سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 54161
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حزب اردوغان اکثریت پارلمان ترکیه را از دست داد
Print This Post

حزب عدالت و توسعه در بیست و پنجمین انتخابات پارلمانی این کشور برای اولین بار در 13 سال گذشته اکثریت کرسی‌های پارلمان را از دست داد.

به گزارش سلام دلفان، حزب حاکم ترکیه در بیست و پنجمین انتخابات این کشور که روز یکشنبه برگزار شد اکثریت خود در پارلمان را از دست داد تا نقشه‌های «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور، برای گسترش دامنه قدرت ناکام بماند.

گزارش خبرگزاری فرانسه از استانبول حاکی است حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات روز یکشنبه که با رقابتی شانه به شانه با احزاب دیگر همراه بود موفق به کسب اکثریت آرا شد اما تقریباً 10 درصد از حدود 50 درصد آرائی که در انتخابات قبلی در سال 2011 از آن خود کرده بود را از دست داد.

مطابق قوانین انتخاباتی ترکیه این رویداد، که از زمان روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 بی‌سابقه است به معنی آن است که این حزب که برای تشکیل دولت 17 کرسی کم دارد اکنون باید در اندیشه تشکیل دولت اقلیت یا ائتلاف با سایر احزاب باشد.

نتایج به دست آمده بر اساس شمارش 99 درصد از آرا نشان می‌دهد حزب عدالت و توسعه 41 درصد از این آرا را از آن خود کرده است. اردوغان با این نتیجه ناچار خواهد بود برنامه تغییر قانون اساسی ترکیه را کنار بگذارد.

برنامه تغییر قانون اساسی قرا بود اختیارات رئیس‌جمهور در حکومت ترکیه را افزایش دهد و نظام این کشور را از پارلمانی به نظام ریاست‌جمهوری تغییر دهد.

گزارش‌ها همچنین حاکی است حزب چپ‌های دموکراتیک خلق‌ها (HPD) که از حمایت کردها برخوردار است، حدود 13 درصد آرا را به دست آورده که بیش از 10 درصد آرای لازم برای حضور در مجلس قانون‌گذاری ترکیه است. بنابراین، این حزب که مدافع حقوق کردها است برای اولین بار به پارلمان راه می‌یابد.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار