سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 55058
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » راه‌اندازی نمایشگاه بزرگ «پاتوق کتاب» در استان لرستان
Print This Post

نمایشگاه دائمی فروشگاه «پاتوق کتاب» با ارئه بیش از ۳ هزار عنوان کتاب با حضور معاون فرهنگی سپاه لرستان در شهرستان خرم آباد افتتاح شد.

پاتوق کتاب/ لرستان2

به گزارش سلام دلفان، سرهنگ ناصر فرید معاون اجتماعی و فرهنگی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان در مراسم افتتاح فروشگاه پاتوق کتاب با اشاره به افتتاح مرکز مستقیم فروش کتاب در خرم‌آباد و تأثیرات آن بر فرهنگ استان اظهار داشت: حداقل کاری که این فروشگاه در استان و خرم‌آباد انجام می‌دهد این است که مخاطبان حرفه‌ای کتاب را از سفر به استان‌های دیگر برای تهیه کتاب باز می‌دارد و دیگر شاهد آن نخواهیم بود که از شهرستان‌های مختلف استان به مرکز کشور سفر کنند.

وی در مورد تأثیرات حداکثری این مرکز بر فضای فرهنگی استانی ادامه داد: تأثیر حداکثری این مرکز بر استان این است که مردم را به سمت‌وسوی مطالعه دائمی کتاب سوق دهد.

معاون اجتماعی و فرهنگی سپاه حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان با اشاره به تأثیر گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی بر فرهنگ استان افزود: به هر کدام از مشکلات استان که نگاه می‌کنیم ریشه آن به ضعف فرهنگی برمی‌گردد و به‌طورکلی فرهنگ زیرساخت توسعه است و یکی از پایه‌های آن کتاب‌خوانی است.

پائین بودن سرانه کتابخوانی در لرستان

فرید با اشاره به میزان سرانه مطالعه در استان عنوان کرد: میزان مطالعه در کشور پایین است و به در استان لرستان پایین‌تر است و از روی تعداد انتشارات و فروش کتاب در استان متوجه می‌شویم که در این مورد کمبود داریم.

معاون سپاه لرستان در مورد نقش و وظیفه مسئولان در موضوع کتاب‌خوانی اظهار داشت: بعضی مسئولیت‌ها در رابطه مستقیم با موضوع کتاب است و بعضی هم غیرمستقیم، مسئولان فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتابخانه‌های استان، باید زمینه را برای مخاطبان جذاب کنند تا مصرف‌کننده به سمت کتاب‌خوانی برود و مسئولانی دیگر ادارات و سازمان‌ها می‌توانند با اهداء کتاب، برقراری مسابقه با جوایزی در حوزه نشر و دیگر اقدامات، مخاطبان بیشتری را جذب کتاب‌خوانی بکنند.

وی تصریح کرد: با پیشرفت علم دیگر تفکرات سنتی جواب‌گو نیست و باید در حوزه کتاب‌خوانی الگوهای جذاب برای مخاطب ارائه شود و برای این‌که نسل‌های آینده ما کتاب‌خوان شوند باید از کودکی بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد چون مقتضای این سن به‌گونه‌ای است که هر آنچه به خوبی به کودک آموزش داده شود در آینده او اثرگذار است و خانواده‌های همان‌طور که بچه‌ها را ترغیب به آموزش زبان‌های خارجی می‌کنند باید با دادن مشوق‌هایی به فرزند او را به سمت‌وسوی مطالعه راهنمایی کنند.

خلأ کتاب‌های مبنایی و فرهنگی در لرستان

معاون فرهنگی سپاه لرستان اظهار داشت: خلأ کتاب‌های مبنایی و فرهنگی در لرستان همواره احساس می‌شده است و با این حال با راه‌اندازی پاتوق کتاب موسسه نشر معارف در خرم‌آباد این خلأ از بین برود.

وی عنوان کرد: اگر اعتقاد داشته باشیم که فرهنگ زیربنا است و سیاست، اقتصاد و دیگر شئون همه متأثر از فرهنگ هستند پس باید بگوییم که پاتوق کتاب نشر معارف یک کار زیربنایی است که تاکنون جای آن در راستای رشد فکری اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی مردم استان خالی بوده است.

فرید با اشاره به نادرست بودن روش‌های آموزشی در مدارس و دانشگاه اظهار داشت: متولیان آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها جای دارد به جای ارجاع دانش آموزان و دانشجویان به منابع اینترنتی، آن‌ها را تشویق به استفاده از کتاب کنند.

میلاد احسانی مدیر موسسه فرهنگی مبشر صبح لرستان و مدیر فروشگاه پاتوق کتاب در لرستان نیز در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار داشت: موسسه فرهنگی «مبشر صبح» با همکاری دفتر نشر معارف شهر مقدس قم، اقدام به تأسیس این فروشگاه کتاب و با عناوین متنوع در شهر خرم‌آباد کرده است با این هدف که بتواند جوابگوی سیل مخاطبان یار مهربان در سراسر استان باشد.

ارئه بیش از 3 هزار عنوان کتاب

وی افزود: کتاب‌های موجود مضامین گسترده و متنوعی را شامل می‌شود که از دفاع مقدس گرفته تا داستان، شعر مضامین عرفانی، اخلاقی، مبانی دین و اسلام، هنر و سینما، حوزه کودک و نوجوان، فروش اسباب‌بازی و بازی‌های فکری و نوشت‌افزار با محتوای ایرانی اسلامی و کتاب‌های مناسب کودکان در حوزه قرآن و احکام و همچنین کتاب‌ها و عناوین درس گروه معارف در این مجموعه گنجانده‌شده است.

احسانی بیان کرد: نشر معارف دینی قم با کار تخصصی و میدانی، عناوین و محتوای کتاب‌های خود را انتخاب کرده و هر آنچه سلیقه مخاطب بوده در لیست توزیع فروشگاه‌های نشر معارف در سراسر کشور من‌جمله فروشگاه پاتوق کتاب ویژه استان لرستان قرارگرفته و در اینجا ذکر این نکته ضروری است که تمام مخاطبان در تمام شهرهای استان لرستان می‌توانند از طریق تلفن و ایمیل کتاب خود را از این فروشگاه سفارش داده و در اسرع وقت و از طریق پست، کتاب را دم منزل تحویل بگیرند.

وی بیان کرد: در این مرکز 3 هزار عنوان کتاب گردآوری‌شده که این عناوین از 200 نشر برتر کشور درواقع گزینش‌شده و نشر معارف قم یکی از این ناشرهاست که البته مدیریت توزیع دیگر نشرها را در این مجموعه به‌هم‌پیوسته در کشور در اختیار دارد.

ارائه محصولات ویژه بخش کودک

مدیر موسسه فرهنگی مبشر صبح لرستان گفت: 120 عنوان کتاب مناسب کودکان و نوجوانان در این مرکز ارائه می‌شود و علاوه بر آن چند قلم اسباب‌بازی فکری کاملاً ایرانی و 50 نوع دفتر تحریر با طراحی‌های گرافیکی با مضامین ایرانی و اسلامی در اینجا ارائه می‌شود و هدف از این کار ترغیب کودکان به کتاب‌خوانی با تکیه‌بر محتوای مذهبی و اسلامی است.

سامان سپهوند معاون سازمان حوزه هنری لرستان نیز در مراسم افتتاحیه پاتوق کتاب اظهار داشت: اگر دغدغه‌های فرهنگی رهبر انقلاب علی‌رغم سرازیر شدن حجم زیادی از منابع، نیروی انسانی و امکانات به این حوزه رفع نمی‌شوند این مسئله متوجه مدیریت فرهنگی در کشور است.

وی از تولید، توزیع و ترویج به عنوان سه عرصه حوزه فرهنگ یادکرد و افزود: متأسفانه در هر سه عرضه با ضعف مواجه‌ایم البته در حوزه توزیع و ترویج با مشکلات کلان‌تری روبرو هستیم.

جریان سازی فرهنگی نیازمند تولیدات پرمحتوا

معاون حوزه هنری لرستان بابیان اینکه در عرصه فرهنگی نیز به مانند عرصه اقتصادی نتوانسته‌ایم تولیداتمان را وارد سبد مصرفی خانواده‌ها کنیم گفت: برای جریان سازی فرهنگی در کشور نیاز به تولیداتی همچون «پایی که جا ماند» و «دا» هستیم.

سپهوند بر ضرورت سازمان‌دهی فرهنگی در استان لرستان تأکید کرد و افزود: یکی از مسائلی که فعالان فرهنگی و انقلابی لرستان همواره حسرت آن را می خورده‌اند این بوده که کتاب‌هایی را که رهبر انقلاب بر آن‌ها تقریظ نوشته‌اند را می‌بایست چند ماه پس از انتشار آن هم با مراجعه به کتاب‌فروشی‌های تهران خریداری کنند و با این حال با راه‌اندازی پاتوق کتاب موسسه نشر معارف در خرم‌آباد امیدواریم که با این خلأ مواجه نباشیم.

عبدالرضا کوشکی استاد دانشگاه های لرستان نیز در این مراسم عنوان کرد: با افتتاح این پاتوق، رشد فرهنگی و اجتماعی لرستان انشاء الله اعتلا خواهد یافت و امیدوارم شعبی دیگر از این فروشگاه در دیگر شهرستان های استان زده شود.

وی تصریح کرد: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید در لرستان تقویت شود که راه‌اندازی این فروشگاه و نمایشگاه بزرگ گامی مهم در این راستا است و امیدوارم مسئولان و فعالان جبهه فرهنگی انقلاب از این موضوع حمایت کنند.

نشر محصولات جبهه فرهنگی انقلاب رسالت بزرگ «پاتوق کتاب»

رضا هاشمی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب نیز در این مراسم عنوان کرد: انقلاب اسلامی باید در تمامی زمینه پرقدرت وارد شود و یکی از این حوزه‌ها که در آن خلأ وجود داشته، حوزه کتاب بوده که در سال‌های اخیر این ضعف در حال برطرف شدن است.

وی بیان کرد: باید نگاهمان را به بحث کتاب و کتاب‌خوانی عوض کنیم و مطالعه کتب انقلابی و تاریخی و اسلامی را جز برنامه‌های مهم روزانه خود قرار دهیم و در بین مردم هم ترویج کنیم.

فعال جبهه فرهنگی انقلاب در استان لرستان گفت: درحالی‌که جبهه روشنفکر غرب‌زده در موضوع کتاب‌خوانی برنامه‌ریزی ویژه دارد اما در جبهه انقلاب این امر جدی گرفته نمی‌شود.

وی افزود: کتاب و کتاب‌خوانی است که به یک فرد هویت بخشی می‌کند و مجموعه فکری برای او درست می‌کند که با لطف خدا راه‌اندازی پاتوق کتابی گامی مفید در ترویج و نشر کتب و محصولات انقلاب اسلامی است.

آدرس پاتوق کتاب خیابان مطهری-پائین تر از لوازم ورزشی کاوه- تلفن 33222371 و 09107755174

منبع: تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار