سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 53256
تاریخ انتشار: ۵ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » “گرین” منطقه شکار ممنوعی که حتی یک شکاربان هم ندارد
Print This Post
گزارش تشریحی- تصویری

بیش از دو سال است که منطقه 70 هزار هکتاری «گرین» از طرف سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان منطقه شکار و صید ممنوع اعلام‌شده که این منطقه از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به شهرستان دلفان محدود است.

به گزارش سلام دلفان،بیش از دو سال است که منطقه 70 هزار هکتاری «گرین» از طرف سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان منطقه شکار و صید ممنوع اعلام‌شده که این منطقه از شمال به شهرستان نهاوند، از شرق به شهرستان بروجرد و از غرب به شهرستان دلفان محدود است.

گَرین از رشته‌کوه‌های مهم غرب ایران است که بیشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و بخشی نیز در استان‌های همدان و کرمانشاه قرار دارد که در این منطقه گونه‌های گیاهی متنوعی مانند بلوط، زالزالک، گلابی وحشی و گیاهان مرتعی شاخصی مانند موسیر رشد دارند.

شکار غیرمجاز تهدیدی برای حیات‌وحش «گَرین»

خرس، کفتار، گرگ و روباه از تنوع‌های زیستی کوه گرین است و در گذشته این کوه زیستگاه پلنگ هم بوده اما در این میان شکار غیرمجاز٬ حضور دام بیش از ظرفیت در زیستگاه‌های حیات‌وحش این منطقه را به مخاطره انداخته است.

 

وجود سلاح‎های مجاز و غیرمجاز٬ عدم وجود قوانین و مقررات کافی٬ عدم توجه به ارزش‎های گوناگون حیات‌وحش در برنامه‎های توسعه٬ عدم اطلاعات کافی افراد در ارتباط با ضرورت حفظ همه گونه‎های جانوری در طبیعت و بقاء آن‎ها، کمبود آمار و اطلاعات صحیح درزمینهٔ حیات‌وحش٬ بهره‎برداری بی‎رویه از منابع طبیعی و آبی و کمبود امکانات٬ تجهیزات و نیروی کمی و کیفی لازم در حال حاضر حیات‌وحش استان و به‌تبع آن، منطقه صید و شکارممنوع گرین را مورد تهدید قرار می‎دهد.

گاه مجاورت محیط زندگی افراد با زیستگاه‎های حیات‌وحش، آن‌ها را در معرض خطر قرار داده و نسل خیلی از آن‌ها را با خطر انقراض تهدید می‎کند.

وجود 15 درصد تنوع زیستی کشور در گَرین سلسله

سهم لرستان از میزان تنوع زیستی کشور 25 درصد است که در این زمینه منطقه شکار و صید ممنوع گرین نیز 15 درصد از این تنوع را به خود اختصاص داده اما بااین‌وجود به نداشتن پاسگاه محیط‎بانی، حضور شکارچیان غیرمجاز خود به معضل بزرگی برای این منطقه تبدیل‌شده است.

 

با توجه به مشاهده تخلفات زیست‌محیطی در این منطقه و به‌ویژه شکار غیرمجاز گونه‎های جانوری این منطقه توسط شکارچیان استان‎های هم‌جوار، ضرورت احداث پاسگاه محیط‎بانی و ارتقاء آن به منطقه حفاظت‎شده بیش‌ازپیش احساس می‎شود.

حجت‎الله خدایی سوری، نماینده سلسله و دلفان در مجلس اظهار داشت: منطقه شکار و صید ممنوع گرین، یکی از مناطق بکر استان لرستان به شمار می‎رود که دارای مهم‌ترین گونه‎های گیاهی با خاصیت دارویی ازجمله موسیر و گونه‎های جانوری از قبیل خرس، گرگ، روباه و گراز است.

کمبود اعتبار مانع احداث پاسگاه محیط‌بانی در گرین

وی افزود: تاکنون چند بار به همراه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست از این منطقه بازدید به‌عمل‌آمده، اما یکی از دلایل عدم احداث پاسگاه محیط‎بانی در این منطقه، کمبود بودجه و اعتبارات بوده است.

نماینده سلسله و دلفان عنوان کرد: منطقه گرین یکی از سایت‎های عظیم و مهم زیست‎محیطی شهرستان و استان به شمار می‎رود و گاها مشاهده می‎شود که شکارچیان غیرمجاز، حتی از استان‎های هم‌جوار به این منطقه مراجعه کرده و حیات گونه‎های جانوری آن را با تهدید مواجه می‎کنند.

سوری تصریح کرد: در حال پیگیری مجوز برای احداث پاسگاه محیط‎بانی منطقه شکار و صید ممنوع گرین هستیم و امیدواریم در آینده‎ای نزدیک شاهد احداث پاسگاه در این منطقه باشیم.

سال گذشته محمدحسین بازگیر، مدیرکل سابق حفاظت محیط‌زیست لرستان در بازدید از این منطقه، برای حفظ گونه‌های جانوری ایجاد پاسگاه را امری ضروری دانست و به همه علاقه‌مندان نوید داده بود که پاسگاه محیط‌بانی لرستان در چارت سازمان محیط‌زیست مصوب شده و در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود اما بااین‌وجود وعده مسئولان برای راه‌اندازی پاسگاه محیط‌بانی منطقه گرین هنوز محقق نشده و حفاظت از این حیات‌وحش همت مسئولان را می‌طلبد.

منبع:تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار