سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 52963
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عکس/جیبوتی، کشوری کوچک اما استراتژیک
Print This Post

جمهوری جیبوتی که امروز هواپیمای امدادی جمهوری اسلامی ایران را بازگرداندن و به آن، اجازه فرود در فرودگاهش را نداد، کشوری در شرق آفریقاست که به لحاظ موقعیت جغرافیایی کشوری استراتژیک محسوب می‌شود.

به گزارش سلام دلفان، جیبوتی که امروز هواپیمای امدادی جمهوری اسلامی ایران را بازگرداندن و به آن، اجازه فرود در فرودگاهش را نداد، از شمال با اریتره، از غرب و جنوب با اتیوپی و و از جنوب شرقی با سومالی همسایه است. پایتخت جیبوتی شهر جیبوتی است.

تاریخ جیبوتی بیشتر در شعر و آوازهای عشایر این سرزمین ترسیم شده است. مردم این کشور از چند هزار سال پیش دریاها و خشکی‌ها را برای تجارت درمی‌نوردیدند و به چین و هند و مصر سفر می‌کردند.

به دلیل نزدیکی با شبه جزیره عربستان در طول بیش از یک هزار سال، مردم جیبوتی جزو اولین مردم قاره آفریقا بودند که به اسلام گرویدند.
در سال ۱۸۶۲ این کشور مستعمره فرانسه شد و در سال ۱۹۷۷ استقلالش را به دست آورد.

محصولات صادراتی آن شامل صادرات کالاهای ترانزیتی، پوست حیوانات و قهوه (ترانزیتی) است که به کشورهای سومالی، اتیوپی  و یمن صادر می‌شود.

جمعیت این کشور ۴۹۶ هزار و ۳۷۴ نفر است که میانگین سنی آنها ۱۸ سال است. امید به زندگی برای زنان ۶۵/۴۴ و برای مردان ۲۵/۴۳سال است.

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۳ میلادی ۹/۲ درصد از مردم آن به بیماری ایدز مبتلا هستند. بیماری‌های ناشی از آب و غذای آلوده هم در این کشور بسیار رایج است.

۹۴ درصد مردم آن مسلمان و ۶ درصد مسیحی هستند. زبان‌های رسمی آن فرانسوی و عربی است.

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار