سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 54578
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » برخی تلاش می کنند شورا را به انزوا بکشند و عملکرد آن را سیاسی کنند/ ادارات و نهاد های مختلف دلفان بیش از 13 میلیارد تومان به شهرداری بدهکارند
Print This Post
جلالوند عضو شورای شهر نورآباد:

متاسفانه علی رغم قول مساعد استاندار لرستان مبنی بر پرداخت بدهی های فرمانداری دلفان و سایر نهادهای دلفان در جلسه مورخ 1392/9/2 تاکنون این بدهی ها پرداخت نشده است.

به گزارش سلام دلفان، زهرا جلالوند عضو شورای شهر نوراباد در جلسه معارفه محمد حسین ستاری که باحضور اصلانی معاون عمرانی استانداری لرستان و نصیری مدیر کل امور شوراهای استان و سایر مسئولین شهرستان برگزار شد اظهار داشت:  مبلغ بدهی ادارات و نهادهای دولتی شهرستان دلفان بالغ بر 13 میلیارد تومان می باشد که فرمانداری با مبلغ 6 میلیارد تومان بدهکارترین نهاد به شهرداری نورآباد می باشد، متاسفانه علی رغم قول مساعد استاندار لرستان مبنی بر پرداخت بدهی های فرمانداری دلفان و سایر نهادهای دلفان در جلسه مورخ 1392/9/2  تاکنون این بدهی ها پرداخت نشده است.546

 

عضو شورای شهر دلفان در ادامه به بیان مسائلی پیرامون شورای شهر نورآباد پرداخت که به شرح زیر است:

جوامع امروزی و به طور خاص شهرها، عرصه بروز و ظهور تحولات پیچیده و شتابان اجتماعی ، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و زیست محیطی می باشند که کیفیت زندگی انسان های ساکن در این شهرها را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

بهره برداری مطلوب  از این تحولات روز افزون و پیچیده تنها از مجرای برنامه ریزی دقیق و بهبود عملکرد مدیریت شهری امکان پذیر است. دراین میان یکی از مهمترین عناصری که می تواند نقش مهمی در بهبود عملکرد مدیریت شهری داشته باشد شورای شهر است.

شورا به عنوان یک نهاد مردمی با بهره گیری از آرای صاحب نظران و نخبکان علمی در عرصه های متنوع، امتیازات و تاثیرات اجتماعی مثبتی مانند پر کردن خلاء مدیریتی، انتقال تصدی دولت به مردم، اجرای سیاست عدم تمرکز، تسریع در جریان کارها و امور مردم، رفع تبعیض، افزایش نظارت اجتماعی، آگاهی بخشی عمومی، ارتقای مشارکت، نیرو سازی و رشد استعدادهای مردمی را به همراه خواهد داشت، ضمن آنکه در تعامل با سایر نهاد ها  اتکاء به قانون گرایی، عرصه تجربه آموزی در مدیریت شهری، حسن اعتماد و وفاق و همدلی بین اقشار مردم در اجرای پروژه های فرهنگی و اجتماعی، می تواند تاثیر گذار باشد.

اما نکته اصلی در این است که شورا به جای آنکه شورای شهر باشد شورای شهرداری است، چرا که هیچ نظارتی بر عملکرد دیگر سازمان های شهری ندارد و آنها خود را ملزم به رعایت مصوبات شورا نمی دانند؛ به عبارت دیگر هیچ ضمانت اجرایی برای مصوبات شورا وجود ندارد.

شورا را بنا به فلسفه تشکیل اجتماعات و جوامع باید بدیهی ترین و فطری ترین کار بشر دانست که علی الاصول همانند نفس کشیدن نیازی به تبیین و استدلال ندارد؛ ولی بسیاری از قدرت ها همواره در تلاش بوده اند که این رکن اساسی جامعه یعنی شورا را به انحاء مختلف به انزوا بکشانند و عملکرد آن را به سمت و سوی سیاسی بکشانند.

نظر به اینکه شورای اسلامی شهر ها کارآمدترین ابزار حکومت برای مدیریت شهری  و نهادینه کردن مشارکت مردم در ساختارهای تصمیم گیری محلی است، به لحاظ حقوقی، توسعه نقش آنها در امور مدیریت شهری ضرورت دارد، از این رو توجه بیشتر به شورایی نمودن برنامه ها و نظارت نزدیک تر شوراها بر فعالیت سازمان ها و دستگاه های اجرایی همانند شهرداری، در شکوفایی هر چه بیشتر توسعه شهری موثر خواهد بود. در واقع شورای اسلامی شهر و شهرداری دو نهاد وابسته و پیوسته به یکدیگرند که اعتبار و اقتدار هر یک در واقع اعتبار و اقتدار دیگری است.

در بیشتر شهرهای جهان ، شهردار خود رئیس شورای شهر و یا عضو همان شورا است و اگر شهردار خارج از اعضای شورای شهر باشد در حقیقت منتخب شوراست و مشروعیت خود را مستقیماً از شورا کسب کرده و با یک واسطه منتخب مردم است.

شورای اسلامی شهر و شهرداری به عنوان دو بازوی نظارتی و اجرایی نظام مدیریت شهری، نقش موثر و اساسی در روند اداره شهرها برعهده دارند، بر این اساس بدون تردید شورای اسلامی شهر و در کنار آن شهرداری کارآمدترین ابزار برای مدیریت شهری در راستای نهادینه کردن مشارکت مردم در ساختار تصمیم گیری محلی است.

شهر نورآباد در چهار دهه اخیر رشد جمعیتی شتابانی را تجربه کرده است، به طوری که جمعیت آن از حدود 8 هزار نفر در سال 1355 به بیش از 60 هزار نفر در سال 1390 افزایش یافته است. بنابراین مدیریت شهری توان و امکانات لازم برای ایجاد زمینه ها و زیر ساخت های متناسب با رشد شتابان جمعیت شهری را نداشته و بر این اساس مشکلات عدیده ای در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، رشد کالبدی بی رویه شهر، آلودگی آب های سطحی ، تخریب زمین  های کشاورزی حاشیه شهر، توزیع نا متعادل امکانات شهری و عدم ارتباط منطقی میان سازمان ها و نهادهای مرتبط با مدیریت شهری می باشد.

رفع این مسائل و مشکلات شهری نیازمند گذر زمان، انجام برنامه ریزی های دقیق و بهبود کارایی و عملکرد مدیریت شهری است، بنابراین ارتباط تنگانگ میان سازمان ها و نهادهای بالا دستی از قبیل استانداری، سازمان ها ونهاد های شهری از قبیل فرمانداری و شهرداری و نهاد مردمی شورا به عنوان موثرترین ابزار انتقال خواسته های مردم به مسئولان می تواند مسیر دستیابی به توسعه پایدار شهری را هموارتر سازد.

بر این اساس، انتظار می رود در درجه اول مسئولان استانی توجه ویژه ای را به حل مشکلات شهر نورآباد داشته و در کنار آن نهادها و سازمان های محلی در ارتباطی تنگانگ و همدلانه در جهت بهبود وضعیت زندگی مردم گام برداشته و شورای شهر نیزبه عنوان نماینده مردم ضمن شناسایی مشکلات شهری و اولویت بندی آنها در تعامل با شهرداری و سایر نهادها تمام تلاش خود رابرای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان  بکار گیرند.

 

 1. نویسنده دیدگاه: همشهری
  خرداد ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۹:۲۹

  با سلام
  خانم جلالوند مطالب ارزشمندی را در جلسه مطرح نموده اند. امیدوارم که مسئولین به این نکات توجه نمایند.

  موفق باشید

  • نویسنده دیدگاه: تابنده
   خرداد ۲۵, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۰:۳۱

   کجایش حرف ارزشمندی زده، ایشون و سایر اعضاء شورا، چون در طول این دو سال، کاری برا شهروندان نورآبادی نکرده اند، دارن فرافکنی می کنن.
   خانم جلالوند به جای این حرفا شما و سایر اعضا شورا سری به کوچه پس کوچه های الفت آباد بزنید، تا از نزدیک متوجه شوید که مردم محروم کاوریال چه طوری در محرومیت کامل به سر می برند!!!!

 2. نویسنده دیدگاه: ذره بین
  خرداد ۲۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۰۰:۲۰

  با سلام . کاش این سوال رواز عالیجنان میپرسیدید که چرا قیر خریداری شده رو دادند بیمارستان ابن سینا رو باهاش اسفالت کردند. ( هرچند درست رفع مشکلان بیمارستان ارزوی همه ی ماست ). اما اینکارشان ایا مصوبه شورا داشته یا خیر . اگر داشته اوناهم باید جوابگو باشند. . و ایا اصولا این پول به شهرداری دراین اوضاع رغت بار به زودی داده میشه اگر احیانا قراردادی بسته میشه. چرا این کار راکردند ؟؟ کاش این سوال را از اقایان فرماندار و یارالهی و معاونت عمران میپرسیدید. ؟؟ ماراهم مطلع کنید

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  خرداد ۲۶, ۱۳۹۴ در تاریخ ۱۲:۳۴

  سلام . متاسفم دوستان . ایشان با اشاره و در لفافه تمام حرفها رو زدند . بدهی سیزده میلیاردی اذارات متعدد و کسانی که داعیه ی این را دارد میخواهند به مردم دلفان خدمت کنند و هر بار به گونه ای شورا و شهرداری رو تخریب میکنند .اونا فرافکنی میکنند که این بدهی هارو نمیدن و تلاش نمیکنند آن را به شهرداری نوراباد پس بدهند . اگر از دید شما سیزده میلیارد تومان کم است ونمیشود کارهای عمرانی خوبی باان انجام داد که این بحث دیگری است یااگر باور ندارید ارقام را از همین سایت سلام دلفان و نسیم دلفان و..بگیرید تا باورتان شود. ((امیدوارم شرافتامسئولین بزرگوار این سایتها مجدد بدهی ها را بزنند تا همگان بدانید که فرا فکنی نیست . )) عزیزهمشهری اگر من و شما و ماها بدهی های خود را به شهرداری ندهیم یا یا تاخیر زیاد پرداخت کنیم شورا و شهرداری چگونه میتوانند کاری از پیش ببرند . من مدافع شورا و شهرداری نیستم چون جاهایی حق باشماست و انصافا تعدادی از انها وظیفه شناس نیستند و از خدا نمیترسند و قطعا تاوان پس خواهند دادو خدا رسوایشان میکند. اما باز بااین اوصاف این ادارات که میتوانند به همت همین مسئولین شهرستانی و ادارات کل و خاصتر شخص استاندار عزیزمان در سرفصل بودجه سالانه انها بدهی های انها به شهرداری نوراباد گنجانده شود تلاشی واقعی کنند (( نه از بعد قدرت حاکمیتی استفاده کنندبرای نپرداختن دیون خود)) در بازپرداخت این حق الناس و حق بیت المال . میدانیدبا پرداخت این بدهی ها شورا وشهرداری تا چه اندازه میتوانند گامهای محکم و بلندی بردارند در جهت عمران و ابادانی این شهر محروم و فراموش شده . جای تاسفه ما خودمان هم به هم رحم نمیکنیم . حرفهای و ایراد گرفتنهایمان بیشتر از روی عقده گشایی است تاانتقاد سازنده .
  عزیزان چرا کسی هم که پیدا میشه به قیمت نابود شدن خودش حرف حق و بجایی رو میزنه ما وجدان درد نمگیریم ازش منصفانه و شرافتمندانه دفاع کنیم و اورا متهم به فرافکنی میکنیم. …
  اری خدا همین نزدیکی است . خدایی که ستارالعیوب است و برملا سرهای درون وبرون ما !!
  چرا بزرگواراران خورشید را نمیبینیم و از افتابگردان سخن میگوییم. ؟؟! یا حق حقیقی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار