سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 53126
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » وزارت نیرو: احتمال قطع برق در تابستان وجود دارد
Print This Post

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از احتمال بروز خاموشی در تابستان خبر داد و گفت: در صورتی می‌توانیم وعده دهیم خاموشی صورت نمی‌گیرد که مردم 10 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنند

 به گزارش سلام دلفان، هوشنگ فلاحتیان درنشستی خبری با اشاره به این‌که پیش‌بینی می‌شود پیک مصرف برق در سال جاری با 2400 تا 2500 مگاوات افزایش نسبت به سال گذشته به 51 هزار مگاوات برسد، گفت: در صورتی که مردم در مصرف برق 10 درصد صرفه‌جویی نداشته باشند با توجه به مشکل عدم بارندگی مناسب و عدم دسترسی برخی نیروگاه‌ها به آب مورد نیاز با توجه به میزان تولید برق بروز خاموشی طبیعی است. البته تلاش می‌کنیم تجربه سالی بدون خاموشی را داشته باشیم.

وی با اشاره به این‌که از سال گذشته تاکنون 2831 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد شده است، گفت: در حال حاضر ظرفیت اسمی نیروگاه‌های کشور 73 هزار و 109 مگاوات است.

فلاحتیان با اشاره به برنامه صادرات و واردات نیز با توجه به کمبود حجم تولید برق نسبت به مصرف اظهار کرد: در صورتی که ترکمنستان و ارمنستان که بیشترین سهم را از صادرات برق به ایران دارند، حداکثر برق را به ایران دهند نهایتا 650 مگاوات برق در تابستان صادر می‌کنیم.

چانه‌زنی ایران با آذربایجان بر سر قیمت برق وارداتی

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت قرار‌داد واردات برق از آذربایجان نیز اظهار کرد: در حال مذاکره نهایی هستیم؛ ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز در دو کشور ایران و آذربایجان به پایان رسیده است و به زودی هیاتی را برای مذاکره بر سر تعرفه برق به باکو می‌فرستیم.

وی افزود: اگر بنا به تعرفه مورد نظر ما آذربایجان حاضر به فروش برق شود، در حد 100 تا 400 مگاوات واردات خواهیم داشت. در حال حاضر آذربایجان اعلام آمادگی برای صادرات 100مگاوات برق کردند اما ما حداقل 300 تا 400مگاوات برای بهره‌مندی از برق به صورت سنگ‌رون می‌خواهیم تا به صورت جزیره‌ای برق وارد نکنیم.

صنایع می‌توانند از دیماند قرار‌دادی تجاوز کنند و کشاورزان برق مجانی می‌گیرند

فلاحتیان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های مدیریت تقاضا اظهار کرد: براساس طرحی که به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ شده، تمام مشترکین مگاواتی دعوت به عقد قرار‌داد می‌شوند که براساس آن در صورت صرفه‌جویی در مصرف برق در زمان پیک در تابستان می‌توانند در نیمه‌شب با تعرفه مخفف برق دریافت کنند و از دیماند قرار‌دادی تجاوز کنند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تاکید کرد: همچنین کشاورزان در صورتی که در ساعت پیک مصرف برق چاه‌های خود را خاموش کنند می‌توانند 20 ساعت بعد برق را مجانی دریافت کنند. بدین صورت تا دو هزار مگاوات تقاضا را مدیریت می‌کنیم.

وزارت نیرو به هدف میثاق‌نامه برق نمی‌رسد؟

وی با اشاره به برنامه کاهش تلفات برق گفت: عملکرد تلفات برق در سال 1393، 12.8 درصد بوده و می‌خواهیم این میزان را در انتهای سال 1394 یکی دو درصد کاهش دهیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که براساس هدف جدید وزارت نیرو به هدف میثاق‌نامه امضاء شده در مهرماه سال گذشته مبنی بر کاهش تلفات از بیش از 15 درصد به زیر 10 درصد نخواهد رسید، گفت: این مساله را پیگیری می‌کنیم و سعی می‌کنیم که اتفاق بیفتد.

به گزارش ایسنا، آخر مهرماه سال 1393 تمام مدیران شرکت‌های برق با مدیریت توانیر میثاق‌نامه‌ای را امضاء کردند که براساس آن تلفات برق تا 6 درصد تا مهرماه 1394 کاهش یابد.در حالی که تا پایان سال 1393 تلفات بیش از 15 درصد به 12.8 درصد رسیده است اما ظاهرا وزارت نیرو نمی‌تواند مانند پنج ماهه سال گذشته تلفات را کاهش دهد و تا آخر مهرماه سال 1394 به زیر 10 درصد برسد.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار