سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 55574
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۴
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » اعتراض نمایندگان لرستان به سريال جاده قديم/ قول رئیس رسانه ملی برای توجه ویژه به لرستان
Print This Post

نمایندگان لرستان از رئیس رسانه ملی درخواست کردند که به فیلم‌ها و سریال‌هایی از جمله سریال “جاده قدیم” که پخش می‌شود توجه و دقت بیش‌تری شود زیرا این‌گونه نقش‌ها در شأن قوم لر نیست و بعضاً اهانت‌آمیز بوده و اعتراض مردم استان را به دنبال داشته است.

images (1)به گزارش سلام دلفان،  ا‌گر چه سازندگان سریال “جاده قدیم” عنوان می‎کنند که بین این سریال و قوم لر ارتباطی وحود ندارد ولی از آن‌جا که قضاوت نهایی با بیننده است، اشاره‌های فراوانی برای ربط دادن برخي نقش‌های اصلی این سریال به قوم لر وجود دارد.
زبان طنز ابزار و تخصص خاصی را می‌طلبد که گاه بزرگ‌ترین فیلم‌سازان نیز در ادای آن باز می‎مانند و نمی‎توان از هر راهی با فیلم‎نامه‌های ضعیف و لهجه‌های ابداعی و پوشش‌هایی که امروزه حتی در روستاها نیز کم‌تر دیده می‎شود، فیلم و سریال طنز ساخت.
نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی، چهارشنبه گذشته با رئیس رسانه ملی دیدار و درباره موضوعات مختلف گفت‌و‌گو کردند.
رئیس رسانه ملی در این دیدار، با اشاره به آخرین وضعیت و تعداد شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان، به مشكلات بودجه‌ای صدا و سیما اشاره و تصریح كرد: در‌ صورتی كه بودجه واقعی و لازم برای رسانه ملی تخصیص یابد، شاهد توفیقات زیادی در زمینه‌های مختلف در شبكه‌های استانی و سراسری خواهیم بود.
محمد سرافراز ابراز امیدواری كرد تعامل مجلس و صدا و سیما به ‌ویژه میان نمایندگان شهر‌ها و شهرستان‌ها با شبكه‌های استانی بیش از گذشته شود.
علي كائیدی رئیس مجمع نمایندگان استان لرستان گفت: صدا و سیما می‌تواند با آگاهی ‌دادن به مردم درباره موضوعات مختلف، نظام را از بعضی خطرات محفوظ كند و این كاری بود كه رسانه ملی با شفاف‌سازی در مواجهه با فتنه سال 88 به نحو احسن انجام داد.
وي نتایج این نشست را مثبت ارزیابی كرد و گفت: تقویت شبکه‌های دیجیتال در استان‌ها، اختصاص امکانات بیش‌تر به شبکه‌های استانی، تقویت شبکه‌های استانی و معرفی ظرفیت‌های طبیعی، بومی و محلی استان‌ها بايد مد نظر قرار گيرد.اعتراض مجمع نمایندگان لرستان به سريال جاده قديم/ قول رئیس رسانه ملی برای توجه ویژه به لرستان
ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم خرم‌آباد و دوره چگنی نيز در مورد مباحث مطرح شده در اين جلسه گفت: نمایندگان لرستان از رییس صدا و سیما درخواست کردند که این مرکز به فیلم‌ها و سریال‌هایی از جمله سریال جاده قدیم که در رسانه ملی پخش می‌شود توجه و دقت بیش‌تری داشته باشد زیرا این‌گونه نقش‌ها در شان قوم لر نیست و بعضا اهانت‌آمیز بوده و اعتراض مردم استان را به دنبال داشته است.
وي تصریح کرد: رییس صدا و سیما در رابطه با لهجه و موارد اعتراض كه توسط برخي هنرپيشه‌ها در اين سريال به كار مي‌رود پاسخ داد که این موارد مربوط به لرستان نیست.
آقامحمدي اظهار داشت: حتی گاهی اوقات اخباری در رسانه ملی پخش می‎شود که برای استان لرستان بازتاب منفی دارد و با فرض این که یک یا دو نفر نادان کار اشتباهی را انجام داده باشند این رسانه ملی است که باید در پخش اخباری که به یک استان لطمه وارد می‌کند دقت لازم را به‎عمل آورد.
نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: حتی نزاع‎های قومی و مسائل دیگری که آن را مختص لرستان نشان می‎دهند در نقاط دیگر به صورت شدیدتر وجود دارد.
آقامحمدی گفت: رییس صداوسیما در توضیح نقش‎های منفی متعددی که در فیلم‎ها و سریال‎های مختلف به‎عنوان یک لر بازی می‎شود گفت که این ساخته‌ها مربوط به زمان قبل از ریاست وی مربوط می‎شود و در روال کاری جدید قول داد بر زیرمجموعه و نواحی و ساختار خود تاکید کند که توجه ویژه‌ای به لرستان داشته باشند.
وی افزود: در سوالی از طرف نمایندگان لرستان مطرح شد که چرا یک دانشمند لُر نشان داده نمی‌شود و از چند چهره شاخص نیز نام برده شد، افرادی که در سطح جهانی در رشته‎های نادر صاحب‎نظر بوده یا استاد ممتاز دانشگاه‎های علوم فنی و انسانی کشور هستند.
آقامحمدی خاطرنشان کرد: رییس رسانه ملی همچنین قول داد در نقش‌های منفی از قوم لر استفاده نشود و در کنار آن جنبه‎های مثبت توجه و تقویت واقع شود.
وی همچنین به درخواست نمایندگان لرستان بر توجه صداوسیمای مرکز بر معرفی جنبه‌های تفریحی، گردشگری، میراث فرهنگی، صنایع دستی، آبشارها و طبیعت زیبای لرستان و همینطور محتوای غنی فرهنگ لری که کم‌تر به آن پرداخته می‌شود، اشاره کرد و افزود: مسائلی از قبیل کمک و یاری رساندن به هم‎نوع، غیرت، حیا، شجاعت، صداقت و وفای به عهد، صفاتی است که در قوم لر به وفور یافت می‏شود و درخواست ما این بود که رسانه ملی بر این موارد توجه ویژه داشته باشد.
نماينده خرم‌آباد و چگني افزود: بسیاری از شخصیت‎های لر مظهر صفات بارز اخلاقی اسلامی‌- ایرانی بوده‎اند و عجین بودن قوم لر با فرهنگ دینی و افکار الهی و توجه به سیره پیامبر اکرم و ائمه از خصوصیات آن‌ها محسوب می‎شود که رسانه ملی می‎تواند بر این موارد تاکید داشته باشد.
آقامحمدی در ادامه گفت: افرادی در استان  می‌توانند با مطالعه صحیح، معنای فرهنگِ واقعیِ لری را در قالب فیلم‎ها و سریال‎ها نشان دهند که البته در این رابطه نقش اساسی را خود ما باید ایفا کنیم و به جای این که به دنبال سریال‎های کم‎زحمت و کم‎محتوا باشیم باید از افراد صاحب فکر و هنر، داستان‎نویسان، اسطوره‎پردازان و فیلم‎سازان قوی در این عرصه بهره بگیریم.
وی افزود: رییس صداوسیما از تولید برنامه‌های مختلف در رابطه با لرستان استقبال کرد و خواست تا هنرمندان بومی که با این فرهنگ عجین هستند به این تولیدات توجه خاص نشان دهند.
در این جلسه محمد سرافراز راه‌اندازی شبکه‎های استانی را جهت ارج نهادن به فرهنگ اقوام عنوان کرد تا از این طریق در کنار برنامه‎های آموزشی، از افتخارات آن‌ها فیلم و سریال ساخته شود و مردم با صفات و میراث خوب گذشتگان و پدران خود آشنا شوند.
وی همچنین جهت آموزش نیروهای با استعدادی که از طرف صدا و سیمای مرکز لرستان به تهران معرفی شوند قول مساعد داد تا از این طریق تولیدات استانی قوی‌تر شوند و همچنین توان تولید برنامه‌های استانی برای پخش در شبکه‎های سراسری تقویت شود.
سرافراز گفت: گاهی ممکن است افراد بومی دارای استعداد دانش کافی را در سطح ملی نداشته باشند لذا افراد با استعداد در سازمان و یا بیرون از آن می‎توانند از طریق صداوسیما آموزش ببینند و خط مشی و دانش اصلی را در مرکز بیاموزند و به استان بازگردند.
قابل ذكر است در این نشست كه ایرج عبدی، ابراهیم آقامحمدی(نمایندگان خرم‌آباد)، علاءالدین بروجردی(نماینده بروجرد) عباس قائد‌رحمت(نماینده دورود و ازنا)، محمد‌تقی توكلی(‌نماینده الیگودرز)، و علی كائیدی(نماینده پلدختر) حضور داشتند، نمایندگان با اشاره به برخی از مشكلات حوزه‌های انتخابیه خود در ‌خصوص رسانه‌های مربوط به استان، پیشنهادهایی ارائه كردند كه مهم‌ترین آن‌ها تقویت پوشش دیجیتال در نقاط مختلف استان بود.
منبع: منار

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار