سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 54274
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » انتشار جزئیات جدیدی از طرح موساد برای ترور امام خمینی (ره)
Print This Post

روزنامه گاردین جزئیات جدیدی را از طرح موساد برای ترور امام خمینی (ره) به درخواست “شاپور بختیار” منتشر کرد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از گاردین؛ این روزنامه انگلیسی جزئیات بیشتری از طرح آژانس جاسوسی رژیم صهیونیستی – موساد – برای ترور امام “خمینی (ره)،” رهبر انقلاب اسلامی ایران، به درخواست “شاپور بختیار،” نخست‌وزیر وقت شاه مخلوع ایران، منتشر کرد.
یکی از مأموران اسبق موساد پیش از این 15 مه ( 25 اردیبهشت)‌ در گزارشی فاش کرد ” شاپور بختیار” درخواست ترور امام خمینی را با موساد مطرح کرده بود.
در آن زمان پایگاه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نوشت “یوسی آلفر” در نشستی مدعی شد “بختیار” ژانویه 1979 (دی و بهمن 1357) از مأموران موساد که در تهران مستقر بودند، خواست امام خمینی را ترور کنند.
گاردین در جدیدترین گزارش خود می‌نویسد “یوسی آلفر” 23 سال بعد از ترک موساد ساعت 4 صبح با یادآوری یک خاطره از خواب برمی‌خیزد؛ اگر موساد با درخواست ترور خمینی در پاریس موافقت کرده بود چه اتفاقی رخ می‌داد؟
“آلفر” چندی پیش در مصاحبه‌ای گفت: پاسخ به این سوال دشوار است. اما محوریت رهبران خیلی کاریزماتیک است و به همین دلیل پیامدهای ناشی از حذف ناگهانی آنها حتما به دلیل نیاز دارد. این کار را نمی‌توان بدون دلیل انجام داد.
گاردین در شرح جزئیات بیشتر این ماجرا بر اساس کتابی با نام “اسرائیل در جستجوی متحدان خاورمیانه” نوشت: “ییتزاک هوفی،” رئیس وقت موساد در آن زمان “آلفر” را همراه با “الیزار شافیر،” نماینده موساد در تهران، احضار کرد و درخواست “شاپور بختیار ” را برای ترور امام خمینی با آنها در میان گذاشت. پاسخ “شافیر” به این درخواست منفی بود زیرا اگر امام خمینی به ایران بازمی‌گشت، ارتش ، پلیس امنیت شاه و ساواک از او محافظت می‌کردند. “آلفر” گفت: ما درباره اینکه امام خمینی چه ایده‌ای دارد اطلاعی نداشتیم  و صلاح ندانستیم در این باره خطر کنیم.
گاردین در ادامه می‌نویسد: ضعف اطلاعاتی درباره امام خمینی، فقط مشکل موساد نبود زیرا آمریکا، انگلیس و البته ساواک هم اطلاع درستی از او و عقایدش نداشت. اگر “آلفر” همان مطالبی را که امروز میداند در آن سال هم می‌دانست، چه پیشنهادی مطرح می‌کرد؟
“آلفر” می‌گوید: اگر این گفت‌وگو با چند ماه تاخیر انجام می‌شد می‌گفتم این کار ارزش خطر کردن را دارد. نمی‌گویم که اگر من نظر متفاوتی ابراز می‌کردم رئیس موساد تصمیم متفاوتی اتخاذ می‌کرد اما این اتفاق همیشه در ذهن من است.
او ادامه داد: آنها ترسی از بیان طرح‌ و ایده‌هایشان برای صادر کردن انقلاب اسلامی نداشتند، “بختیار” همه اینها را می‌دانست؛ اما ما نه “بختیار” را می‌شناختیم و نه روحانیون را، احتمالا به همین دلیل بود که پیام را درست درک نکردیم.
باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار