سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 52989
تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » «فجر و نازعات»؛ مسلسل موشکی شهید طهرانی‌مقدم برای ارتش +عکس
Print This Post

لانچر موشک های فجر به صورت متحرک بوده و معمولا هر پرتابگر دارای 4 موشک فجر 5 می باشد. این پرتابگرها توان شبکه شدن با یکدیگر، همچنین شلیک به صورت تک راکت یا شلیک رگباری را در شب و روز به همراه تحرک بالا را فراهم می کند.

سلام دلفان

موشک های فجر؛ در هم شکننده گنبد آهنین

در دومین روز رزمایش گسترده بیت‌المقدس 27 نیروی زمینی ارتش که از روز شنبه دوم خردادماه آغاز شد، موشک‌های “فجر 5” و “نازعات” (N10 و N6) در منطقه آران و بیدگل با موفقیت به سوی اهداف مورد نظر پرتاب شدند. این موشک ها در اختیار یگان موشکی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران قرار دارند و بر اساس اعلام فرمانده نزاجا مورد ارتقاء قرار گرفته و بر دقت و برد آنها نیز افزوده شده است.

اما اینکه موشک های (راکت ها) مذکور چه ویژگی هایی دارند و مشخصات رسمی آنها چیست، موضوعاتی است که بر اساس اطلاعات رسمی منتشره توسط وزارت دفاع به آن اشاره خواهد شد.

موشک های سری فجر از جمله معروف ترین موشک های ایرانی است که به نوعی شهرت جهانی نیز یافته است. در جریان نبردهای رزمندگان مقاومت با ارتش صهیونیستی، این موشک ایرانی بارها و بارها با گذشتن از گنبد آهنین و سد دفاعی رژیم صهیونیستی، نقاط مختلف سرزمین های اشغالی را هدف قرار داده و توانست نقش مهمی را در پیروزی جریان مقاومت در برابر اشغالگران ایفا کند.

«فجر و نازعات»؛ مسلسل موشکی شهید طهرانی‌مقدم برای ارتش +عکس (آماده)

موشک فجر 5 در دو مدل طراحی شده است که شامل فجر یک مرحله ای با برد 75 کیلومتر و فجر 2 مرحله ای با برد 180 کیلومتر است. این موشک در هر دو مدل کالیبر 333 میلی متر بوده و دارای سر جنگی 175 کیلوگرمی شدیدالانفجار است. طول این دو راکت، در مدل تک مرحله ای در حدود 6.5 و در مدل دو مرحله ای 9.5 متر است و شعاع ترکش های آن 500 متر می باشد که از سوخت جامد بهره می برند.

«فجر و نازعات»؛ مسلسل موشکی شهید طهرانی‌مقدم برای ارتش +عکس (آماده)

پرتابگر این موشک ها به صورت متحرک بوده و معمولا هر پرتابگر دارای 4 موشک فجر 5 می باشد. این پرتابگرها توان شبکه شدن با یکدیگر، همچنین شلیک به صورت تک راکت یا شلیک رگباری را در شب و روز به همراه تحرک بالا را فراهم می کند.

نازعات؛ برادران با سابقه و پر قدرت ارتش

موشک نازعات که امروز نسل جدیدی از آن در جریان این رزمایش نزاجا مورد آزمایش قرار گرفته است یادگاری از شهید بزرگوار حسن طهرانی مقدم است که در سالهای اوج جنگ تحمیلی برای مقابله با ارتش عراق طراحی و ساخته شده است. در حال حاضر دو مدل از راکت نازعات به نام های نازعات 6 و نازعات 10 در سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران وارد شده است.

«فجر و نازعات»؛ مسلسل موشکی شهید طهرانی‌مقدم برای ارتش +عکس (آماده)

موشک نازعات 6 دارای برد 100 کیلومتر و وزن سر جنگی 130 کیلوگرم است. طول این موشک در حدود 6 متر و 30 سانت بوده و از سوخت جامد بهره می برد. وزن کلی این موشک 960 کیلوگرم و وزن پیشران آن 420 کیلوگرم است.

موشک نازعات 10 دارای برد 130 کیلومتر و طولی بیش از 8 متر بوده و وزن سر جنگی آن 230 کیلوگرم است. وزن ماده پیشران این موشک 865 کیلوگرم و وزن اولیه موشک 1830 کیلوگرم است. این موشک از سوخت جامده استفاده می کند.

مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار