌ها اشاره‌ای نشده است – از فقدان اشتیاق کاخ سفید به سمت عربستان سعودی خبر دادند. یکی از این مسئولان تأکید کرد: کاخ سفید تمایل دارد که عربستان سعودی و متحدان عرب آن به حملات هوایی در یمن پایان دهند و چارچوب اهداف خود را بر تمرکز بر حمایت از مرزهای عربستان سعودی منحصر کنند.

یک مسئول دیگر دولت آمریکا به دیوید اگناتیوس نویسنده آمریکایی گفت: بگذارید فراموش نکنیم که درگیری‌ها در یمن در نهایت راه ‌حلی سیاسی نیاز دارد. در عین حال برخی دیگر از مقامات آمریکایی از انگیزه‌های مثبت ایران خبر می‌دهند.

این روزنامه می ‌افزاید که بلافاصله بعد از اعلام عربستان سعودی مبنی بر توقف عملیات توفان قاطعیت، دولت اوباما ابتکار عمل را در دست گرفت و با درز برخی اطلاعات اعلام کرد که فشارهای آمریکا بود که عربستان را مجبور به عقب‌نشینی کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: عربستانی‌ها متوجه این نکته شدند که اقدام به جلو باید از طریق انجام گفتگوها باشد.

آیا آمریکا عربستان را به ایران فروخت؟/ آماده انتشار

اوباما نیز به مشارکت غیرمستقیم با تهران اشاره کرده بود که این اظهارات بلافاصله از سوی ایرانی‌ها مورد استفاده قرار گرفت. روز سه ‌شنبه چند ساعت پیش از اعلام رسمی توقف عملیات نظامی، حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به ‌صورت پیش دستانه ای گفت که در ساعات آینده و بعد از انجام تلاش های زیاد خواهیم دید که حملات نظامی در یمن متوقف می‌شود. ایرانی‌ها با این اظهارات به دنیا فهماندند که با آمریکایی‌ها در مورد عربستان مذاکره کرده اند.

برخی رسانه‌های لبنانی در این رابطه اعلام کردند که جان کری وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه با همتای ایرانی خود تماس گرفته تا به وی بگوید که واشنگتن برای توقف عملیات ارتش به ریاض فشار وارد می‌ کند.

در حالی که ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این گزارش رسانه‌های لبنان را تکذیب کرد، اما وجود ارتباط بین کری و ظریف در هفته گذشته در مورد تحولات یمن را بعید ندانست. وی تصریح کرد که کری و ظریف در زمان حضور در لوزان سوییس نیز موضوع یمن را بررسی کرده اند، این در حالی است که دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که هیچ موضوع دیگری غیر از برنامه هسته ای ایران را در جریان مذاکرات بررسی نکرده‌اند.

بنابراین گزارش سعودی‌ها در عین حال عملیات خود در یمن را البته در چارچوبی متفاوت دنبال می‌کنند، آن‌ها همچنین به صراحت به اظهارات اوباما برای ذیربط خواندن ایران در یمن اعتراض کردند. محمد بن نواف سفیر عربستان در انگلیس به خبرگزاری رویترز گفته است: ایران نباید هیچ نظری در مورد مسائل یمن داشته باشد.

آیا آمریکا عربستان را به ایران فروخت؟/ آماده انتشار

به فرض اینکه عربستانی‌ها به حمایت آمریکا دست پیدا کنند، اما آن‌ها نمی‌توانند کاری بیش ‌از این انجام دهند. به نظر می‌رسد باراک اوباما اعتقاد دارد که باید از طریق کشاندن ایرانی ‌ها به مذاکرات، توازن را در خاورمیانه ایجاد کرد.

از دیدگاه عربستان سعودی و اسرائیل اعتقاد اوباما در مورد تحقق توازن در منطقه نسخه‌ای برای افزایش درگیری‌ها است، چرا که باعث تقویت ایران می ‌شود. آن‌ها توازن را یک خیال یا چیزی بسیار بدتر از آن می دانند و سعی دارند این ادعا را ترویج کنند که اوباما در کنار ایران است.

مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار