سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 53173
تاریخ انتشار: ۴ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ارزیابی کیفی خودروهای داخلی اعلام شد
Print This Post

جدیدترین ارزیابی کیفی خودروهای داخلی تولید شده در نخستین ماه امسال اعلام شد.

به گزارش سلام دلفان، در فروردین امسال 99 درصد از خودروهای تولید شده در داخل کشور مختص خودروهای سبک (سواری و وانت) و یک درصد نیز مربوط به خودروهای گروه سنگین (مسافری و باری) بوده است.

گروه سبک:

در این ماه در بخش سواری شاهد تولید خودروی ولیکس 30c اشاره بودیم.

با توجه به شیب نزولی تولید خودروهای سواری در فروردین ماه، تعداد خودروهای ارزشیابی شده نیز نسبت به اسفند 93 معادل 52.4 درصد کاهش یافت، به طوری که در مجموع 27 مدل خودرو مورد بازرسی قرار گرفت.

طبق جدول رده‌بندی کیفی خودروهای سواری، به طور کلی خودروی سوزوکی گرند ویتارا محصول شرکت ایران خودرو خراسان کمترین میزان نمره منفی و خودروی ام وی ام 110 محصول شرکت مدیران خودرو بیشترین نمره منفی را از آن خود کردند.

در فروردین ماه سال جاری خودروهای ارزشیابی شده در دسته قیمتی زیر 25 میلیون تومان شامل تیبا محصول سایپا کاشان، سایپا 131X محصول سایپا، سایپا 131X محصول پارس خودرو و سایپا 132X محصول سایپا و ام وی ام 110 محصول مدیران خودرو بود که هر کدام به ترتیب 54.4، 75.5، 76.7، 78.8 و 82.0 نمره منفی را کسب کردند.

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در این ماه 15 خودرو در دسته قیمتی 25 تا 50 میلیون تومان را مورد ارزشیابی قرار داد که از میان آنها تندر90 پارس خودرو، پارس تندر و تندر 90 ایران خودرو با 20.5 نمره منفی در صدر جدول قرار گرفتند و پس از آن پژو 206 با 21.4 نمره منفی و پژو 206 صندوق‌دار با 22.3 نمره منفی در جایگاه های بعدی جا خوش کردند.

در انتهای جدول این دسته قیمتی نیز خودروهای پژو پارس ایران خودرو فارس با 49.2 نمره منفی و تیبا 2 با 54.2 نمره منفی به چشم می خورد.

در این ارزشیابی 5 خودرو بین 50 تا 75 میلیون تومان وجود داشت که به این ترتیب رده بندی شدند: آسا با 21 نمره منفی در جایگاه اول، جک 5J اتوماتیک با 43.1 نمره منفی در جایگاه دوم، جک 5J با 45.7 در جایگاه سوم، ام وی ام X33 جدید با 46.0 نمره منفی در جایگاه چهارم و لیفان X60 با 48.0 نمره منفی پنجم قرار گرفتند.

همچنین سراتو محصول سایپا در دسته قیمتی بین 75 تا 100 میلیون تومان با کسب 16.5 نمره منفی و سوزوکی گرند ویتارا در دسته قیمتی بالای 100 میلیون تومان با 15.0 نمره منفی کمترین نمرات منفی ارزیابی فروردین ماه را از آن خود کردند.

عیوب فنی و عملکردی:

طبق جدول رده‌بندی کیفی خودروهای سواری، خودروی سوزوکی گرندویتارا محصول شرکت ایران خودرو خراسان در صدر و خودروی ام وی ام 110 محصول شرکت مدیران خودرو در انتها قرار دارند.

طبق بررسی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، در بخش عیوب فنی و عملکردی، خودروهای سایپا X131 و تیبا بیشترین نمرات منفی را کسب کردند. از طرفی شاهد تنزل 14.9 درصدی میانگین نمره منفی نسبت به اسفند 93 هستیم که عمدتاً مربوط به افزایش نمره منفی خودروهای پژو 206 صندوق‌دار و ام وی ام 110 در این بخش است.

در بخش تزئینات و مونتاژ خودروهای ام وی ام 110 و سایپا X131 پارس خودرو بیشترین نمرات منفی را کسب کردند، همچنین میانگین نمره منفی این بخش نسبت به اسفند 93 روند رو به بهبود 8.2 درصدی را تجربه کرد که بیشترین تغییر مربوط به خودروهای پژو 206SD و سوزوکی گرندویتارا است.

در بخش بدنه، سایپا X132 و ام وی ام 110 بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داده اند، همچنین میانگین نمره منفی بخش بدنه نسبت به اسفند 93معادل 4.2 درصد افزایش یافت که روند نزولی خودروهای پژو 206 صندوق‌دار و پژو پارس خراسان از جمله عوامل اصلی در ایجاد شیب نزولی این بخش است.

میانگین نمره منفی بخش رنگ نسبت به اسفند 93 روند نزولی 1.4 درصدی را شاهد بود که عمدتاً مربوط به افزایش نمره منفی خودروی پژو 405 در این بخش است.

همچنین خودروهای لیفان X60 ، آسا و پژو پارس فارس بیشترین نمرات منفی را در این بخش کسب کردند. تعداد ایرادات مهم و اساسی نسبت به اسفند 93 روند نزولی 10.0 درصدی داشته است که عمده دلیل این موضوع مربوط به افزایش تعداد این ایرادات در خودروی سایپا X131 پارس خودرو است.

در نهایت میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری افت کیفی 0.2 درصدی را شاهد بود، که غالباً مربوط به روند رو به افول خودروهای آسا و پژو پارس است.

تغییرات کیفیت خودروهای سواری:

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه سواری نسبت به اسفند 93، سوزوکی گرند ویتارا بیشترین میزان بهبود و ولیکس 30c هم بیشترین میزان تنزل را داشته اند.

وانت:

در بخش وانت نیز به مانند گروه سواری با توجه به تعطیلات نوروزی، تیراژ تولید کاهش یافت که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند مربوط به عدم تولید وانت پیکاپ فوتون دیزلی، وانت پیکان تبریز است.

از دیگر نکات مهم و حائز اهمیت در مورد تیراژ تولید خودروهای وانت ساخت داخل می‌توان به تولید 2 مدل خودروی جدید با نام های وانت کارا تک کابین و وانت کارا دو کابین در شرکت بهمن موتور اشاره کرد.

با توجه به تنزل تولید خودروهای وانت در فروردین ماه، ارزشیابی این خودروها نیز 60.8 درصد کاهش یافت، به طوری که وانت پیکاپ فوتون محصول ایران خودرو دیزل در صدر و وانت نیسان دوگانه سوز محصول شرکت زامیاد در انتها قرار گرفته‌اند.

عیوب فنی و عملکردی:

در بخش عیوب فنی و عملکردی، وانت نیسان دوگانه سوز بیشترین نمره منفی را کسب کرد. از طرفی شاهد بهبود 23.4 درصدی نمره منفی نسبت به ماه قبل هستیم که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند رو به رشد مربوط به وانت دیزل زامیاد است.

در بخش تزئینات و مونتاژ شاهد روند صعودی 16.4 درصدی هستیم، ضمناً وانت پیکاپ فوتون بیشترین نمره منفی را در این بخش کسب کرد. در بخش بدنه وانت کارا دو کابین بیشترین نمره منفی را به خود اختصاص داد، از طرفی هم در این بخش میانگین نمره منفی 35.5 درصد افزایش یافت که بیشترین تأثیر در ایجاد این روند رو به افول مربوط به وانت سایپا X151 است.

در بخش رنگ، وانت کارا تک کابین و وانت کارا دو کابین بیشترین نمرات منفی را به خود اختصاص دادند، همچنین شاهد بهبود کیفی 4.0 درصدی نسبت به اسفند ماه هستیم که بیشترین تأثیر مربوط به وانت نیسان دوگانه سوز است.

میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت، افت کیفی 2.5 درصدی را نسبت به اسفند ماه تجربه کرده است.

تغییرات کیفیت وانت ها:

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه وانت در فروردین نسبت به اسفند 93، وانت پیکاپ فوتون بیشترین میزان بهبود و وانت دیزل زامیاد بیشترین میزان تنزل را داشته اند.

گروه سنگین:

در بخش خودروهای تجاری مسافری در فروردین ماه مانند اسفند 93 هیچ خودرویی تولید نشده است.

در بخش خودروهای تجاری باری، تیراژ تولید نسبت به اسفند 93 معادل 78.8 درصد کاهش یافت که از جمله عوامل اصلی می توان به عدم تولید کشنده البرز، کشنده ماز و کشنده A7 اشاره کرد.

عیوب فنی و عملکردی:

در فروردین امسال، میانگین نمره منفی خودروهای تجاری باری در 3 بخش عیوب عملکردی، تزئینات و مونتاژی و رنگ شاهد روند رو به رشد بود، به طوری که میانگین نمره منفی در این 3 بخش به ترتیب 77.8 ، 3.0 و 20.0 درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت و تنها در بخش عیوب بدنه میانگین نمره منفی 13.4 درصد تنزل یافت. همچنین میانگین نمره منفی نیز شاهد بهبود کیفی 3.5 درصدی است.

تغییرات کیفیت خودروهای گروه سنگین:

در نمودار روند تغییرات میانگین نمره منفی خودروهای گروه تجاری در فروردین 93 نسبت به ماه قبل از آن مشاهده می کنیم کامیون بنز WH بیشترین میزان بهبود و کشنده کاوه بیشترین میزان تنزل را داشته‌اند.

جدیدترین ارزیابی کیفی خودروهای داخلی تولید شده در نخستین ماه امسال در حالی اعلام شد که وانت آریسان به عنوان محصول جایگزین وانت پیکان در این ارزیابی‌ها قرار نداشت.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار