سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 54065
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » لاله های واژگون دلفان جلوه ای از زبردستی نقاش ازل+تصاویر
Print This Post

موقعیت خاص وطبیعی شهرستان دلفان موجب شده کوه های این شهرستان مزین به انواع گل های بدیع وچشم نواز باشد.

به گزارش سلام دلفان، یکی از این گونه ها‏‏‏‏‏ ، گونه کمیاب لاله واژگون است که با ذوب شدن برف ها در ارتفاعات بزکن ، سرکشتی ،چال غلام ، گل اندام وگرین سر از خاک برکشیده اند و آغوش خود را برای دوستداران طبیعت گشوده است.

گل لاله واژگون از12 گونه تزئینی لاله ،گل بومی سرزمین پارس محسوب می شود که به علت جمع شدن شبنم در انتهای گلبرگ های آن ، گل اشگ نیز خوانده می شود .

گزارش تصویری دشت لاله های واژگون در روستای دره بید - آکا

این گونه که یک نوع پیاز محسوب می شود از این رو واژگون می نامند ، چون آلاله های سرخ وزیبایش به صورت وارونه در میان غلافی از برگهای سبز و باریک این گونه که یک نوع پیاز محسوب می شود از این رو واژگون می نامند ، چون آلاله های سرخ وزیبایش به صورت وارونه در میان غلافی از برگ های سبز و باریک قرار گرفته وسربزیری و وارونگی اش نه تنها از زیبایی آن نکاسته بلکه وقار و جبروت خاصی به این گل زیبا داده است.

دوران گل دهی این گیاه در منطقه دلفان ، اردیبهشت و خرداد ماه است و برغم زیبایی عمر آن کوتاه است که شاید این گونه باشکوه وسحر انگیز با عمر یک ماهه خود ، تفسیر اسراری از حکمت و فلسفه خلقت ،ومبین گذر عمر و زوال عالم هستی است که زیبایی مطلق فقط ذات حضرت اوست .  گزارش تصویری دشت لاله های واژگون در روستای دره بید - آکا پیچیدگی خلقت لاله های واژگون به حدی است که تا کنون کمتر هنرمند چیره دست وتوانایی در قالب گل های مصنوعی ودست ساخته توانسته است مشابه آن را بسازد .

شاید بدین سبب از این ودیعه الهی به عنوان مظهر استقامت یاد می کنند چون کمتر گلی توان رویش در شرایط سخت و ارتفاع یک هزارو500 از سطح دریا را دارد .

خواص دارویی این گیاه در پیاز آن نهفته است و دارویی مؤثر برای درمان دردهای رماتیسمی ، مفصلی و پاک کننده دستگاه کبدی است . برگ وشکوفه های این گیاه جزء داروهای سمی است ومصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.

  لاله واژگون در مناطق کوهستانی به ویژه کوه های زاگرس رویش دارد که از طریق پیاز رشد و نمو دارد و شرایط زیستی آن دمای یک یا دو درجه سرد کوهستانی است.

این گونه گیاهی در صورت چیده نشدن گل و باقی ماندن کپسول بذر پس از میوه دهی در خاک ، زادآوری طبیعی می کند.   مهمترین و اصلی ترین آفت را برای این گونه گیاهی « پیاز کنی لاله ها » است .

 به خاطر زیبایی و شکوه خاص که این گل دارد بیشتر تفرج کنندگان پیازهای آن را با خود به شهر می برند تا در گلدان پرورش دهند که به دلیل نبود شرایط مناسب رویش از بین می رود .

سطح زیر کشت این گل در شهرستان دلفان 200هکتاراست که با توجه به انقراض ابن گونه زیبا ، تفرج کنندگان باید با آگاهی از پیاز کنی آن خودداری نمایند.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار